19 Haziran 2018 - Salı / 05:55
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

IECMSA 2017 konferansı gerçekleşti

“6 th International Eurasian Conference on Mathematical Sciences and Applications-IECMSA-2017” konferansı Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de, 15-18 A..
Bu haber 10 ay önce eklenmiş

“6 th International Eurasian Conference on Mathematical Sciences and Applications-IECMSA-2017” konferansı Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de, 15-18 Ağustos tarihleri arasında, gerçekleştirildi.

Amasya Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Metin Orbay’ın onur kurulunda yer aldığı konferansa Güney Kore, Japonya, Sırbistan, Hindistan, Rusya, Kanada gibi çok farklı ülkelerden alanında uzman matematikçiler çağrılı konuşmacı olarak katıldı ve konferansta 200’ün üzerinde sözlü ve 35 poster bildiri sunumu gerçekleştirildi.

Konferans onur kurulu üyeleri adına açılış programında bir konuşma yapan Amasya Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Metin Orbay konuşmasında özetle, “Avrupa’nın sayılı başkentlerinden biri olan Budapeşte'de düzenlenen bu konferansın tüm katılımcılarına teşekkür ediyorum. Konferansa, matematik ve uygulama alanları(fizik, mühendislik, ekonomi,…) üzerine yaptıkları çalışmaları ile dünyada ön plana çıkan çok sayıda davetli konuşmacının katılmasını son derece önemli buluyoruz. Diğer yandan, çok farklı coğrafyalardan özgün çalışmaları ile katılım sağlayan araştırmacıların desteklerini de anlamlı buluyor ve konferansın başarılı bir şekilde sonuçlanmasını umut ediyorum. Böyle bir konferansın düzenlenmesindeki temel amaçlardan birisi; matematik alanında öğrenim veren, öğrenim gören, araştırma yapan matematikçiler ve matematiğin uygulama alanına(fizik, mühendislik, ekonomi, istatistik…) giren diğer disiplinlerde çalışan araştırmacıları bir araya getirmektir. Diğer bir amaç ise ileriye yönelik olarak yapılabilecek ortak çalışma alanlarının uluslararası boyutta tartışılmasıdır. Ortak lisansüstü öğrenci çalıştırma, özellikle lisansüstü düzeyde öğrenci değişim programlarının daha aktif olarak yapılmasına katkı sağlamaktır.”  dedi.

Tüm toplumlarda gelişmenin evrensel dilinin matematik olduğunu kaydeden Orbay, “Bilindiği gibi, bilim insanları bilim tarihi boyunca, doğa olaylarını açıklamaya, içinde yaşadığımız evreni bilmeye ve doğaya egemen olmaya çalışmaktadırlar. Bu uğraşıda bilim insanlarının dün olduğu gibi bugün de en sağlam aracı “matematik” olmuştur. Benzer şekilde, diğer bilim alanlarındaki gelişmelerin temel anahtarı da çoğu zaman matematik olacaktır. Bir fizikçi olarak bu konuda basit bir örnek vermek istiyorum. Temel yapısı matematiğe dayanan “Elektromanyetik Teori” bilindiği gibi bir takım diferansiyel denklemlerle ifade edilmektedir. Eğer bu teori matematik yardımıyla geliştirilememiş olsaydı; cep telefonlarından, televizyondan, tıp alanında uygulama bulan MR, röntgen cihazlarından bahsedilemezdi. Bugün bu mikrofon aracılığıyla sizlere hitap etmek de mümkün olmazdı. Sözün özü, dün olduğu gibi bugünde, gelecekte de tüm toplumlarda gelişmenin evrensel dili matematik olacaktır. Bu evrensel dilin gelişimine katkı sağlaması umuduyla bu konferansın her yıl gibi bu yılda başarılı geçeceğine yürekten inanıyorum, başarılar diliyorum.” ifadelerini kullandı.

40 farklı ülkeden katılımcının bulunduğu konferansa üniversitemiz öğretim üyelerinden Prof.Dr. Keziban Orbay (Geometri-Matematik Eğitimi), Yrd.Doç.Dr. Serpil Şahin (Uygulamalı Matematik) ve Yrd.Doç.Dr. Tevfik Şahin (Geometri) ise sözlü ve poster bildirileri ile konferansa katılım gerçekleştirdiler.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Amasya Halkı Millî Mücadeleye Hep Destek Oldu..  
  Şeker Pancarı alım fiyatı 235 TL olarak belir..  
  Jandarma köklü geçmişiyle güven ve huzur sağl..  
  Devir teslim törenleri gerçekleştirildi..  
  99 yıldır aynı coşku ve gurur yaşanıyor..  
  Başbakan Yıldırım Valiliği ziyaret etti..  
  Yeşil Yenice Mahallesi iftar yemeğinde bir ar..  
  ÖZGÜR-DER ve İHH temsilciliği, üye ve gönüllü..  
  Şehit Piyade Uzman Çavuş Sercan Koç’un ailesi..  
  Mali Büyükelçisi’nden ziyaret..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.