11 Nisan 2021 - Pazar / 19:17
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Müftü Efendi ve Atatürk'ün dostluğu ölünceye kadar sürdü

Amasya Uluslararası Atatürk Kültür ve Sanat Festivali etkinlikleri kapsamında Amasya Üniversitesi akademisyenlerinden Yrd. Doç. Dr. Selim Özcan tarafı..
Bu haber 3 yıl önce eklenmiş

Amasya Uluslararası Atatürk Kültür ve Sanat Festivali etkinlikleri kapsamında Amasya Üniversitesi akademisyenlerinden Yrd. Doç. Dr. Selim Özcan tarafından Millî Mücadelenin manevi önderlerinden ‘Müftü Mehmed Tevfik Efendi’nin anlatıldığı bir konferans düzenlendi. Amasya Tamiminin yayımlanmasının 98'nci yıldönümü nedeniyle Saraydüzü Kışla Binası Millî Mücadelesi Müzesi ve Kongre Merkezinde düzenlenen programa Vali Salih Işık, Garnizon Komutanı Kurmay Albay Zafer Uğur, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, çeşitli kamu kurum kuruluş temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

MÜFTÜ MEHMET EFENDİ MİLLÎ MÜCADELENİN MANEVİ ÖNDERİYDİ

Müftü Hacı Hafız Mehmed Tevfik Efendi’nin, Amasya’da doğup yetişmiş bir âlim olduğunu ifade eden Dr. Selim Özcan, Müftü Efendi’nin kendi ilmi alanında müderrislik ve müftülük makamlarına kadar yükseldiğini söyledi.

Millî Mücadele döneminde Müftü Mehmed Tevfik Efendi’nin, Amasya’da yaşanan olumsuzluklara karşı; beyanları, fetvaları ve komutanlığıyla halkla birlikte önemli başarılar elde etmiş, sorumluluk yüklenmiş manevi önderlerden biri olduğunu kaydeden Özcan; ‘’Müftü Efendi, manevi önder olarak milletin ruhunda ve benliğinde var olan direnme gücü ile bilincindeki istiklal aşkını harekete geçirerek mücadele düşüncesinin doğmasında önemli rol üstlenip, Amasya’nın işgale uğramasına da engel olmuştur. Mustafa Kemal’e halkın kendisini “bağırlarına basacaklarını” bildirerek, Amasya’ya davet etmesi ve rahat bir ortamda çalışmasına imkân sağlayıp, Millî Mücadele’nin ilk hukuki belgesi ve beyannamesi olan tamimin ilan edilmesine katkı vermiştir. Üstlendiği görevlerini, mübarek bir din adamının rehberliği, delâleti, öncülüğü ile yerine getirmesi, Paşa’nın kendisine duyduğu güveni artırdığı için ölümüne kadar da sürekli haberleşme içerisinde olmuşlardır.’‘ dedi.

Millî Mücadelenin; Türk Milletinin büyük özveri ve kahramanlıkla istiklali ve bağımsızlığı için mücadele ettiği bir dönemin adı olduğunu sözlerine ekleyen Özcan; ‘’Bu dönem, bünyesinde birçok tarihi olay, tartışma ve konuyu ihtiva eden zengin bir devir olma özelliğini de taşımaktadır. Bu dönem; toplumdaki fertleri bir seçim yapmaya, bir anlamda taraf olmaya zorlamıştır. Bir tarafta, hâkimiyetini ve istiklalini geleneksel esaslara bağlı kalarak devam ettirmek düşüncesinde olanlar; diğer tarafta ise Kuvay-i Milliye ve Türk milliyetçilerinin yanında yer alıp, hür ve müstakil olmak için asi olmayı veya ölmeyi göze alanlar vardır.’’ ifadelerini kullandı.

Müftü Hacı Mehmed Tevfik Efendi’nin, tercihini Kuvay-i Milliye’den ve istiklalden yana kullandığını belirten Özcan; ‘’Müftü Efendi, manevi önder olarak toplum üzerindeki saygınlığını ve manevi etkisini kullanarak şehrin, İngiliz işgaline uğramasını engelledi. Bunu halkı teşkilatlandırarak kurdurduğu milli cemiyetle yaptı. Şehirde Türk Bayrağının dalgalanması ve minarelerden ezanın susmaması için halkla birlikte yaptığı mücadele takdir topladı. Millî Mücadelenin önderi Mustafa Kemal’i, Amasya’ya davet ederek, ilk defa bir şehri Millî Mücadelenin emrine verdi. Müftü Efendi azmi, heyecanı, hareketliliği ve kararlılığıyla Mustafa Kemal’i kendisine hayran bıraktı. Yalnız uhrevi yolda değil milli dava yolunda da milli mücadeleye rehber oldu. Milis kuvvetlerin komutanı olarak, bir elinde namaz seccadesi, bir elinde mavzeri ve saygın bir kişiliğe sahip olması Müftü Tevfik Efendi’nin milli mücadele içerisinde daha aktif rol üstlenmesine ve bölgede tanınmasına sebep oldu. Müftü Efendi, Mustafa Kemal ile Amasya’da oluşan dostluğunu ayrı mekânlarda olsalar bile ortak sevinç ve üzüntüleri paylaşarak ölümüne kadar sürdürdü. Burada bu mübarek insan ve kahraman manevi önderin, yurt severliğini, sahip olduğu milli değerleri şükranla anar, günümüz Türk gençliğine referans kaynağı olmasını temenni ederiz.’’ cümleleriyle konuşmasını bitirdi.

Program sonrası katkılarından dolayı Özcan’a teşekkür eden Vali Işık, Müftü Hacı Hafız Mehmed Tevfik Efendi ile ilgili çalışmaların derlenerek bir kitap haline getirilmesinin çok yararlı bir çalışma olacağını ve her türlü desteğe hazır olduklarını söyledi.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  UNESCO Hazırlık Toplantısı Yapıldı..  
  Başkan Sarı’ya TEMA Vakfı’ndan Teşekkür..  
  Şehit ve Gaziler Anısına Fidan Dikildi..  
  Bizler Vatan Nöbetimizin Başındayız: Hodri Me..  
  Polis Haftasını Kutluyorum..  
  YEDAŞ "Samsun Okuma Vakti" Projesi'ne Destek ..  
  Alanya Belediyesi..  
  Nevşehir Belediye Başkanlığı..  
  Konya DKMP İl Şube Müdürlüğü..  
  Devlet Desteğiyle Güç Katacak..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Ünv. Eğitim Arş. Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.