24 Haziran 2018 - Pazar / 13:46
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Topal halkın içinde olmaya ve onların sorunlarını dinlemeye devam ediyor

24. Dönem Cumhuriyet Halk Partisi Amasya Milletvekili Ramis Topal halkın içinde olmaya ve onların sorunlarını dinlemeye devam ediyor. ..
Bu haber 9 ay önce eklenmiş

24. Dönem Cumhuriyet Halk Partisi Amasya Milletvekili Ramis Topal halkın içinde olmaya ve onların sorunlarını dinlemeye devam ediyor. Topal, Kurban bayramı öncesi hayvan pazarlarını ziyaret edip besici ve vatandaşlarla bayramlaşıp, sohbet etti. Besicilerinde kurbanlık almaya gelen vatandaşlarında oldukça dertli olduğu, pazarların kalabalık olmasına karşın hayvan satışlarının durgun olması da dikkatlerden kaçmazken vatandaşların kurbanlık fiyatlarından, besicilerinde saman ve yem fiyatlarından oldukça sitemkâr olduğu gözlendi.

24. Dönem Cumhuriyet Halk Partisi Amasya Milletvekili Ramis Topal yaptığı ziyaretler sonrasında açıklamada bulunarak gündemi değerlendirdi.

“Söz verdiğimiz gibi halkımızın yanında olmaya, onların sorunlarını dinleyip kamuoyu oluşturmaya ve seslerini duyurmaya devam ediyoruz. Kurban bayramı öncesinde hayvan pazarlarını ziyaret edip hemşerilerimizle hem bayramlaştık hem de sorunlarını dinledik. Vatandaşımız gelirine göre kurbanlık hayvan fiyatlarının yüksekliğinden, besicilerimiz ise saman, yem v.s giderlerinin gün geçtikçe arttığı bu nedenle hayvan fiyatlarının yüksek olduğunu, buna bir çözüm üretilmesi gerektiğini, fiyatların yüksek olduğu için satışlarının düşük olduğundan dertli. Maalesef hükümet yerli üreticiyi desteklemek ve üretimi arttırmak yerine fiyatların yükselmesine çözüm olarak hep ithalatı tercih edip yerli üretimi baltalamaktadır. Ülkemizde çiftçimiz gübre, mazot, ilaç v.s gibi ana gider kalemini oluşturan ihtiyaçlardan alınan KDV’ye ek ÖTV ile üretimden ve çiftçilikten uzaklaştırılmaktadır. Dışarıdan ithal edilen ürünlerde döviz kuru ve bu işin giderek tekelleşmesinden dolayı fiyatlar giderek yükselmektedir. İhracatımız her yıl azalırken ithalat sürekli artmaktadır. 2016 yılında ihracatımız 142 milyar dolarken ithalatımız 207 milyar dolar olmuştur.  Kazandığımızdan çok harcıyor ve her geçen gün biraz daha borçlanıyor, ürettiğimizden fazla tüketiyoruz. Birçok köyümüzde izlenen yanlış politikaların neticesinde okulu, sağlık ocağı kapatılmış bu hizmetleri daha sağlıklı almak isteyenler şehre göçe zorlanmıştır. Çiftçimiz bankalara borçlandırılarak toprağı elinden alınmış ve şehre göçe zorlanmıştır. Köylerimizde genç insan, çocuk bulmak samanlıkta kaybolan iğneyi aramak gibi neredeyse imkânsız. Köylerin şehre göçüyle tarımsal üretim azalmakta işsizlik her geçen gün biraz daha artmaktadır. Ülkemizde ekilmeyen arazilerin büyüklüğü şuan Belçika kadar ve her geçen gün daha da büyümektedir. AKP iktidarı öncesinde dünyada tarımda kendi kendine yeten 8 ülkeden birisiyken şuan samanı bile ithal etmemiz ülkemizin ileride düşebileceği gıda yokluğu sıkıntısına zemin hazırlamaktadır. İthalatımızın olduğu ülkelerle yaşanacak bir krizle halkımızı açlıkla karşı karşıya bırakabiliriz. Samanı, yemi, buğdayı, nohutu, mercimeği, eti ve daha saymakla bitmeyen birçok şeyi sürekli ithal etmemiz ne çiftçi ne besici ne esnaf nede vatandaşın yararına olacak.

Bu sorunun çözümü için önerilerimizi defalarca yineledik. İktidarın bir an önce milli tarım programını hazırlaması ve yerli üretimi desteklemesi gerekmektedir. Çiftçinin omzundaki en büyük yük olan mazottan alınan ÖTV’nin sıfırlanması, verilen desteklemelerin yükseltilmesi ve doğrudan verilmesi, ithalatın sınırlandırılması, yerli üretimin arttırılması için çalışmalar yapılması, ülkemize ithal edilen neidüğü belirsiz tarım ürünlerinin girişinin yasaklanarak güvenli gıdanın yerli üretimle sağlanmalıdır.  Tezgâh fiyatları ithalatla değil üreticinin omzundan ÖTV’nin alınması ve KDV’nin düşürülerek üretimin artması ile düşecektir.” Dedi.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Amasya Tamimi’nin 99. yılı törenle kutlandı..  
  Orman İşletme Müdürlüğü çalışanları sağlık ta..  
  Amasya Tamimi'nin ilan edilişinin 99. yıldönü..  
  Kayıp olan şahıs ölü olarak bulundu..  
  OKA destekli projelerin sözleşme imzaları atı..  
  Amasya Çöreği ustalarından Galip Doğla’ya Var..  
  Eliaçık: İstikrar bozulursa ilk kaybeden çalı..  
  Suriyeli öğrencilere kırtasiye yardımı..  
  KÖYDES İl Tahsisat Komisyonu toplantısı gerçe..  
  Amasya’da 246.729 seçmen oy kullanacak..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.