29 Kasım 2021 - Pazartesi / 00:18
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

OSB’de çevre ve imar konularında bilgilendirme toplantısı yapıldı

Amasya Çorum Karayolu 23. Km. Doğantepe Mevkiinde yer alan Amasya Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü toplantı salonunda bilgilendirme toplantısı yapıld..
Bu haber 6 yıl önce eklenmiş

Amasya Çorum Karayolu 23. Km. Doğantepe Mevkiinde yer alan Amasya Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü toplantı salonunda bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömer BOLAT tarafından gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısında mermer sektörü ağırlıklı olmak üzere OSB Müdürlüğü ve bünyesinde yer alan faaliyetlere yönelik ÇED,  Çevre İzinleri, Çevre Yönetim ve Denetimleri ile İmar konularını içeren bir slayt gösterimi yapıldı.

Toplantıda İl Müdürü; “Özellikle İlimiz Merkez ilçe sınırları içerisinde mermer sektörü üzerine faaliyet gösteren tesislerin Amasya OSB de yoğunluk kazandığını, tüm endüstriyel faaliyetlerde olduğu gibi mermer işleme faaliyetleri sonucunda da çeşitli çevresel etkiler oluştuğunu ve bu sektörünün çevre üzerindeki etkilerinin görüşülmesi gerekliliği ve Organize Sanayi Bölge Müdürlüğünün de talebi doğrultusunda toplantının organize edildiğini” belirtti.

İl Müdürü Ömer BOLAT katılımcılarla birlikte interaktif bir şekilde gerçekleştirdiği bilgilendirme sunumunda; OSB lerin İmar durumuyla ilgili olarak; “Yer seçimi çalışmaları tamamlanmış OSB’lerin Çevre Düzeni Planı’nında(ÇDP) gösterildiğini, ayrıca ÇDP’nın onayından sonra, ilan edilecek OSB’lerin Çevre ve Şehircilik Bakanlığına (İl Müdürlükleri aracılığıyla) gönderildiğini ve plan değişikliği yapılmak üzere ÇDP'na işlendiğini, ifade etti.

Çevre mevzuatı açısından OSB Müdürlüğünün ve tesislerin görevlerini anlatan İl Müdürü, OSB’ lerin Çevre Yönetim Birimi kurmakla yükümlü olduğunu OSB'lerin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla içme ve kullanma suyu temini ve dağıtım şebekesi, kanalizasyon ve yağmur suyu şebekesi, atık su arıtma tesisi, içme ve kullanma suyu arıtma tesisi yapmakla sorumlu olduğunu ayrıca atık suların ortak arıtma tesisinin kabul edebileceği standartlara düşürülmesi amacıyla tesislerce münferiden ön arıtma tesisi yapılması zorunluluğunu

Direkt alıcı ortama deşarj durumunda Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği ya da bölgesel koşullara bağlı oluşturulan deşarj standartlarına uyulması gerektiğini OSB lerin tesislerden, ani deşarj ve dökülmelerin olabileceği veya gerekli gördüğü kaynaklar için ilave tedbirler isteyebileceğini, OSB’lerin, işletmelerin faaliyetleri sonucu oluşan her türlü atıkların bertarafının nerede ve ne şekilde yapılacağı belirtmekle yükümlü olduğunu anlattı.

Ayrıca mermer sektörünün en önemli çevresel problemlerinden olan pasa ve mermer çamurunun mevcut kullanımda olan depolama sahasıyla ilgili doğaya yeniden kazandırma planı çerçevesinde alınacak önlemler ve yapılacaklarla ilgili İl Müdürlüğü olarak mevzuatın izin verdiği ölçüde tüm desteğin verileceğini, OSB Müdürlüğü, tesisler ve İl Müdürlüğümüzce el birliğiyle yol haritası belirlenerek derhal harekete geçilmesi gerektiğine vurgu yapan İl Müdürü, katılım sağlayan herkese teşekkürlerini sunarak, karşılıklı soru cevap şeklinde sunumunu tamamladı.

İl Müdürü’nün ardından söz alan OSB Müdürü Hasan AVCI yapmış oldukları yenilikleri bahsederek, İl Müdürlüğü’ne ve tüm katılımcılara teşekkür etti.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  YHKB Encümen Toplantısı Yapıldı..  
  Türkiye Değişim Partisinden Başkan Kırlangıç’..  
  Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Görüşül..  
  Eğitim Sen: Eşitlik ve Özgürlük Mücadelemizde..  
  Bitlis'te Kamu Lojmanları Satışa Sunuldu..  
  Mersin Büyükşehir Belediyesi 85 Adet Gayrimen..  
  Ceylanpınar TİGEM Tarafından Buğday Satılacak..  
  OKA Kasım Ayı Toplantısı Yapıldı..  
  Öğretmenler Gününü Hediyelerle Kutladı..  
  Taleplerimiz Karşılanmalı, Sorunlarımıza Kalı..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Ünv. Eğitim Arş. Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.