19 Haziran 2019 - Çarçamba / 11:48
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Vali Işık Yassıçal Köyünde incelemelerde bulundu

Vali Salih Işık Belediye Başkanı Cafer Özdemir Filingirler Cami ve Yassıçal Köyünde incelemelerde bulundular...
Bu haber 2 yıl önce eklenmiş

Vali Salih Işık Belediye Başkanı Cafer Özdemir Filingirler Cami ve Yassıçal Köyünde incelemelerde bulundular.

Filingirler mahallesinde yer alan Filingirler Caminde incelemelerde bulunarak bilgiler alan Vali Işık, sonrasında Yassıçal Köyüne geldi. Burada vatandaşlar tarafından coşkuyla karşılanan Vali Işık, daha sonra köyde yer alan Ergonaş Baba Türbesi, Cemevi, Kur’an Kursu ve Yassıçal Köyü Merkez Camini gezerek ilgililerden bilgiler aldı. Köy halkıyla da sohbet ederek onların ihtiyaç ve sorunlarını dinleyen Işık, ardından Yassıçal Köyü Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneğinin hazırlamış olduğu programa iştirak etti.

Yassıçal Merkez Cami ve Filingirler Cami Yaptırma Derneği tarafından düzenlenen programa, Vali Salih Işık, Belediye Başkanı Cafer Özdemir’in yanı sıra Orman Bölge Müdürü Zekeriya Nane, İl Genel Meclis Başkanı Mustafa Çittır, İl Emniyet Müdür Yardımcısı Mustafa Yılmaz, İl Özel İdare Genel Sekreteri A. Faruk Aykutlu, İl Müftüsü Abdulkadir Keşvelioğlu, Valilik Özel Kalem Müdürü Recep Doğan, İlgili Daire Müdürleri Yassıçal Cami Yaptırma Dernek Başkanı (ev sahibi) Sadık Şişik ile yönetim kurulu üyeleri ve çok sayıda vatandaşlar katıldı.

Yassıçal Köyü Muhtarı Cihan Bayram’ın hoş geldiniz konuşmasının ardından Cami Dernek Başkanı Sadık Şişik konuşmasında; “Sayın Valim, Sayın Belediye Başkanım ve değerli misafirler, Yassıçal Köy Muhtarlığı, Yassıçallılar Kültür Derneği Yönetimi, Yassıçal Merkez ve Filingirler Bulut Camii Derneği Yönetim Kurulunca düzenlenen “Köyümüze hoş geldiniz” programına teşriflerinizden dolayı yönetim kurulları adına teşekkür ediyor saygılarımı sunuyorum.

Sayın valim değerli konuklar; Yassıçal kasaba iken nüfusun 2000'in altında kalması ile köy statüsüne dönüşmüş ise de, Yassıçal doğumlu ve kökenli Amasya Merkez ilçede ikamet eden 5000, Türkiye’nin çeşitli yerlerinde 1000, yurtdışı ve halen köyde ikamet edenlerle birlikte toplam nüfus 8000 civarındadır. Gelenek olarak söz konusu kişilerin vefatı durumunda cenazeleri Yassıçal köy mezarlığına defnedilmektedir. Hal böyle olunca yerleşimdeki ölüm oranından çok yüksek oranda defin işlemi yapılmaktadır. Köyümüz mezarlığı hali hazırda dolmuş ve yeni definlere imkan vermediğinden mezarlık alanın genişletilmesi zorunlu hale gelmiştir.

Cami ve kuran kursu bizim için ne kadar önemli ise insanoğlunun ebedi istirahatgahları olan mezarlığı da o kadar önemsiyoruz. Mevcut mezarlığın bitişiği konumunda olan alanı genişletme yaparak bedelini köy halkı tarafından valiliğimize hiçbir maddi yük getirmeden aile mezarlığı olarak parsellenip satın alınarak cenazelerimizin İslam dinimize uygun olarak defnetmek hepimizin arzusudur. Bu husus önceki valimizce de kabul görerek gerekli çalışmalar yapılıp il umumi hıfzıssıhha kararı da alınarak kamulaştırılması köy muhtarlığında yapılıp sonuçlanmak üzeredir.

Kamulaştırılan parsellerin tapu’ya tescilinden itibaren 3998 sayılı mezarlıkların korunması hakkındaki kanunun 3'üncü maddesinde belirtildiği üzere; mezarlığın etrafının duvarla çevrilmesi ağaçlandırılıp çiçeklendirilmesinin il özel idaresince yapılması hususunda yardımlarınızı beklemekteyiz.

Sayın valim, sayın belediye başkanım, Filingirler mahallesi, Bulut Camii ve kuran kursu ziyaretinizde mahallinde görüldüğü üzere cami önünün asfaltlanması, cami ve mahallenin yanı başından geçen Filingirler deresi zaman zaman sel taşkınına maruz kalmaktadır. Bu derenin ıslah çalışması yapılarak programa alınmasını, mahalle ve cami cemaatinin sel taşkınından korunması en büyük arzumuzdur.

Köyümüzün bu acil ve zorunlu ihtiyaçlarımızın yapılması için sizlerin “ELVA’DU KEDDEYN” demenizi istiyor, Yassıçal köy halkına değer verdiğinizi de yakınen bilerek bu konuda önce Allah'a sonra zatı alilerinize güveniyoruz” dedi.

Belediye Başkanı Cafer Özdemir ise; “Yassıçal köyü bizim gönlümüzde belde olarak kalmıştır. Yassıçal köyünün sorunları bizim sorunumuzdur. Eksiklerinizi sıra ile yapılacaktır. Bizde takipçisi olacağız” dedi.

Vali Salih Işık; “Cumanız mübarek olsun, bugün Şaban ayı’nın ilk gününe girdi. Tüm Müslüman kardeşlerime hayırlı olmasını diliyorum. Asfalt, dere ıslahı ve mezarlık sorunlarını not aldık. Zaman içerisinde köyünüzün bu isteklerini yapacağız” dedi.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  OKA’dan 34 Milyon TL..  
  Genel Başkan Yardımcısı Özçelik’ten Başkan Sa..  
  İlçeler 100. Yıl Dönümü Coşkusuna Renk Kattıl..  
  Muhammed Mursi İçin Cenaze Namazı Kılındı..  
  Bakan Yardımcısı Tunç’tan Ziyaret..  
  Vali Varol, TRT FM’den Canlı Yayınlanan “Genç..  
  Kur’an Eğitimine Karşı Çıkmak Sendikal Faaliy..  
  100. Yılında Amasya Genelgesi..  
  Başkan Sarı TRT FM’e Canlı Yayın Konuğu Oldu..  
  Feyzioğlu’ndan Ziyaret..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.