18 Mart 2019 - Pazartesi / 19:32
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Dil Sokağı İngilizce Anaokulu

Dil sokağı İngilizce anaokulu, Amasya ‘da bir ilki gerçekleştirerek, ikinci anadi eğitimi veren bir anaokuludur. Okul, 2017-2018 eğitim öğretim dönem..
Bu haber 1 yıl önce eklenmiş

Dil sokağı İngilizce anaokulu, Amasya ‘da bir ilki gerçekleştirerek, ikinci anadi eğitimi veren bir  anaokuludur. Okul, 2017-2018 eğitim öğretim döneminde açılarak hizmete başlamıştır. Amasya’da bir ilki gerçekleştiren ve eğitimde Amasya’da farklı bir vizyon hedefleyen okulun eğitim kordinatörü ve kurucusu Arzu Bütüner Albayrak ile anaokulunda çift dilli eğitimin nasıl olduğunu, okul öncesi eğitimin neden önemli olduğunu, ülkemizdeki İngilizce’ye karşı önyargıyı, eğitim kadrosunun okul öncesindeki yerini ,okulların fiziki koşullarının eğitime katkısını ve dünyaca kabul görmüş eğitim müfredatları hakkında ufak bir sohbet gerçekleştirdik.

Muhabir:Hocam Merhaba,öncelikle kendinizden biraz bahsedebilirisiniz?

Arzu Bütüner Albayrak:

Merhaba, Ben Çankaya Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olduktan sonra   Bahçeşehir Üniversitesinde İngilizce Öğretmenliğinden yüksek lisansımı tamamladım. Tezimi okul öncesinde  İngilizce öğretimi üzerine tamamladım. Büyükşehirlerde çok yaygın olan ve ailelerin büyük önem verdiği çift dilli eğitimin Amasya’da büyük bir ihtiyaç olduğunu farkedip, Amasya’ya böyle bir okul açmaya karar verdim.

Muhabir: Hocam anaokulunuz Çift Dilli (Bilingual) üzerine kurulu. Biraz bundan bahsedebilir misiniz?

Arzu Bütüner Albayrak:

İki dilliik değişen dünyanın bizlere getirmiş olduğu vazgeçilmez bir olgudur. İkinci dildeki konuşma yetisinin anadil becerisi ile eşdeğer olduğu kişilere iki dilli yada çift dilli kişiler denir. Bazen  çift dillilik insanların hayatlarına kaçınılmaz olarak girer. Örneğin anne ve babanın farklı ana dilleri olması, farklı bir ülkede yaşama zorunluluğu yada sosyo-ekonomik düzeyi yüksek olan ailelerin yabancı dadılar ile çocuklarını yetiştirmesi gibi.

Muhabir: Çift dilli eğitimi anaokulunda uyguluyorsunuz. Bu eğitimi okul öncesinde uygulmanızın sebebi nedir?

Arzu Bütüner Albayrak:

Dil bilimcilerin yapmış olduğu araştırmalara göre dil öğrenimi için en doğru zaman 2-6 yaştır. Çünkü bu dönem öğrenmenin en çok gerçekleştiği dönemdir. İnsan ömrü boyunca öğrenir. Ama öğrenme her yaşta farklı etki ve kalıcılıkta olur. Okul öncesi (2-6)  dönemde çocuklarda öğrenme, yüzde 60-70 oranında gerçekleşmektedir. İnsanların zihin gelişiminin yüzde 50'si 4 yaşına kadar, yüzde 30'u da 4 yaşından 8 yaşına kadar geçen sürede gerçekleşmektedir. Her alanda olduğu gibi dil öğreniminde de en doğru dönem, kalıcı öğrenmenin gerçekleştiği erken çocukluk dönemidir. Bu dönemdeki çocuklar iki dili kendiliğinden öğrenirler. Dili öğrenmek için özel bir çaba harcamazlar.

Muhabir: Peki Hocam, ikinci dili öğrenmek dışında çift dilli eğitimin faydaları nelerdir?

Arzu Bütüner Albayrak:

Çift dilli eğitim çocuğun İngilizceyi ana dili gibi konuşmasını sağlamasının yanısıra, çocuğun hem akademik, hem sosyal hem de kişilik gelişimine önemli katkıları bulunmaktadır. Bunlar şöyle sıralayabiliriz.

Çift dilli (bilingual) çocukların bilişsel becerileri daha gelişmiştir ve daha kolay bir göreve konsantre olabilirler.

Çift dilli eğitim ile yetişen çocuklar soyut kavramları çok daha çabuk algılar ve içselleştirirler, her iki dilde de düşünebilme becerileri geliştirirler; bu da zekâ gelişimini hızlandırır.

Çift dillilik beyni esnek kılar çünkü iki dilli bireyler sıklıkla iki dil arasında geçiş yapmaktadır.

