11 Nisan 2021 - Pazar / 18:08
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Amasya Tarihine Yolculuk

“Amasya Tarihine Yolculuk” projesi kapsamında, Amasya Üniversitesi, Gençlik Spor İl Müdürlüğü ve Amasya Kent Konseyi organizasyonunda Amasyamızda yaşa..
Bu haber 7 yıl önce eklenmiş

Osman Akbaş: Bize gelecek her projeye bir dost, bir arkadaş mantığı içerisinde olacağız.

“Amasya Tarihine Yolculuk” projesi kapsamında, Amasya Üniversitesi, Gençlik Spor İl Müdürlüğü ve Amasya Kent Konseyi organizasyonunda Amasyamızda yaşayan üniversite öğrencilerinin yüksek öğrenim hayatları boyunca yaşadıkları şehrin tarihini daha yakından gözlemleyerek tanımalarına katkı sağlamak amacıyla 120 üniversite öğrencisi Amasya gezisine katıldı.

Amasya’mızın tarihi, kültürel, doğal ve sanatsal özelliklerini ilimize dışardan okumaya gelen üniversite öğrencilerine gerçekleştirilecek gezi programı ile anlatmak hedefleniyor.

Amasya tarihini daha yakında tanıyan bir üniversite gençliği oluşturmak. Amasya tarihi ve mimarisinin kendine has özelliklerini genç misafirlerimize aktarmak. İlimize gelen genç bir seyyahın ifadesi ile “Dağların bir Şehre bu kadar yakıştığını hiç görmemiştim” sözünü Amasya Üniversitesinde okuyan öğrencilerimizin de ifadelerinde bulabilmektir. Anadolu'nun en eski yerleşim yerlerinden biri olan Amasya'nın Hititlerden bu yana dünya kültür mirasına sunduğu eserleri gençlere tanıtmak. Osmanlı şehzadelerinin ilk eğitimlerini gördüğü ve valilik yaptıkları daha sonra Osmanlı devletinin başına geçtikleri Amasya, bu hasletleri sebebiyle ayrı bir değer taşır. O yüzden şehir “Şehzadeler Şehri” olarak anılır. Bu sebeple Amasya'nın Osmanlı tarihi açısından da önemi büyüktür. Yıldırım Bayezid. Çelebi Mehmed,  II. Murad, Şehzade Mehmed, (II) Şehzade Bayezid, Şehzade Murad (III), Şehzade Selim (Yavuz) gibi padişahlar Amasya'da şehzadelik yapmışlardır. Fatih Sultan Mehmet'in hocası Aksemseddin de Amasyalıdır. Amacımız bu tarihi gençlere yerinde anlatabilmektir.

Amasya Belediye Pirler Parkı Sosyal Tesislerinde verilen yemeğe, Amasya Ünivresitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, Belediye Başkan Yardımcısı Osman Akbaş, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Erdin Acar, Gençlik Merkezi Müdürü Şahin Gümüş, Kent Konseyi Genel Sekreteri Nevzat Kutluk ve öğrenciler katıldı.

Gençlik Merkezi Müdürü Şahin Gümüş, “Amacımız Amasyamızın tarihi, kültür, doğal ve sanatsal özelliklerini ilimize dışardan gelen öğrencilere tanıtmaktır. İnşallah bu bir başlangıç olacaktır, projeye katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay konuşmasında, “Bugün pek çok güzelliklere tanık oldunuz. Amasyamızın tarihi mekanlarını gezip, gördünüz. Amasya, tarih boyunca bilim, sanat ve kültürü ile pek çok değerli devlet adamları yetiştirmiştir. Sizlerde ilimizde, bölgemizde büyük Türkiye’yi kuracaksınız. Bu imkanı tanıyan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Erdin Acar, “İlimize gelen üniversite öğrencilerine Amasya’yı iyi bir şekilde tanıtmak için buradayız. İnşallah ileriki günlerde Amasya’yı tanıtım için birlikte olacağız” dedi.

Belediye Başkan Yardımcısı Osman Akbaş’ta bir konuşma yaptı. Akbaş, “8500 yıllık bir şehirde yaşıyoruz. Birçok kültürü içerisinde barındıran bir il Amasya. Amasya Şehzadeler şehri, evliyalar şehri, Anadolunun tarihi önemi olan mihrak taşıdır. Amasya, Sabuncuoğlu Şerefeddin 150 hastayı müzikle tedavi etmiştir. Şeyh Hamdullah efendi çok önemli bir ilim adamıdır. Amasya 12 şehzadeye ev sahipliği yapmış olup, 8500 yıllık tarihinde kültürünü asla kaybetmemiştir. Amasya’da tarihe yolculuk projesi ile Amasya’yı tanıyacak ve anlayacaksınız. Bize gelecek her türlü proje bir dost, bir arkadaş mantığı içerisinde olacağız. Hepinize hayırlı günler diliyor, saygılar sunuyorum” dedi.

Proje tanıtımına katılan üniversite öğrencileri Amasya’nın çok önemli bir şehir olduğunu, Amasya halkınında bu tarihi mirasa yakışır bir tutum içerisinde olduğunu, Rektör Prof. Dr. Metin Ornbay’ın çok değerli bir akademisyen, öğrencilere gerçek bir dost, arkadaş yaklaşımı içerisinde, çok rahat ulaşılır ve sorunlara yaklaşımının örnek olduğunu kendisinden böyle bir değerle birlikte olmaktan çok mutlu olduklarını belirttiler.


ETİKETLER : AmasyaTarihineYolculuk

Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  UNESCO Hazırlık Toplantısı Yapıldı..  
  Başkan Sarı’ya TEMA Vakfı’ndan Teşekkür..  
  Şehit ve Gaziler Anısına Fidan Dikildi..  
  Bizler Vatan Nöbetimizin Başındayız: Hodri Me..  
  Polis Haftasını Kutluyorum..  
  YEDAŞ "Samsun Okuma Vakti" Projesi'ne Destek ..  
  Alanya Belediyesi..  
  Nevşehir Belediye Başkanlığı..  
  Konya DKMP İl Şube Müdürlüğü..  
  Devlet Desteğiyle Güç Katacak..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Ünv. Eğitim Arş. Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.