24 Haziran 2018 - Pazar / 13:50
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Amasya Rehberlik ve Araştırma Merkezi’nden büyük başarı

Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından geçtiğimiz günlerde “Erasmus+ Programı 2017 Yılı İyi Uygulamaların Değişimine Yönelik Okul Eğitimi Stratejik Ortak..
Bu haber 9 ay önce eklenmiş

Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından geçtiğimiz günlerde “Erasmus+ Programı 2017 Yılı İyi Uygulamaların Değişimine Yönelik Okul Eğitimi Stratejik Ortaklıklar Ka201” Proje teklif sonuçları açıklandı.

Amasya Rehberlik ve Araştırma Merkezi tarafından hazırlanan “Gifted Children Mind Games and Innovative Societies (Gifteds Minfdul Societies)” Türkiye’deki 759 proje arasından ilk 10 projeden biri olarak kabul gördü.

67.880 € hibe ile finanse edilecek olan; Türkiye’nin proje başvuru sahibi olduğu ve Belçika, İspanya ile Romanya’nın ortak olduğu bu proje faaliyetlerine toplamda 64 personel katılacaktır. Katılan bu personeller, üstün zekalılar alanında master ve doktora yapmış ya da bu alanda uzman olarak çalışan rehber öğretmenler, özel eğitim öğretmenleri, okul psikologları ve diğer uzman personellerden oluşmaktadır. Projedeki kurumlar üstün zekalı çocuklar için tanılama, programlama, zenginleştirme çalışmaları, öğretmen eğitimi ve aile eğitimi konularında hizmet veren kuruluşlardır.

Gifteds and Mindful Societies adlı projemizin amacı; üstün zekalı çocukların sosyal ve akademik çevre ile yaşadıkları uyum sorunlarını azaltarak, var olan potansiyellerini sergileyebilmeleri için yeni ortamlar sağlamaktır. Bu çocukların yeteneklerinin ve yaratıcı potansiyellerinin ortaya çıkabilmesi, sosyal becerilerinin güçlenmesi ve kendilerini gerçekleştirebilmeleri için; öncelikle onları kuşatan sosyal çevrenin yeterli bilgi ve beceriye ihtiyaç duyduğuna inanmaktayız.

Projemiz, üstün zekalı çocuklar üzerine çalışan kurumların personelinde, sınıf öğretmenlerinde ve bu çocukların ailelerinde önemli etkiler yaratacaktır.

Üstün zekalı çocukların maruz kaldığı sıradan ve tek düze eğitim programlarında yeni bir bakış açısı yaratabilmek ve bu alanda uygulanan yeni uygulamaları deneyimlemek proje ortağı her kurum için değerli görülmektedir.

Bölgesel, ulusal ve uluslararası düzeyde, klasik yöntemlerin dışında yenilikçilik ve yaratıcılık, uluslararasılaşma alanında bir farkındalık oluşturmak, projemizin nihai hedefleri arasındadır.

Aralık ayında başlaması planlanan proje faaliyetleri kapsamında ilk olarak, proje açılış toplantısı için Belçika, İspanya ve Romanya’daki ortaklarımızdan oluşan bir heyet şehrimize geleceklerdir.

PROJE ÖZETİ

Üstün zekalı çocuklar, her ülke için akıllı ve sürdürülebilir büyüme hedefleri içinde çok değerli mücevherlerdir. Ancak yapılan araştırmalar bu çocukların çoğunluğunun sahip olduğu potansiyel ve yeteneklerine uygun başarılar sağlayamadıklarını göstermiştir. En az normal çocuklar kadar uyum becerilerine sahip olan üstün zekalı çocuklar için başka neler yapmalıyız? Yoksa biz mi kendimizi onlara daha uygun hale getirmeliyiz?

Gifteds Mindful Societies isimli projemiz bu sorular üzerine bir altyapı oluşturarak akıllı çevre oluşturmanın temel dinamiklerini, yenilikçi uygulamaların değişimiyle olacağına inanmaktadır.

Gifteds and Mindful Societies adlı projemizle üstün zekalı çocukların sosyal ve akademik çevre ile yaşadıkları uyum sorunlarını azaltarak, var olan potansiyellerini sergileyebilmeleri için yeni ortamlar sağlamayı amaçladık. Bu çocukların yeteneklerinin ve yaratıcı potansiyellerinin ortaya çıkabilmesi, sosyal becerilerinin güçlenmesi ve kendilerini gerçekleştirebilmeleri için; öncelikle onları kuşatan sosyal çevrenin yeterli bilgi ve beceriye ihtiyaç duyduğuna inanmaktayız.

Türkiye’nin proje başvuru sahibi olduğu ve Belçika, İspanya ile Romanya’nın ortak olduğu bu proje faaliyetlerine toplamda 64 personel katılacaktır. Katılan bu personeller, üstün zekalılar alanında master ve doktora yapmış ya da bu alanda uzman olarak çalışan rehber öğretmenler, özel eğitim öğretmenleri, okul psikologları ve diğer uzman personellerden oluşmaktadır. Projedeki kurumlar üstün zekalı çocuklar için tanılama, programlama, zenginleştirme çalışmaları, öğretmen eğitimi ve aile eğitimi konularında hizmet veren kuruluşlardır.

