11 Nisan 2021 - Pazar / 19:14
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Yeşilırmak Havzası Kalkınma Birliği toplantısı yapıldı

Yeşilırmak Havzası Kalkınma Birliği (YHKB) Encümen Toplantısı Birlik Başkanı Vali Dr. Osman Varol’un Başkanlığında gerçekleştirildi. Samsunda düzenlen..
Bu haber 3 yıl önce eklenmiş

Yeşilırmak Havzası Kalkınma Birliği (YHKB) Encümen Toplantısı Birlik Başkanı Vali Dr. Osman Varol’un Başkanlığında gerçekleştirildi. Samsunda düzenlenen toplantıya Samsun Valisi Osman Kaymak, Tokat Valisi Dr. Ömer Toraman, Tokat İl Genel Meclis Başkanı Adem Dizer, Çorum İl Genel Meclis Başkanı H. İbrahim Kaya, Amasya İl Genel Meclis Başkanı Mustafa Çittır, Birlik Müdürü Yasemin Çoban, diğer kurul üyeleri ve birlik personelleri katılımlarıyla gerçekleştirildi.

 Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Dr. Osman Varol şunları ifade etti: “Yeşilırmak Havzası Kalkınma Birliği, Mahalli İdare Birlikleri Kanununa göre çalışan, tüzüğünde de belirtildiği gibi Yeşilırmak Havzasında kirliliği ortaya çıkaran etmenlerin ortadan kaldırılması ve Yeşilırmak Havzasında bulunan Amasya, Çorum, Samsun ve Tokat illerinde ekonomik-sosyal kalkınmanın sağlanmasına yönelik planlar, programlar yapmak, projeler uygulamak üzere kurulmuş bir birliktir.

Bugüne kadar bu anlamda Birlik önemli çalışmalar yapmış, bölgesel kalkınma anlamında planlar hazırlamış, projeler uygulamış, başarılı çalışmalar yapmış ve yapmaya devam etmektedir. Kuruluşundan bu yana Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) altyapısını oluşturmuş ve havzanın kullanıma sunmuştur. 2007 yılından itibaren Avrupa Kalkınma Ajansları Birliği (EURADA) üyesi olup, üyelik faaliyetlerini AB zeminine taşıyan tek kalkınma birliğidir. 2002 yılından 2008 yılına kadar AB Mali Yardımları çerçevesinde DPT’nin faydalanıcı kuruluş olarak yer aldığı Avrupa Birliği destekli SKE Düzey II Bölgeleri Kalkınma Programı kapsamında TR83 Bölgesi’nde projelerin hazırlanması ve program uygulanmasında yer almıştır.

Bu kapsamda 181 adet proje başarı ile uygulanmıştır. Halen ulusal ve uluslararası fon kaynaklarından teklif çağrılarına çıkılan program ve projeler için bölgeye teknik destek sağlamakta ve projeler hazırlamakta ve uygulamaktadır. Son olarak, bu toplantı vesilesiyle toplantıya katılan Sayın Valilerimize, İl Genel Meclisi Başkanlarımıza ve İl Genel Meclisi Üyelerine bir kez daha teşekkür ediyorum. Encümen toplantımızın bölgemiz için hayırlı olmasını ve başarılı çalışmalara vesile olmasını temenni ediyorum.”Açılış konuşmalarının ardından Temmuz ayı Encümen toplantısı gündemdeki diğer maddelerin görüşülmesi ile devam edildi. Toplantıda Mayıs ve Haziran aylarına ait aylık cetveller tetkik edildi.

 Daha sonra Yeşilırmak Havzası Kalkınma Birliği çalışmaları hakkında Birlik Müdürü Yasemin Çoban, Encümen Üyelerine ayrıntılı bir sunum gerçekleştirdi. Özellikle birliğin öz kaynaklarından veya ulusal ve uluslararası fon kaynaklarından bilfiil finanse edilen veya edilecek olan; Avrupa Birliği Karadeniz Sınır Ötesi İşbirliği Programına 31.05.2017 tarihinde sunulan “Collection, incineration and/or recycling of packing wastes of the agricultural and veterinary drugs used in agriculture and animal husbandry (AGROPACKNET)/Tarım ve Hayvancılıkta Kullanılan Zirai ve Veteriner İlaç Atık Ambalajlarının Toplanması ve Bertarafı”, “TR83 Bölgesindeki Tarımsal Üretime Konu Olan Bitki Türlerinin Köy Popülasyonlarının Araştırılması ve Envanter Hazırlanması”, “Yeşilırmak’a Deşarj Edilen Evsel Atık Suların Yapay Sulak Alanlarında Arıtılarak Yeşilırmak’ın Kirliliğin Azaltılması”, “Yeşilırmak Havzasında Yöresel Gıda Ormanları” projeleri hakkında ayrıntılı bilgi verildi.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  UNESCO Hazırlık Toplantısı Yapıldı..  
  Başkan Sarı’ya TEMA Vakfı’ndan Teşekkür..  
  Şehit ve Gaziler Anısına Fidan Dikildi..  
  Bizler Vatan Nöbetimizin Başındayız: Hodri Me..  
  Polis Haftasını Kutluyorum..  
  YEDAŞ "Samsun Okuma Vakti" Projesi'ne Destek ..  
  Alanya Belediyesi..  
  Nevşehir Belediye Başkanlığı..  
  Konya DKMP İl Şube Müdürlüğü..  
  Devlet Desteğiyle Güç Katacak..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Ünv. Eğitim Arş. Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.