26 Mayıs 2019 - Pazar / 04:36
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Geçmiş ile gelecek arasında medeniyetler köprüsü

Kısa bir süre önce, Kültür ve Turizm Bakanlığı; Şehir-İnsan/Medeniyetler Köprüsü: Örnek Kişilikler Projesini hayata geçirmişti. Amasya Üniversitesi il..
Bu haber 3 yıl önce eklenmiş

Kısa bir süre önce, Kültür ve Turizm Bakanlığı; Şehir-İnsan/Medeniyetler Köprüsü: Örnek Kişilikler Projesini hayata geçirmişti. Amasya Üniversitesi ile Amasya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü de proje kapsamında çeşitli etkinlikler yapmaya başladı. Projenin ilk ayağında yaşam tarzları, ürettikleri ve faaliyetleri ile medeniyetimizin yakın dönem kültür köprüsü olarak belirlenen Ahmed Süheyl Ünver, Ali Fuad Başgil, Ekrem Hakkı Ayverdi, Fethi Gemuhluoğlu, Mahir İz'in gençlerimize tanıtılması amacıyla bir dizi konferans, söyleşi, sergi, yarışma gibi çalışmalar yapılmaya başlandı.

Yapılan bu  çalışmalar kapsamında uygulanan bir ankette gençlerimizin beş yazar arasından en çok Ali Fuat Başgil'in eserlerini okudukları ortaya çıkmış; Başgil'in eserlerini okuyan gençlerimize Rektör Prof. Dr. Metin Orbay, Amasya İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Kaya'nın katılımıyla yapılan bir programda çeşitli hediyeler verildi.

ORBAY: GEÇMİŞ İLE GELECEK HARMANLANMALI

Gençlerimizin tarihini, kültürünü bilerek ve değerlerimize sahip çıkarak bugünün gelişen dinamikleri ile harmanlanması ve bütünsel bir bakış açısına sahip olması gerektiğini söyleyen Rektör Prof. Dr. Metin Orbay, Amasya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüzce ortaklaşa yapılacak etkinlikler kapsamında; "Gençlerimizin toplumsal gelişme, teknolojik değişim-dönüşüm ve kültürel değişimler karşısında geleneksel kültürden ve geçmiş iyi referans noktalardan koptukları gözlemlenmektedir. Özellikle gençlerimize, kültür kaynaklarımıza ve eşsiz yaşam pınarlarımıza önemli katkılar sunan değerli şahsiyetleri ve onların yaşam felsefelerinin anlatılması amaçlanmaktadır. Amaçlar dâhilinde, yapılacak çalışmaların başarıya ulaşması durumunda geçmiş ile gelecek arasındaki sağlam kilit taşları yerli yerine oturtulacaktır." cümlelerini kaydetti.

Amasya İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Kaya ise; etkinlikler kapsamında; konferans, sergi, yarışma, broşür, sosyal medya yardımıyla bilgilendirme çalışmaları yapılacağını söyledi. Kaya; projenin amacını ise 'medeniyetimizin kilit taşlarını yerlerine yerleştirmeye imkân sağlamak, bilge insanları tanımak, gençlerimizin örnek kişilikleri rol model olarak almaları, gençlerin kültürel alana ilgisini çekmek' sözleriyle özetledi.

Ali Fuat Başgil'in Gençlerle Başbaşa adlı kitabını okuduğunu söyleyen gençlerimizden Ömer Çatalağıl; ''Böyle projelerle manevi değerlerimiz olan büyüklerimizi daha yakından tanımamıza olanak sağlanıyor. Ali Fuat Başgil vatanı için her şeyden vazgeçmiş büyük bir komutandı. İstanbul'da okurken I. Dünya Savaşı'nın çıkmasıyla beraber eğitimini yarıda kesip dört yıldan fazla süre Kafkas Cephesinde subay olarak görev yaptı. Vatanı için yaptığı fedakârlık beni çok etkiledi. Gençlerle Başbaşa adlı kitabı ise bana hala rehberlik yapar; zaman zaman alıp bazı cümlelerini tekrar tekrar okurum.'' sözleriyle duygularını ifade etti.

Canan Karabulut; ise Ali Fuat Başgil ile bu proje sayesinde tanıştığını belirterek ''Geç kalmış bir tanışıklık oldu, Başgil'in eserlerini daha önce okumaya başlamayı dilerdim; zira biz gençler için başucu olabilecek nitelikte eserleri var; projede emeği geçen herkese teşekkür ederim bu köprüyü kurdukları için.'' dedi.

Rektör Orbay, önümüzdeki günlerde de topluma mal olmuş, gençlerimize rol model olabilecek kişilikleri anlatan programların devam edeceği bilgisini verdi.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Amasya Şehitliği Ziyaret Edildi..  
  Orbay’dan Veda Ziyareti..  
  Söz Verilen Bilgisayar Yonca’ya Teslim Edildi..  
  Şehit Aileleri ve Gaziler Onuruna İftar Veril..  
  Milli Mücadelenin 100. Yılında 100 Genç YEPAŞ..  
  Vali Varol’dan Başsağlığı Ziyareti..  
  “Süt İçiyorum Sağlıklı Büyüyorum"..  
  Haşim Hatipoğulları Güven Tazeledi..  
  Özgür-Der Amasya ve İHH Temsilciliği Gönüllül..  
  Posta Pulları Sağlık Sloganlarıyla Tasarlandı..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.