21 Ağustos 2019 - Çarçamba / 12:01
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Bin yıl sürecek olan 28 Şubat süreci değil millet iradesidir!

Memur-Sen Amasya Şubesi Kadınlar Komisyonu Başkanı Hatice Kayhan yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi; Demokrasi, vatandaşların, devlet politik..
Bu haber 2 yıl önce eklenmiş

Memur-Sen Amasya Şubesi Kadınlar Komisyonu Başkanı Hatice Kayhan yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi; Demokrasi, vatandaşların, devlet politikasını şekillendirmede eşit hakka sahip olduğu bir tür yönetim biçimidir. Ancak Türkiye bundan 20 yıl önce adına “postmodern darbe” denilen bir demokrasi katliamı yaşamıştır.

Türkiye siyasi tarihinde 28 Şubat, Refahyol Hükümeti’nin, 28.02.1997 tarihli Milli Güvenlik Kurulu toplantısı ve bu toplantıda alınan kararlar sonrası ortaya çıkan sürecin sonunda yıkılmasını ve seçilmişlerin dışındaki askerî bürokrasinin başını çektiği güçler tarafından yeniden biçimlendirilmesini ifade etmektedir. Ve bu karanlık tarih milletin değerlerine karşı başlatılmış bir saldırı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Milletin iradesi yok sayılıp, Meclis İç Tüzüğü bahane edilerek, başörtülü milletvekili Merve Kavakçı’nın şahsında millete had bildirilmeye çalışılmıştır.

YÖK Genel Kurulu, ‘kılık kıyafet genelgesi’ ne göre başörtülü öğrencilerin üniversitelere sokulmaması konusunda tüm rektörleri uyarmış ve dönemin rektörleri sadakat yarışına girmiştir. ‘İkna odaları’ yüksek öğretim literatürüne bu dönemde girmiş ve üniversiteli kızlar inançları ve siyasi kimlikleri ile gelecekleri arasında tercih yapmak zorunda bırakılmıştır. Bu süreçte, yine sayısı belirsiz genç kız, kimi zaman son sınıfa veya son sınıfın son dönemine kadar geldikleri üniversitelerini terk etmek zorunda kalmıştır. Sadece başörtüsü taktığı için üniversitelerimizin kapısından çevrilen on binlerce genç kızımızın geleceği çalındı.

Başörtülü kadınların eğitim, öğrenim ve çalışma hakları anayasal ve uluslararası sözleşmeler hiçe sayılarak yönetmeliklerle engellendi. Sadece resmî kurumlarda çalışan başörtülü kadınların değil, özel sektörde çalışan kadınların da istihdam edilmemeleri için söz konusu kurumlara baskılar ve baskınlar yapıldı. Başlarını açan veya peruk takan kadınlar dahi disiplin cezaları almaktan, sürgünle cezalandırılmaktan, memuriyetten atılmaktan ve işlerini kaybetmekten kurtulamadı. Çok sayıda erkek de, eşi başörtülü olduğu için veya sözde “irticai fikirleri ya da faaliyetleri” nedeniyle işten atıldı ve cezalandırıldı. İmam hatipte okumaya gayret edenler için katsayı engeli çıkarıldı.

Bilindiği üzere, Memur Sendikaları Konfedarasyonu olarak 2013 yılında, ‘Kamuda Kılık-Kıyafet Özgürlüğü İçin 10 Milyon’ imza kampanyası başlattık ve bir ay içerisinde 12 milyon 300 bin imza toplayarak yasağı fiilen kaldırdık. Aynı yıl kamuoyuna açıklanan demokratikleşme paketiyle de yasak resmi olarak kaldırıldı. Yasaklanmak istenen başörtüsü artık kamuda da serbest hale geldi. İmam hatipler için koyulan tüm engellere rağmen, yeniden milletimizin gözbebeği kurumları haline geldi.

Bin yıl sürecek denilen 28 Şubat bir ilk değildi, son da olmadı. 15 Temmuz darbe teşebbüsünde bulunanlarla 28 Şubatçıların hiçbir farkı yoktur.  Görünüm, isimler ve yöntemler farklıydı ama amaçlar aynıydı.  Amaç ülkenin yönetimini millete vermemekti. Onlar öyle kararlıydılar ki her teşebbüslerinde gerekirse milyonlarca insanın canından olmasını göze almışlardı. Demokrasiyi engellemeye gayret edenler bunu başaramadılar. Çünkü Milletimiz darbelerin ardından kendi iradesine sahip çıkmıştır.

Bugün geriye baktığımızda 28 Şubat’ın da, pek çok teşebbüsün de boşa çıktığını görüyoruz. Bu millet 28 Şubatların değil, kendi iradesinin bin yıl süreceğini eline geçen her fırsatta göstermiştir. Bu millet kendi iradesine saygı duyanı, kendisine hizmet edeni her şart ve durumda koruyacağını gösterdiği gibi, kendi verdiği imkanları kendisine ihanet için kullananları da asla affetmeyeceğini, ilk fırsatta hesabını soracağını da göstermiştir.

Amasya Memur-Sen Kadın Komisyonu olarak 28 Şubat sürecinin ne denli zor ve karmaşık bir süreç olduğunun, sonuçlarının binlerce insanı mağdur ettiğinin ve etkilerinin yıllar geçse bile hala devam etmekte olduğunun farkındayız. Bu süreç hala devam ediyor. Ülkemizin kalkınmasını sadece içerdeki odaklar değil, dışarıdaki odaklar da engellemek istiyorlar. Buna karşı biz de kararlı mücadelemizi sürdüreceğiz. Siyasi ve sosyal kaos oluşturarak Türkiye’yi Mısırlaştırmak, Suriyeleştirmek isteyenlere fırsat vermeyeceğiz. Demokrasiye her zaman sahip çıkacağız.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Başkan Sarı’yı 4,5 Ayda 200 Bin Kişi Ziyaret ..  
  Acar’a TEMA Vakfından Ziyaret..  
  Şemsettin Dümen: Gelin Bir Memur Paketi Hazır..  
  İl Genel Meclisi Olağanüstü Toplantısı Gerçek..  
  Sultan 2. Beyazıt Han’ın Rölyefi Hediye Edild..  
  Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) Temmuz 2019..  
  Göynücek ve Hamamözü Malmüdürlükleri Otomasyo..  
  Amasya’mızın Münbit Toprakları Suya Kavuştu..  
  Rektör Elmacı’dan Başkan Sarı’ya ziyaret..  
  Başkan Sarı, Ergonaş Baba Festivalinde Hemşer..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.