22 Mart 2019 - Cuma / 11:06
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Doğadan ormanı alın geriye nesi kalır ki

Amasya AVM’ de fidan dağıtımı yapılarak başlatılan orman haftası etkinlikleri, bölgede bulunulan köy okullarına ulaşılarak okul öğrencilerine Orman Ok..
Bu haber 1 yıl önce eklenmiş

Amasya AVM’ de fidan dağıtımı yapılarak başlatılan orman haftası etkinlikleri, bölgede bulunulan köy okullarına ulaşılarak okul öğrencilerine Orman Okulu adı altında “Ormanlar yok olmasın, Hacivat ve Karagöz, Ağaç Kesme Fidan dik, Sevimli Kahramanlar Ormanda” oyunlarıyla orman sevgisi ve ormanların neden ve nasıl korunması gerektiği konuları anlatıldı.

Amasya İşletme Müdürü Uğur Tamer Çelik “Ormanları korumak ve sürdürebilirliğini sağlamak; çölleşmeyi ve  buna bağlı olarak iklim değişiklikleri ve erozyonu önlemek sadece ormancılarla yapılabilecek bir eylem değildir. Bölgemizde fidan dikim etkinlikleri konusunda gençlerimizin talepleri olduğu gibi etkinliklerimize de yoğun olarak katılım gösteriyorlar. Etkinliklerde vatandaşlarımızın aldıkları fidanları  evlerinin kenarlarına diktiklerini gözlemliyoruz. Köy okullarında tiyatro oyunları ve animasyon filmleri ile çocuklarımızla buluşuyor onlara; orman sevgisi ve tüm canlıların ormana olan ihtiyacını somut görsellerle vurguluyoruz. Önceden yaşlılarımız “Kefen Paramız Hazır” diyorlardı şimdi ise mezar başında en az bir de fidanım olsun diyorlar. Ormanlar yaşam demek, hayat demek, dünyada orman olmaz, yeşil olmazsa geriye nesi kalır kilonun için Çocuklarımız, gençlerimiz, yaşlılarımız  ve bizler; ülkemizde ve dünyada   gözlerin yeşile, ciğerlerin oksijene doymasını istiyor, bunun için çalışıyor  ve hep birlikte başaracağız” dedi. 

Amasya İşletme Müdürlüğünce “ Amasya avm, Yeşil yenice Köyü, Direkli, Aydınlık, Boğazköy, Fındıklı toki, Ziyaret toki, Abayrak, Sarımeşe , Uygur , Büyük kızılca, Ovasaray, Doğantepe, Kayadüzü ışık, Sarıbuğday, Bolat i.o, Alan, Karaşar, Akınoğlu, Belevi, Uluköy, Atatürk i.o, Kızılca, Kızılca, Kayabaşı, Mehmetçik köy ilköğretim okullarında öğrenciler ve çocuklarla buluşularak, tiyatro oyun ve gösteri ile “ Orman sevgisi, orman yangınlarına karşı duyarlı olma (Alo 177 Orman Yangın İhbar Hattı) ormanın faydaları, ormanların korunması ve ormanda yaşayan canlılar vb. konular işlendi. Zaman zaman tiyatro oyunlarına öğrencilerinde katılımı sağlanarak konuların hafızalarda kalması sağlanıyor.

Ayrıca öğrencilere Orman Genel Müdürlüğünün tanıtıcı, ormanın faydaları, orman yangınları vb. konulu bilinçlendirici ve tanıtıcı afiş, broşür, kalem ve balonlar dağıtıldı.

günde bizlere bu cennet vatanı, canları ve kanları pahasına emanet eden atalarımızın emanetlerini nasıl daha iyi koruyarak ve geliştirerek, yarınlara taşıyabileceğimizi konuşmalıyız, diye düşünüyorum. Tarihin akışı içerisinde, milletlerin kaderinde olumlu veya olumsuz olarak etkili olan binlerce devlet adamı yer almıştır. Bugün bunların pek çoğunun bırakınız eserlerini, isimlerini dahi hatırlayamazsınız. Oysa Cumhuriyetimizin kurucusu, ulu önderimiz Atatürk gibi devlet adamı ve halk kahramanları, bıraktıkları eserler ve bu eserlere sahip çıkan milyonlarla sonsuza kadar yaşayacaklardır. Atatürk gibi kahramanları farklı kılan ve tarihe altın harflerle yazdıran gerçek de budur. Bu nedenle Atatürk'ü ve bizlere emanet ettiği büyük eseri sonsuza kadar yaşatma hususundaki kararlılığımızı, nedenleriyle birlikte çocuklarımıza anlatmalıyız. Anlatmalıyız ki, gelecek kuşaklar uyanık, kararlı ve bilinçli olabilsinler. Tarihi mirasımızı koruma ve kollama konusundaki ödevlerini yerine getirebilsinler.Bu duygularla, bütün çocuklarımızın 23 Nisan Bayramını kutluyor, emeği geçen öğretmenlerimizin ve öğrencilerimizin hepsine sevgilerimi ve saygılarımı sunuyorum. “ dedi. Program, Atatürk ve Türk büyükleri huzurunda bir dakikalık saygı duruşunun ardından Zübeyde Hanım İlkokulu Öğretmenlerinden İbrahim Karaca’nın, İstiklal Marşı okutmasıyla başladı. Ardından program akışına göre Zübeyde Hanım Üçler İlkokulu öğrencilerinden Bengüsu ve Barış sunumlarını yaptılar. Zübeyde Hanım İlkokulu 3-C Öğrencilerinden Ebrar Kocak günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. 2-C sınıfı melodika koro öğrencilerini şarkılarını seslendirdi. Dördüncü sınıf öğrencileri ‘dans gösterilerini’ sundu. Zübeyde Hanım Üçler İlkokulu 2-E sınıfı koro öğrencileri şarkılarını seslendirdi. Zübeyde Hanım Üçler İlkokulu dördüncü sınıf öğrencileri ‘raketle top taşıma’ yarışması yaptı. Çocukların göstermiş oldukları performansları davetlileri kendilerine hayran bıraktı. Zübeyde Hanım Üçler İlkokulu Anasınıfının sunmuş olduğu mehteran gösterisi çok beğenildi. Program sonunda okul bahçesinde öğrenciler paten gösterisi yaptılar. Daha sonra bütün çocuklar ellerine aldıkları rengarenk uçan balonları gökyüzüne bırakarak neşe dolu bir 23 Nisan yaşadılar.

 Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  YHKB Encümen Toplantısı Yapıldı..  
  İl Güvenlik ve Asayiş Toplantısı Gerçekleşti..  
  Yerli ve Milli İslam’a Talip Değil, Allah’ın ..  
  OKA Mart Ayı Toplantısı Yapıldı..  
  Çanakkale’de Çok Müthiş Bir Mücadele Ortaya K..  
  Türk Eğitim Sen Genel Sekreteri Musa Akkaş, A..  
  Gençler 18 Mart Şehitleri Anma Programı Düzen..  
  Türk Dünyası Basın Sempozyumu..  
  Bakan Mustafa Varank Vatandaşlarla Sohbet Ett..  
  Kamu Sen Amasya İstişare Toplantısını Gerçekl..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.