Öğrenme hareketliliği aktivitelerinden ilki Romanya’da Leonardo Gifted School’da gerçekleştirilecektir. Üstün zekalı çocuklara eğitim veren bu kurumda genel müfredat programının dışında, her çocuğun potansiyel yeteneklerine göre bir program yapılmaktadır. Hem bireysel hem de grup çalışmalarında yenilikçi, sıra dışı ve yaratıcı eğitim programları uygulamaktadır. Proje katılımcıları ile birlikte bu okulda;

Yetenekli eğitim atölyesi, Oyun yaratma çalışması, Hayatta kalma atölyesi, Sosyal yaşam becerileri ve koçluk sistemi aktivitelerine katılarak yenilikçi uygulamalar hakkında deneyim kazanılacaktır.

Öğrenme hareketliliği aktivitelerinin ikinci aşamasında, Belçika’da üstün zekalı çocukların ailelerine hizmet veren EHP Belgique’nin eğitim programlarına eşlik edilecektir. Bu kurumun yürüttüğü yenilikçi programlarla ailelerin üstün zekalıların eğitiminde nasıl aktif rol oynadıkları ve başarıya ulaşma yöntemleri deneyimlenecektir. EHP Belgique’de katılımcılar; öğrenme güçlüğü çeken üstün zekalı çocuklar nasıl öğrenir, iç ve dış uzman destekli danışmanlık, Kanguru sınıf sistemi, İnteraktif çevrimiçi destek aktiviteleri, Ailelerle birlikte bireyselleştirilmiş program(PEBS) hazırlama aktivitelerine katılacak ve aile eğitimi alanında yürütülen farklı ve başarılı aktiviteleri deneyimleyecektir.

Projemizde bilimsel araştırma yöntem ve tekniklerine uygun olarak öncelikle problemi tanımlayarak başladık. Problemin tespit edilmesi aşamasında bilimsel araştırmalardan ve üstün zekalı çocukların problemleri üzerine yapılmış çalışmalardan faydalandık. Bu problemi görebilen uluslararası kurumlarla iletişim kurduk. Projenin kurgusu, çalışma yöntemleri, beklentiler ve umulan etki üzerine istişareler yapıldı. Planlama bölümünde projenin mantıksal çerçevesini belirleyerek ortakların görev ve sorumlulukları belirlendi. Projenin yürütülmesi esnasında yapılacak öğrenme hareketlilikleri, bu hareketliliklerin yaratacağı etki ve etkinin ölçülmesi konularında yapılacak toplantılar planlandı. Uygulama aşamasında ise öğrenme hareketlilikleri içinde bulunan aktiviteler ve bu aktivitelerin katılımcılarda yaratacağı etkinin ölçülmesi planlanmıştır. Ölçme değerlendirmede tutarlılık ve doğruluk ölçütleri dikkate alınarak nasıl, neden ve ne sorularına cevap aranacaktır. Son olarak değerlendirme safhasında deneyimlenen aktivite ve atölye çalışmalarının hedefine ne ölçüde ulaştığı değerlendirilecektir. Bu aşamada öntest, sontest ve anket uygulamaları kullanılacaktır. Projenin yarattığı olumlu etki ve kazanımların nasıl yaygınlık kazanabileceği değerlendirilecektir.

Projemiz üstün zekalı çocuklar üzerine çalışan kurumların personelinde ve bu alanda çalışan sınıf öğretmenlerinde ve bu çocukların ailelerinde önemli etkiler yaratacağına inanmaktayız. Üstün zekalı çocukların maruz kaldığı sıradan ve tek düze eğitim programlarında yeni bir bakış açısı yaratabilmek ve bu alanda uygulanan yeni uygulamaları deneyimlemek proje ortağı her kurum için değerli görülmektedir. Bölgesel, ulusal ve uluslararası düzeyde, klasik yöntemlerin dışında yenilikçilik ve yaratıcılık, uluslararasılaşma alanında bir farkındalık oluşturmak, projemizin nihai hedefleri arasındadır.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Amasya Tamimi’nin 99. yılı törenle kutlandı..  
  Orman İşletme Müdürlüğü çalışanları sağlık ta..  
  Amasya Tamimi'nin ilan edilişinin 99. yıldönü..  
  Kayıp olan şahıs ölü olarak bulundu..  
  OKA destekli projelerin sözleşme imzaları atı..  
  Amasya Çöreği ustalarından Galip Doğla’ya Var..  
  Eliaçık: İstikrar bozulursa ilk kaybeden çalı..  
  Suriyeli öğrencilere kırtasiye yardımı..  
  KÖYDES İl Tahsisat Komisyonu toplantısı gerçe..  
  Amasya’da 246.729 seçmen oy kullanacak..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.