Çift dilli yetişen çocukların, tek dilli yetişen çocuklara göre yaratıcılıkları daha çok gelişmiştir.

Çift  dilli çocuklar karmaşık düşünme görevlerinde de daha iyi performans sergilemektedir.

Çift dillilik çocukların özgüvenlerinin artmasını, problem çözmede ve güçlüklerle baş edebilmede daha etkin beceriler geliştirmesini kolaylaştırmaktadır.

Muhabir: Hocam çift dilli eğitimin yabancısıyız. Peki bu okulunuzda nasıl uygulanıyor ?

Arzu Bütüner Albayrak:

Dil Sokağı Anaokulumuzda İngilizce bir ders olarak verilmez, İngilizce okulun içinde aktif olarak her zaman kullanılır. İngilizce öğretmeni ile anaokulu öğretmenlerimiz derslere birlikte katılım gösterirler yani her sınıfta sürekli olarak bir İngilizce öğretmeni bulunur ve çocuklarımız sürekli olarak İngilizceye maruz kaldıkları için doğal bir öğrenme gerçekleşir. İngilizce öğretmeni tüm etkinliklerde ve okul içinde sadece İngilizce konuşur ve tüm aktiviteleri okul öncesi öğretmeni ile birlikte gerçekleştirir.

Muhabir: Okulunuzda Sadece İngilizce Eğitimi mi veriliyor?

Arzu Bütüner Albayrak:

Tabi ki hayır. Okulumuzda Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirlemiş olduğu okul öncesi eğitim müfredatı İngilizce olarak verilir. Ama alışılagelmiş anaokullarından farklı olarak çoçuklarımız öğrenmenin tek sınıfta sıkışıp kalmadığı bir eğitim metodu ile aktif ve yaşayarak öğrenmeyi keşfeder. Yani çoçuklarımız her gün aynı sınıfta eğitim görmezler. Her gün özel olarak dizayn edilmiş öğrenme merkezlerimizi gezerek farklı bir eğitim sistemini deneyimlerler.

Muhabir: Öğrenme Merkezli eğitim nedir? Sınıftan farkı ne?

Arzu Bütüner Albayrak:

Dil Sokağı Anaokulu olarak çocuklarımıza güvenli bir sokakta gerçek yaşamı sunuyoruz. Çocuklarımıza sokakta büyüyen anne ve babalarının sahip oldukları şansı verebilmek için okulumuzu sokaklara çevirdik. Kendi yaş grupları ile cafe’ye gidebilecekleri, manava uğrayabilecekeri, sokakta özgürce gezebilecekleri gerçek bir ortam yarattık. Bu sokakta bulunan tüm kapılar çocuklarımızın kendilerini keşfedecekleri dünyalara açılıyor ve çocuklarımız sanat atölyesinde birer ressam, tiyatro ve sinema atölyesinde birer oyuncu- yönetmen, bilim laboratuvarında birer bilim insanı, müzik atölyesinde birer müziyen,  dans  atölyesinde birer dansçı olabildikleri gerçek dünyaları keşfediyorlar. Çiftdilli (Bilingual) eğitim  için dizayn edilmiş okulumuzda çocuklarımız  İngilizce’yi ve Türkçe’yi aynı anda ediniyorlar.

Atölyelerimiz

Sanat Atölyesi

Tiyatro ve  Sinema  Atölyesi

GEMS  ( Matematik, Fen ve Doğa)  Atölyesi

Akademi  (Montessori, Scamper, Gems, High Scope)

Müzik ve Dans  (Orff) Atölyesi

Beden Eğitimi Atölyesi

Muhabir: Anaokul Eğitim modellerinden hangilerini tercih ediyorsunuz.

Arzu Bütüner Albayrak:

Akademi sınıfımızda tek bir öğrenme yöntemine bağlı kalmadan,tüm okul öncesi eğitim modellerinin en etkin taraflarını bir araya getiren eklektik bir eğitim modeli sunulmaktadır. Eklektik modeli benimseme sebebimiz her eğitim modelinin avantaj ve dezavantajının olmasıdır.  Akademi sınıfımız Montessori, Scamper, Gems, High Scope eğitim modellerinin avantajlı yönleri  bir araya getirilerek ve her modelin özgün materyalleri ile  oluşturulmuştur. Ayrıca  akademi sınıfımızda çocuklarımız özel olarak hazırlanmış kütüphane köşesinde İngilizce ve Türkçe hikaye kitaplarıyla dil, anlama, anlatma  ve yorumlama becerilerini geliştirirler.

Hayattaki En Büyük Şans Küçükken İyi Bir Öğretmene Rastlamaktır

Muhabir: Her eğitim döneminde olduğu gibi okul öncesinde de öğretmen çok önemli. Öğretmen kadronuzu oluştururken nelere dikkat ettiniz?

