24 Haziran 2018 - Pazar / 13:59
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Şeker Fabrikası 64. pancar alım kampanyasına törenle başladı

Vali Varol: Ekim sahalarında beklediğimiz şeker pancarı 700 bin ton civarındadır. Pancar miktarına karşılık çiftçilerimize 133 milyon TL ödeme yapıla..
Bu haber 9 ay önce eklenmiş

Vali Varol: Ekim sahalarında beklediğimiz şeker pancarı 700 bin ton civarındadır.  Pancar miktarına karşılık çiftçilerimize 133 milyon TL ödeme yapılacak olup, bu tutarın 20 milyon TL’si bu güne kadar avans olarak çiftçilerimize ödenmiştir.

Vali Dr. Osman Varol Amasya Şeker Fabrikasının 64. Pancar Alım Dönemi açılış programına katıldı. Şeker Fabrikası bahçesinde gerçekleşen programa Amasya Milletvekilleri Prof. Dr. Naci Bostancı ile Mustafa Tuncer, Garnizon Komutanı Zafer Uğur, Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir, Suluova Kaymakamı Vural Karagül, Suluova Belediye Başkanı Fatih Üçok, Göynücek Belediye Başkanı Kemal Şahin, Taşova Belediye Başkanı Bayram Öztürk, İl Genel Meclis Başkanı Mustafa Çittır, protokol üyeleri, Şeker Fabrikası ve Pancar Kooperatifi yetkilileri, fabrika çalışanları ve çiftçiler katıldı.

Saygı duruşu ve istiklal marşıyla başlayan programda konuşan Amasya Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Saatcı konuşmasında; 63 yıldır üretimine devam eden ve bugün burada 64.kez çalıştırmak için bir arada olduğumuz Fabrikamızın 2017 / 2018 kampanya açılış törenine katılımınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyor hoş geldiniz diyorum

Öncelikle bu Fabrika gibi Türkiye’mizde birçok Sanayi kuruluşunun öncülüğünü yapmış Demokrasi Şehidimiz Sn. Adnan Menderes başta olmak üzere, Demokrasi Mücadelesinde şehit olanlara Allahtan rahmet-gazilerimize acil şifalar diliyorum

Sayın Valim, Sayın Milletvekillerim, Protokolümüzün değerli katılımcıları, Sevgili Misafirlerimiz;

Fabrikamız bu yıl şeker pancarı üretimi için Amasya, Samsun, Tokat ve Çorum İlleri ve bağlı İlçeleri ile on bölgede, 238 köy, 6734 üretici ile sözleşme yapılmış olup, bu çiftçilerimiz 114.000 dekar alanda pancar ekimi yapmışlardır.

Ekim sahalarında beklediğimiz şeker pancarı 700 bin ton civarındadır.  Pancar miktarına karşılık çiftçilerimize 133 milyon TL ödeme yapılacak olup, bu tutarın 20 milyon TL’si bu güne kadar avans olarak çiftçilerimize ödenmiştir.

2017/2018 kampanya döneminde 640 bin ton civarında pancar işleyip yaklaşık 74 bin ton kristal toz şeker ile yan ürün olarak maya ve yem sanayisi için en önemli ham madde olan 31 bin ton melas, Yöremiz besiciliğinde önemli yeri olan 192 bin ton yaş pancar küspesi üretimi gerçekleştirmeyi hedeflemekteyiz.

Bizlere bu çalışmalarda destek veren emeğini hiçbir zaman esirgemeyen bu İşletmelerin gerçek sahibi olan çiftçi kardeşlerime teşekkür ediyorum.

Yine kuruluşundan bu yana bu İşletmeye emek vermiş bu günlere gelmesini sağlamış tüm Yönetici ve çalışanlarına teşekkür ediyorum.

Elbette bu süreçte hakkın rahmetine kavuşan çiftçi ve çalışanlarımız oldu. Bunlara da minnet duygularımla Allah’tan rahmet diliyorum.

