11 Nisan 2021 - Pazar / 19:41
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Yaşar KAYATAŞ: Günümüz Çevre Sorunları Yerel ve Bölgesel Olmaktan Çıkmıştır

5 Haziran 2007 Dünya ve Çevre Günü tüm illerde olduğu gibi ilimizde de kutlandı. Kutlama törenine Vali M. Celalettin LEKESİZ, Belediye Başkanı İsmet ..
Bu haber 14 yıl önce eklenmiş

5 Haziran 2007 Dünya ve Çevre Günü tüm illerde olduğu gibi ilimizde de kutlandı.

Kutlama törenine Vali M. Celalettin LEKESİZ, Belediye Başkanı İsmet ÖZARSLAN, Cumhuriyet Başsavcısı Sadık BÖLEK, Emniyet Müdürü Mustafa DEMİROK, Tema Vakfı Başkanı Turgut UMUR, Daire Müdürleri ve öğrenciler katıldı.

Törende dereceye giren okullara, Vali M. Celalettin LEKESİZ, Belediye Başkanı İsmet ÖZARSLAN ve Cumhuriyet Başsavcısı Sadık BÖLEK ödüllerini verdi. İl Çevre ve Orman Müdürü Yaşar KAYATAŞ konuşmasında “Çevre; insanların ve diğer canlıların yaşamları boyunca ilişkilerini sürdürdükleri ve karşılıklı olarak etkileşim içinde bulundukları fiziki, biyolojik, sosyal, ekonomik ve kültürel bir ortamdır. Sağlıklı bir yaşamın sürdürülmesi ancak sağlıklı bir çevre ile mümkündür. Bir ilişkiler sistemi olan çevrenin bozulması ve çevre sorunlarının ortaya çıkması, insan kaynaklı etkenlerin doğal dengeleri bozmasıyla başlamıştır.

Doğa her zaman cömert davranıp verip paylaştırırken biz insanoğlu tamamını sömürmeyi hatta yok etmeyi tercin ettik. Ancak onunda bu ihanete cevabı çok net olmuştur. Örneğin sadık dostumuzun üzerindeki ağaçları acımasızca kesip onu erozyona mahkûm ettiğimizde bizi terk etti. Biraz fazla kar edelim deyip arıtmayı ve hava emisyonunu ihmal ettik nehirlerimizi havamızı kirlettik nefes alamaz duruma geldik, balıklar bizi terk etti. Kurtları yok ettik tarlalarımızı domuzlar istila etti. Kuşları yok ettik bahçelerimizi ve ormanları böcekler istila etti.

İçinde bulunduğumuz yüzyıl; birçok teknolojik imkânları insanlığın hizmetine sunarken, bir yandan da insanlığın ortak malı olan çevreden geri getirilmesi zor, hatta imkânsız olan varlıkları da alıp götürdü ve götürmeye de devam etmektedir.

Hızlı nüfus artışı, buna bağlı olarak artan beslenme, enerji, eğitim ihtiyaçları, çarpık kentleşme, sağlıksız sanayileşme, azalan ve tükenen doğal kaynaklar, artan kirlilik ve iklim değişiklikleri dünyamızın en önemli çevre sorunlarını oluşturmaktadır.

İnsanların meydana getirdiği sera gazı emisyonlarının bu yüzyıl sonuna kadar küresel sıcaklıkları 2-11 derece arttırabileceği tahmin ediliyor. Küresel ısınma tehlikeli boyutlarda olup buzullar eriyor iklim değişiklikleri meydana geliyor.

Normal şartlarda kendi kendini temizleme özelliği olan doğa, insanların çeşitli faaliyetleri sonucu aşırı olarak kirlenmekte ve kendi gücünü aşan bu kirlenmeyi temizleyememektedir. Dünyanın biyolojik sisteminin taşıma kapasitesi ve her çeşit atığın bu sisteme zarar vermeden yok edilebilmesi imkânı çoktan ortadan kalkmıştır.

Günümüz çevre sorunları yerel ve bölgesel olmaktan çıkmış, küreselleşmiştir. Dolayısıyla bu boyut içinde değerlendirilmelidir.

Bu alanda uluslararası kuruluşlarla da oluşturulan mevcut işbirliği çerçevesinde var olan çevre sorunlarına kalıcı çözümler üretilmesi hususunda ortak çalışmalar yapılmaktadır. Ülkemiz bugüne kadar doğa koruma ile çevre kirliliğini önleme ve kontrolü adına birçok uluslar arası sözleşmelerde taraf olmuş, bu çerçevede uygulama çalışmalarını da devam ettirmektedir. 5 Haziran 1972 yılında İsveç’in Stockholm kentinde yapılan Birleşmiş Milletler Çevre ve İnsan Konferansı’nda alınan bir kararla 5 Haziran günü Dünya Çevre Günü olarak ilan edilmiştir. Dünya Çevre Günü, çevre korumacılığının yaygınlaştırılması, çevre kalitesinin iyileştirilmesi ve bilinçli katılımların sağlanması amacıyla Dünyada, Ülkemiz ve ilimizde de çeşitli etkinliklerle değerlendirilmektedir.

Toplumun tüm kesimlerini çevre konusunda bilgilendirmek, bilinçlendirmek sorunların çözümünde fertlerin aktif katılımlarını sağlamak çevre eğitiminin temel hedefi olmalıdır.

Çevre ile ilgili konularda aktif katılım sağlayacak, olumsuzluklara karşı nemelazımcılıktan uzak, tepki oluşturacak bir eğitim yöntemi uygulanmalıdır.

İnsanların; kendilerinin de doğanın bir parçası olduklarını, çevreye yaptıkları her tahribatın kendilerine bir şekilde zarar olarak döneceği bilincini de aşılamalıyız. Çevre yaralarının en büyük merhemi olan ormanları korumalı ve alanlarını çoğaltmalıyız.

Çevreye yapacağımız en önemli ve en kolay bir hizmetin de doğal kaynaklarımızı israf etmeden kullanmak olduğunu unutmamalıyız.

Ülkemizle birlikte tüm dünya ülkelerinde kutlanan “5 Haziran Dünya Çevre Gününün tarihi, doğal ve kültürel zenginliklerimizin korunarak, gelecek kuşaklara bırakılmasına vesile olmasını temenni ederek, çevre gününüzü kutlar, hepinize saygılar sunarım” dedi.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  UNESCO Hazırlık Toplantısı Yapıldı..  
  Başkan Sarı’ya TEMA Vakfı’ndan Teşekkür..  
  Şehit ve Gaziler Anısına Fidan Dikildi..  
  Bizler Vatan Nöbetimizin Başındayız: Hodri Me..  
  Polis Haftasını Kutluyorum..  
  YEDAŞ "Samsun Okuma Vakti" Projesi'ne Destek ..  
  Alanya Belediyesi..  
  Nevşehir Belediye Başkanlığı..  
  Konya DKMP İl Şube Müdürlüğü..  
  Devlet Desteğiyle Güç Katacak..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Ünv. Eğitim Arş. Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.