25 Mayıs 2019 - Cumartesi / 19:09
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Karagöz: CHP varsa, herkes için var

CHP Amasya Merkez İlçe Başkanı Reşat Karagöz’ün Cumhuriyet Halk Partisi 90.yıldönümü basın açıklaması; Türkiye Cumhuriyeti'nin aydınlık ve onurlu tari..
Bu haber 5 yıl önce eklenmiş

CHP Amasya Merkez İlçe Başkanı Reşat Karagöz’ün Cumhuriyet Halk Partisi 90.yıldönümü basın açıklaması; Türkiye Cumhuriyeti'nin aydınlık ve onurlu tarihi anlamına da gelen partimiz Cumhuriyet Halk Partisi, bugün 90. yaşında. Yıkılan bir devletin enkazından yepyeni bir devlet oluşturarak halkımızın şanlı tarihine yeni bir sayfa daha açan partimiz Cumhuriyet Halk partisi, cumhuriyetimizle yaşıttır. Çünkü esir edilmek istenen bir ulusun karanlık talihinin şanlı bir zaferle değiştirilip, ardından da çağdaş bir devlet yapısıyla taçlandırıldığı Kurtuluş Savaşı'nda, parti örgütümüz en önemli hayati rolü oynayan örgüt olmuştur. Zaferin kazanıldığı 9 Eylül gününün anlamının büyüklüğü dolayısıyla, Mustafa Kemal, cumhuriyetin ilanının ardından dernek durumundaki örgütü partiye dönüştürerek, kuruluşunu da 9 Eylül tarihinde ilan etmiştir.

Cumhuriyet Halk Partisi'nin Türkiye Cumhuriyeti tarihinde çok büyük, hayati bir yeri ve rolü vardır. İlk olarak emperyalist işgale ve sarayın işbirlikçi tutumuna karşı başkaldıran bir avuç yurtsever tarafından Anadolu Müdafaa Hukuk Cemiyeti adıyla kurulan örgütümüz, Mustafa Kemal'in Samsun'a çıkışının ardından Erzurum ve Sivas Kongrelerini düzenlemiş, Kurtuluş Savaşında sivil direniş gücü olarak tanınmıştır. Halkımızın esaretten kurtuluşuna imzasını koyan örgüt, kurtuluştan sonra ise Cumhuriyetin ilanıyla ülkemizin geleceğine de imza koyabilmesi için, bizzat Büyük Önder Atatürk tarafından dernek teşkilatından partiye dönüştürülerek, cumhuriyet rejiminin ülkenin her köşesinde yerleşmesini sağlamak gibi tarihi bir görev üstlenmiştir.

Buradan anlaşılacağı gibi, kökeni emperyalizme karşı mücadeleye dayanan Cumhuriyet Halk Partisi, ülkemizin şanlı kurtuluş mücadelesine damgasını vuran bir örgüttür. Dolayısıyla ilkesi bağımsızlığa dayanan bir politikaya sahip olan Cumhuriyet Halk Partisi, Türkiye'nin aydınlık geleceği için de önemli bir yer ve role sahiptir. Çünkü cumhuriyetin ilanından sonra, yeni bir Türk devleti olarak bağımsız devletler arasında yerini alan Türkiye Cumhuriyeti'nin bundan sonraki rotası, batılı çağdaş devletlerle bir uygarlık yarışı içinde de yerini alabilmeye dönüşmüştür. Bu da ancak, bilimselliğe dayanan bir felsefe ve çağdaş kültüre sahip bir programla gerçekleşebilecek nitelikte bir yarıştır. Dolayısıyla, Türkiye'nin dünyadaki çağdaş uluslar arasında yerini alabilmesi, ancak batılı normlara ve programa sahip Cumhuriyet Halk Partisi  ile olabilir.

Türkiye Cumhuriyeti'nin 90 yıllık tarihinde, demokrasimiz bugüne dek pek çok partiler gördü. Bu partilerin hemen hepsi de zaman içinde ya kaybolup gitti, ya da halkımızca tarihe gömüldü. Cumhuriyet Halk Partisi ise, halkımızın teveccühü ile cumhuriyetimiz ve demokrasimizin bir sembolü olarak hala siyasi mücadelenin içindedir. Ama bugün iktidarda olan bu hükümet de halkımızın tarihin çöplüğüne gömeceği günlere doğru yaklaşmaktadır. Çünkü iktidar bağımsızlık politikasını terk ederek uyguladığı emperyalist güdümlü politikalar ile Türkiye'yi tam bir kaosa ve karanlığa sokmuş, uçurumun eşiğine getirmiştir. Cumhuriyet rejimini adım adım dikta rejimine çevirmeye çalışan bu iktidarı, generallerini tutuklattığı ordumuzun yapısını da işgal altındaki ülkelerin ordu yapıları gibi şekillendirmeye başlamıştır. Türkiye, bu iktidar eliyle geçmişte kendilerine karşı bağımsızlık savaşı verdiğimiz emperyalistlerin çıkarları doğrultusunda karanlık bir çıkmaza doğru itilmektedir. Bu süreçte halkımız da uygulanan ekonomik politikalar sonucu tarihin en büyük yoksullaştırma politikasının mağduru olmuş, artık bir kangren halini alan işsizlik toplumun kanayan yarası haline gelmiş, emek ve alın terinin sömürüsü en acımasız biçimde sürdürülen bir aşamaya kadar dayanmıştır.

Türkiye Cumhuriyetini ve demokrasiyi kuran parti olan Cumhuriyet Halk Partisi, işte bu noktada taşıdığı tarihi görevinin verdiği sorumluluk ve ulusal bağımsızlık anlayışından kaynaklanan kararlılıkla bugün de “ezilenlerin ve halkın partisi” olarak muhalefet görevindedir. Türkiye'nin içinde bulunduğu bugünkü karanlık ortamda, bizler de böyle bir partiye gönül vermiş partililer olarak demokrasi mücadelesinde kuvvayı milliye ruhuyla saf tutuyoruz. Şanlı Partimizin 90. kuruluş yıldönümü dolayısıyla başta sevgili halkımız olmak üzere, tüm partili dostlarımıza selam ve sevgilerimizi sunarak, ülkemize saygın ve aydınlık bir gelecek, halkımıza da layık olduğu bir yaşam sunmak için kararlı bir iktidar mücadelesi vereceğimizi de bir kez daha vurgulamak istiyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi varsa, herkes için var.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Amasya Şehitliği Ziyaret Edildi..  
  Orbay’dan Veda Ziyareti..  
  Söz Verilen Bilgisayar Yonca’ya Teslim Edildi..  
  Şehit Aileleri ve Gaziler Onuruna İftar Veril..  
  Milli Mücadelenin 100. Yılında 100 Genç YEPAŞ..  
  Vali Varol’dan Başsağlığı Ziyareti..  
  “Süt İçiyorum Sağlıklı Büyüyorum"..  
  Haşim Hatipoğulları Güven Tazeledi..  
  Özgür-Der Amasya ve İHH Temsilciliği Gönüllül..  
  Posta Pulları Sağlık Sloganlarıyla Tasarlandı..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.