11 Nisan 2021 - Pazar / 19:30
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Amasya tarihine, inançlarına ve kimliğine sahip çıkmıştır

Amasya Genelgesinin imzalanmasının 96. yıldönümü 12-22 Haziran tarihleri arasında Amasya'da düzenlenen Uluslararası Atatürk, Kültür ve Sanat Etkinlikl..
Bu haber 5 yıl önce eklenmiş

Amasya Genelgesinin imzalanmasının 96. yıldönümü 12-22 Haziran tarihleri arasında Amasya'da düzenlenen Uluslararası Atatürk, Kültür ve Sanat Etkinlikleri kapsamında coşku içinde kutlandı. Bu coşkuya Amasya Üniversitesi de bünyesinde düzenlenen çeşitli etkinliklerle katıldı.

Uluslararası Atatürk, Kültür ve Sanat Etkinliklerinde Amasya Üniversitesinin üzerine düşeni yaptığını ifade eden Rektör Prof. Dr. Metin Orbay; ''Vatana millete hayırlı milli ve manevi hassasiyetleri olan gençler yetiştirme gayreti olan bizler için Amasya Tamiminin tarihe altın harflerle yazılan 'Milletin istiklalini yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır' sözünden günümüzde de ders alınacak çok fazla çıkarım vardır. Bir yükseköğretim kurumu olarak gençlerden isteğim tarihimizi okuyup özümsemeleridir.

Türk istiklal mücadeleleri tarihinde ve Türk demokrasi tarihinde Amasya Tamiminin çok önemli bir yeri vardır. Böylesine önemli bir belgenin ve kararlılığın ortaya konuşunun yıldönümünü idrak ettiğimiz anlamlı günde başta cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere onun silah ve dava arkadaşlarını ve coğrafyanın vatan kalması yönünde toprağa düşen şehitlerimizi minnetle ve şükranla anıyorum'' dedi. 

Amasya Uluslararası Atatürk Kültür ve Sanat Festivali etkinlikleri kapsamında Amasya Üniversitesinin katkılarıyla  "Milli Mücadelede Amasya'' konulu konferans Saraydüzü Kışla Binasında gerçekleştirildi. Ondokuz Mayıs Üniversitesinden Prof. Dr. Kaya Tuncer Çağlayan'ın konuşmacı olarak katıldığı konferansı Vali İ. Halil Çomaktekin, Garnizon Komutanı Ufuk Uras, Belediye Başkanı Cafer Özdemir, Rektör Vekilimiz Prof. Dr. Murat Gökdere, protokol üyeleri ve çok sayıda vatandaş takip etti.

Amasya Tamiminin Türk istiklal mücadeleleri tarihinde, Türk demokrasi tarihinde ve milli kimliğin inşası yönünde çok önemli bir yere sahip olduğunu belirten Prof. Dr. Çağlayan; Amasya'nın milli mücadele döneminde üstelendiği rolü, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Amasya'ya gelişini ve Amasya Tamiminin ilan ediliş süreci hakkında bilgi verdi.

Milli mücadele fikrinin İstanbul'da doğup Samsun'da eyleme dönüştüğünü, Havza'da çok önemli günler geçirildiğini; stratejinin fikre, belgeye, kadroya dönüştüğü yerin ise Amasya olduğunu söyleyen Çağlayan ''Türk milleti olarak bizler tarihe yön vermiş tarihin ana eksenini oluşturmuş bir milletiz. Milli mücadele diye tanımladığımız dönem Haçlı Seferlerin beklide son büyük perdesidir. Ve bu çerçevede milli mücadele bizim hafife alamayacağımız, unutma imkânımızın olmadığı bir mücadelenin adıdır. Bu büyük mücadelede Amasya çok önemli bir rol oynamıştır.  Amasyalılar böyle şerefli bir mücadelede hayati bir rol oynamış olmanın gururunu her daim yüreklerinde hissetmeliler ve bu onuru çocuklarına aktarabilmeliler''cümlelerini kaydetti.

Amasyalıların Mustafa Kemal Paşa'yı canı gönülden sahiplendiklerini kaydeden Çağlayan; ''Dönemin Amasya valisi, belediye başkanı, müftüsü ve diğer eşraf Mustafa Kemal Paşa'yı büyük bir sıcakkanlılık içerisinde karşılamışlardır. Müdafaa-i Hukuk cemiyeti bizzat Müftü Efendi başkanlığında kurulmuştur. Amasya; Mustafa Kemal ve onun şahsında Türk milletine sahip çıkmıştır. Amasya tarihine, inançlarına ve kimliğine sahip çıkmıştır'' dedi.

Konferans  sonunda Prof. Dr. Kaya Tuncer Çağlayan adına dikilen fidanın koordinatlarının yer aldığı sertifika Amasya Valisi İ. Halil Çomaktekin tarafından kendisine takdim edildi.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  UNESCO Hazırlık Toplantısı Yapıldı..  
  Başkan Sarı’ya TEMA Vakfı’ndan Teşekkür..  
  Şehit ve Gaziler Anısına Fidan Dikildi..  
  Bizler Vatan Nöbetimizin Başındayız: Hodri Me..  
  Polis Haftasını Kutluyorum..  
  YEDAŞ "Samsun Okuma Vakti" Projesi'ne Destek ..  
  Alanya Belediyesi..  
  Nevşehir Belediye Başkanlığı..  
  Konya DKMP İl Şube Müdürlüğü..  
  Devlet Desteğiyle Güç Katacak..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Ünv. Eğitim Arş. Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.