Arzu Bütüner Albayrak:

Anaokulumzda her sınıfta iki anaokulu ve bir ingilizce öğretmeni olmak üzere 3 öğretmen bulunmaktadır. İngilizce öğretmenlerimiz gün içinde sadece İngilizce konuşmakta, çocukların konuşma lisani ile İngilizceyi öğrenmelerini sağlamaktadır. İngilizce öğretmenlerimiz 4 yıllık üniversite mezunu olup mesleki yeterliliklerini dört yıllık lisans / yüksek lisans eğitimleri ile tamamlamış ve çocuklara İngilizce öğretimi alanında deneyimlidirler. Grup sorumlarımız Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği mezunu olup yeterliliklerini dört yıllık lisans eğitimleri ile tamamlamışlardır.

Muhabir: Yemekler için bir diyetisyen ile anlaştığınızı duydum.Bu da Amasya’ daki anaokullarında bir ilk. Bu konuda velilerinize ne söylemek istersiniz.

Arzu Bütüner ALBAYRAK:

Çoçuklarımızın 2-6 yaş dönemi zihinsel olduğu kadar,fiziksel gelişiminin de en önemli olduğu dönemdir.Bu sebeple her konuda olduğu gibi beslenme konusunda da profesyonel insanlarla çalışmayı tercih ettik. Okulumuzda yemek hizmetlerinin, sağlık ve beslenme koşullarına, öğrencilerimizin yaş ve gelişim düzeylerine uygun bir şekilde yürütülmesi temel ilkemizdir. Bu nedenle aylık yemek listeleri uzman diyetisyen Dilay Çiğdem tarafından hazırlanmaktadır.

Muhabir: Beslenme konusunda nelere dikkat ediyorsunuz?

Arzu Bütüner Albayrak:

Et, yumurta, süt, tereyağı  doğal üretim yapılan köyümüzden temin edilir.

Omega 6 / Omega 3 dengesine dikkat edilir.

Yoğurdumuz aşçımız tarafından köy sütümüz ile yapılmaktadır.

Mevsim sebzeleri ve meyveleri tercih edilir.

İşlenmiş gıdalar kullanılmaz, meyve sularımız ve bitki çaylarımız aşçımız tarafından taze ve günlük olarak yapılır.

Sebze ve meyveler mevsiminde aşçımız tarafından çocuklamız için hazırlanır ve depolanır.

Yemeklerimiz zeytinyağ ya da doğal terayağ ile yapılır ve mutfağımız velilerimize her zaman açıktır.

Muhabir: Hocam peki fiziki şartlarınızdan biraz bahseder misiniz? Neden okulun adını dil sokağı koydunuz?

Arzu Bütüner Albayrak:

Okulumuzun fiziki şartları okul öncesi çocuklarımıza uygun olarak özel yapılmıştır çünkü fiziki şartlar çocukların psikolojisi üzerinde doğrudan etkiye sahiptir. Tüm sınıflarımızdaki mobilyalarımız çocuklarımızın hayal dünyasını geliştirmek hedefiyle özel olarak tasarlanmıştır. Tüm iç dizayn gerçek bir sokak şekline tasarlanmış olup İngilizce dilinin aktif olarak kullanılmasına olanak sağlamaktadır.

Okulumuzun iç mekanında çocuklarımızın kışın da bahçe etkinlikleri yapabilecekleri bir bahçe oluşturulmuştur. Bu alan ağaçlar, çiçekler ve bahçe oyuncakları ile donatılmış olup ayrıca manav, kafe ve park alanlarına sahiptir. Örneğin, çocuklarımız manavdan taze meyvelerini alıp kafede veya parkda arkadaşları ile zaman geçirirken dili de etkin bir şekilde kullanabileceklerdir.

Bahçemiz 150 m² doğal çim üzerine kurulmuş olup ve bahçemizde optimum güvenlik sağlanmıştır. Ayrıca bahçemizde çocuklarımızın bitkiler yetiştirebilmesi ve bunları günlük olarak gözlemleyebilmesi için botanik alanımız mevcuttur. Bahçe oyuncaklarının yanı sıra kum havuzunda açık hava etkinliklerini gerçekleştirebilmektedirler.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Emniyet Teşkilatına Taze Kan Bekçiler Görevde..  
  Kontrol Noktalarına “Türk Evleri” Mimarisi..  
  Çanakkale Zaferi Dolayısıyla Şehitlerimiz İçi..  
  Küresel Ekonomide Yeni Eğilimler ve Türkiye E..  
  Camcı; Yeni Zelanda'da Müslümanlara Yapılan S..  
  İLESAM Slogan, Logo ve Afiş Yarışması İçin Se..  
  Burası Amasya Burada İş Var..  
  Vali Dr. Osman Varol’a MHP Teşkilatından Ziya..  
  Vali Varol AMAS-DER’in Düzenlediği Toplantıya..  
  Seçim Güvenliği Toplantısı Yapıldı..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.