23 Şubat 2019 - Cumartesi / 17:30
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Sabuncuoğlu Şerefeddin'in yeni bir eseri mi?

Amasya Üniversitesi tarafından organize edilen 'Şerefeddin Sabuncuoğlu'nun Bilinmeyen Bir Eseri mi?' başlıklı konferans Ahi Evran Üniversitesi Fen Ede..
Bu haber 4 yıl önce eklenmiş

Amasya Üniversitesi tarafından organize edilen 'Şerefeddin Sabuncuoğlu'nun Bilinmeyen Bir Eseri mi?' başlıklı konferans Ahi Evran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Fatih Köksal tarafından İpekköy Yerleşkesi Konferans Salonunda gerçekleştirildi. İnceleme yaptığı 'Fütüvvetname' adlı eserin 15. yüzyılda Amasya'da yaşamış dünyaca ünlü cerrah Sabuncuoğlu Şerefeddin'a ait olduğu bulgularına ulaştığını açıklayan Prof. Dr. Köksal tezinin bilimsel verilerini konuklarla paylaştı. İlimiz Belediye Başkanı Cafer Özdemir ile Rektör Pof. Dr. Metin Orbay'ın da ilgiyle izlediği konferansı üniversite akademik, idari personeli ve öğrenciler de takip etti.

DİL VE ÜSLUP SABUNCUOĞLU ŞEREFEDDİN İLE UYUŞUYOR

'Şerefeddin Sabuncuoğlu'nun Bilinmeyen Bir Eseri mi?' konulu konferansında, elde ettiği eserin Amasyalı Cerrah Sabuncuoğlu Şerefeddin'e ait olup olmadığını bilimsel verileriyle ortaya koyan Köksal; Milli Kütüphanede incelediği Osmanlıca el yazması Fütüvvetname'nin kayıtlarda 'Müşerrefeddin' isimli bir kişinin üzerine kayıtlı olduğunu belirtti. Köksal, "Bilgilerime göre Türk tarihinde 'Müşerrefeddin'  isimli birine ait Fütüvvetname yoktur. Kime aitmiş diye açtığımızda farklı bir şeyle karşılaştım. Eserin Amasyalı Şerefeddin Sabuncuoğlu'na ait olması ihtimalini güçlendiren hususların en önemli işareti eserin yazarı olarak gösterilen kişinin künyesidir. Adının Şerefeddin, mesleğinin tabip, babasının Hacı İlyas oğlu olması, müellifin adının açıkça zikredilmesi, eserin Şerefeddin Sabuncuoğlu'na aidiyetine dair en güçlü delildir" dedi.

54 sayfalık Fütüvvetname'nin ahiliğin temel kitabı sayıldığını, ayrıca Cerrahiyet-i al Haniye, Mücerebname ve Cerrahname adlı eserlerinin bulunduğunu anımsatan Prof. Dr. Köksal, "Şerefeddin Sabuncuoğlu diğer eserlerinin girişinde de Fütüvvetnâme'deki dil ve üslûbu ve hemen hemen aynı kelimeleri kullanıyor. Ayrıca eserde yazar Amasya'da geçen bir olaydan bahsediyor. Olayın geçtiği zamanda Sabuncuoğlu Şerefeddin 32 yaşlarındadır. Bu da eserin Amasyalı Sabuncuoğlu Şerefeddin'e ait olma ihtimalini güçlendiriyor" ifadelerini kullandı.

Türk-İslam geleneğinin önemli mesleki örgütlenmesi olan ahiliği anlatan esere dair ayrıntılı bilgiler veren Köksal; ''Ortaya çıkan eserde yazar, bazı yârenlerin, şeddin kurallarını, üstad, yol atası ve yol kardeşleri edinmenin esaslarını, "helva"nın, bir şehirden bir şehre helva göndermenin manasını anlatan bir kitap yazmasını istemeleri üzerine "okunduğunda faydalı olmak için" yazdığını belirtir ve eserinde herhangi bir hata, kusur görenlerin o hatayı örtmelerini diler'' sözleriyle ahilik geleneğinde 'helva gönderme' ritüelinin de eserde yer aldığını açıkladı

Eserde, şed sahibi kimselerin işledikleri takdirde şedlerinin reddedileceği 15 kusur da sayılıyor.  Bunlar: Şarap içmek, zina etmek, livatacılık, gammazlık, münafıklık, büyüklenmek, kötü kalplilik, hasetçilik, buğz etmek, yalancılık, sözünde durmamak, emanete hıyanet etmek,  namahreme şehvet nazarıyla bakmak, başkasının ayıbını istemek ve ayıbını yüzüne vurmak ve cimriliktir.

Eserde şed kuşanması caiz olmayan 12 mesleğe de yer veriliyor; bu meslekler veya meslek erbabı şunlardır:  Kâfirler, münafıklar, kâhinler ve müneccimler, şarap içenler, dellâkler, dellâller (reklâmcılar), cullahlar, kasaplar, cerrahlar, sözünden dönenler, karaborsacılar şeklinde sıralanır. Eser, soru-cevap kısmıyla sona eriyor.

KÖKSAL: AKSİ ORTAYA KONULMADIKÇA BU ESER SABUNCUOĞLU ŞEREFEDDİN'E AİTTİR

Fütüvvetnâme'nin Amasyalı tabip ve cerrah Şerefeddin Sabuncuoğlu'na ait olup olmadığı hususunu eldeki veriler ve çıkarımlar doğrultusunda objektif olarak tespit etmeye çalıştığını ifade eden Köksal; ''Belki eserin farklı nüshaları ortaya çıkacak, belki daha değişik bilgi ve belgelerin ışığı altında, bu tespit ve değerlendirmelerimizde isabet kaydedip kaydetmediğimiz herhâlde ileride anlaşılacaktır. Sonuç olarak şu kadarını söylemeliyiz ki, eserin başında müellif künyesini açıkça belirttiğine göre aksi kesin olarak ortaya konulmadıkça bu Fütüvvetnâme'yi şimdilik Şerefeddin Sabuncuoğlu'nun bugüne kadar ortaya çıkmamış bir eseri olarak kabul etmek en doğru yol olacaktır. '' cümlelerini kaydetti.

Konferans Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir ile Rektör Prof. Dr. Metin Orbay'ın Köksal'a çiçek ve plaket takdimiyle son buldu. Konuk Profesör Köksal Sabuncuoğlu Şerefeddin Tıp ve Cerrahi Tarihi Müzesini de ziyaret etti.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  249 Bekçi Törenle Yemin Etti..  
  M. Celalettin Lekesiz’den Amasya Valiliğine Z..  
  M. Celalettin Lekesiz’den Belediye Başkanına ..  
  Vali Varol’dan Pekcan’ın Ailesine Başsağlığı ..  
  Sıfırlanan Döner Sermayeye Acil Çözüm Gerekli..  
  Başvurular E-Devlet’ten yapılabilecek..  
  Hayırsever Doktordan Anlamlı Bağış..  
  Başkan Özdemir’den Genç Kızılay'la Kahvaltı B..  
  Emniyet Müdürü Pekcan Dualarla Toprağa Verild..  
  Vakıfbank’tan ATSO Ziyareti..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.