19 Haziran 2018 - Salı / 05:48
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Amasya Sağlık Bilimleri Fakültesi hayırlı olsun

Amasya Üniversitesi Sağlık Yüksekokulunun kapatılarak, “Sağlık Bilimleri Fakültesine” dönüştürülmesi 17 Ağustos 2017 tarihli Resmi Gazetede yayınlanar..
Bu haber 9 ay önce eklenmiş

Amasya Üniversitesi Sağlık Yüksekokulunun kapatılarak, “Sağlık Bilimleri Fakültesine” dönüştürülmesi 17 Ağustos 2017 tarihli Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Konuyla ilgili yazılı bir açıklamada bulunan Amasya Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Metin Orbay ”Üniversitemiz bünyesinde akademik faaliyetlerini sürdüren Sağlık Yüksekokulumuz; 1994-1995 akademik yılında "Amasya Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu" adı altında Önlisans eğitimine başlamıştır. 1997-1998 akademik yılından itibaren ismi "Amasya Sağlık Yüksekokulu" olarak Lisans programına dönüştürülmüş ve 4 yıllık Hemşirelik Lisans eğitimi vermeye başlamıştır. 2009-2010 akademik yılında ise Ebelik Lisans programı yüksekokulumuz bünyesinde açılarak öğrenci kabulüne başlamıştır. Diğer taraftan 2011-2012 akademik yılında, "Beslenme ve Diyetetik", "Fizyoterapi ve Rehabilitasyon" bölümleri açılmıştır. Halen Hemşirelik ve Ebelik programlarında Lisans düzeyinde aktif eğitim-öğretim faaliyetlerinin sürdürüldüğü yüksekokulumuzda; Beslenme ve Diyetetik, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon programlarına yönelik akademik personel alımlarına başlanılmış kısa bir süre içerisinde özellikle Öğretim Üyesi Yetiştirme Programında(ÖYP) söz konusu programlara kadro tahsisi yapılmış, lisansüstü öğrencilerimizin dönmesi ile aktif hale getirilebileceği öngörülmektedir. Sağlık Yüksekokulumuzdaki alanında uzman 1 Prof.Dr., 8 Yrd.Doç.Dr., 7 Öğr.Gör, 13 Arş.Gör mevcuttur. Diğer taraftan Üniversitemiz Tıp Fakültesi kadrosunda bulunan öğretim üyelerimiz ile Sağlık Bakanlığı ile afiliasyon (ortak kullanım) kapsamında çalışan diğer uzman doktorlar Yüksekokul Müdürlüğümüzün talepleri doğrultusunda ders, staj ve laboratuvar uygulamalarında aktif olarak görev almaktadırlar. Ayrıca, yine Üniversitemiz bünyesinde aktif olarak bulunan Sabuncuoğlu Şerefeddin Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu(SHMYO); Çocuk Gelişimi, Yaşlı Bakımı, İlk ve Acil Yardım, Optisyenlik,... gibi pek çok program aktif olup alanında uzman 2 Yrd.Doç.Dr., 13 Öğr.Gör. ile akademik çalışmalarına devam etmektedir. Sağlık Yüksekokulumuz ve Sabuncuoğlu Şerefeddin SHMYO aynı çatı altında bulunmakta olup laboratuvarları, derslikleri ve çoğu zaman öğretim elemanlarını karşılıklı olarak ders vererek ortaklaşa kullanmaktadırlar.” dedi.

Rektör Orbay, Sağlık Yüksekokulunun; "Sağlık Bilimleri Fakültesi" çatısı altında çalışmalarını sürdüreceğini dile getirerek, “Bilimsel yaklaşımlar doğrultusunda, kaliteli eğitimi birinci öncelik olarak gören, birey, aile ve toplum sağlığını koruyan, geliştiren ve sürdürmede etkin olan; eğitim, uygulama, araştırma, yönetim ve liderlik alanında başarılı sağlık personeli ve eğitimciler yetiştirmeyi kendisine misyon edinen Sağlık Yüksekokulumuzun; "Sağlık Bilimleri Fakültesi" çatısı altında akademik çalışmalarını sürdürmesinin bu çalışmalara daha fazla ivme katacağı Üniversitemiz Senatomuzca uygun görüş ile YÖK Başkanlığınıza sunulmuş ve başta YÖK Başkanımız Prof.Dr. M.A. Yekta Saraç ve YÖK Genel Kurul üyelerimizin onayı ile ilgili süreç başlatılmış ve bu süreç 17 Ağustos 2017 tarihli Resmi Gazetede “Sağlık Bilimleri Fakültesinin” Kurulması ile tamamlanmıştır. Sağlık Bilimleri Fakültesinin kurulması sürecinde desteğini esirgemeyen başta YÖK Başkanımız Prof.Dr. M.A. Yekta Saraç olmak üzere emeği geçen herkese teşekkürü bir borç bilir, özellikle sağlık sektöründe eğitim, öğretim ve alanında ulusal ve uluslararası düzeyde tanınan ve tercih edilen bir eğitim kurumu olma yolunda başarılar dilerim.” diye konuştu.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Amasya Halkı Millî Mücadeleye Hep Destek Oldu..  
  Şeker Pancarı alım fiyatı 235 TL olarak belir..  
  Jandarma köklü geçmişiyle güven ve huzur sağl..  
  Devir teslim törenleri gerçekleştirildi..  
  99 yıldır aynı coşku ve gurur yaşanıyor..  
  Başbakan Yıldırım Valiliği ziyaret etti..  
  Yeşil Yenice Mahallesi iftar yemeğinde bir ar..  
  ÖZGÜR-DER ve İHH temsilciliği, üye ve gönüllü..  
  Şehit Piyade Uzman Çavuş Sercan Koç’un ailesi..  
  Mali Büyükelçisi’nden ziyaret..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.