Bugün de 64.sünü düzenlediğimiz bu Törenimiz de bizleri yalnız bırakmayan, heyecanımızı paylaşmak için burada bulunan başta Sn. Valimiz ve Milletvekillerimiz olmak üzere tüm katılımcılara teşekkür ediyor, Kampanyamızın kazasız belasız bol kazançlı olmasını cenabı haktan niyaz ediyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle herkese Saygılar Sevgiler sunuyorum” dedi.

Amasya Şeker Fabrikası Genel Müdürü V. Kamil Akyazan ve Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Mehmet Özgün fabrikanın çalışmaları ve yeni döneme ilişkin bilgiler aktarırken,  Amasya Milletvekili Prof. Dr. Naci Bostancı Mustafa Tuncer, Suluova Belediye Başkanı Fatih Üçok ve Yönetim Kurulu Üyesi Yalçın Beker birer konuşma yaparak fabrikanın ilçeye sağladığı katkıdan bahsederek, yeni pancar alım döneminin hayırlı olmasını dilediler.

Vali Dr. Osman Varol konuşmasında: “Bugün burada 64. Pancar Alım Kampanyamızın gerçekleştirmek üzere bir arada bulunuyoruz. Gönül ister ki hep böyle güzel vesilelerle bir araya gelelim. Her ne kadar birtakım sınıktılar olsa da, hep ileriye umutla bakmalıyız. Cumhuriyetimizin genç dönemlerinde kalkışılan bir sanayi hamlesi kapsamında, Türkiye’de çok farklı yörelerde örnekleri bulunan, insanlarımızın çok zor şartlar altında yarattıkları artı değerlerle ortaya konulmuş eserlerdir bunlar. Bu tip sanayi kuruluşlarımız kuruldukları yörelere çok farklı boyutlarıyla katkıda bulunmuşlardır. Amasya Şeker Fabrikamız, Suluova ilçemize ticaret ve sanayi haraketliliğinin yanı sıra, zaman içerisinde etrafındaki yan sektörlerine endüstri oluşturarak yörenin gelişmesine ciddi katkı sağlamıştır.

Sanayi üretimi farklı bir kültürdür. O kültürü burada çalışan insanlara aşılayarak zaman yönetimini ve verimliliği, ayrıca yine kendisinden farklı sektörlerin zaman içerisinde gelişmesine vesile olmuştur. Burada çalışan işçilerimizin elde ettikleri gelirin refahıyla çocuklarına çok daha rahat eğitim ve iş imkânları sağlayarak dolaylı bir etki de yaratmıştır. Yöremizin belirli noktalara gelmiş insanı, burada bir şekilde pancar ile ilgili girişim içerisinden geçmiştir veya ailelerinin bundan bir geliri olmuştur. Bölgemizde 4 ilde 238 tane köyden, 6734 üreticimizin yaklaşık 114 bin dekar işlediği pancarı alıp, yaklaşık olarak 133 milyon TL doğrudan çiftçimizin cebine girecek bir para var. Piyasaya böyle bir sıcak para girişinin olması ülkemizin ve bölgemizin ekonomik koşulları için çok büyük değerdir. Bahsedilen tüm sıkıntılara rağmen bunları aşarak fabrikamızı daha iyi yerlere taşımak zorundayız. Biz her aşamasında burada ne olup bittiğini izlemeye ve gözlemlemeye devam edeceğiz. Bu ve bugünde sonrasına bakarak fabrikamızı etkin ve verimli çalıştırmanın gayreti içerisinde olacağız. Fabrikamız çok önemli bir miras olduğu kadar, bizden sonrakilere iletmemiz için bir emanettir. Pancar alım kampanyasının tüm çiftçilerimize hayırlı olmasını diliyor, hepinize sevgi ve saygıyla selamlıyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Fabrikaya pancarı teslim eden üreticilere Vali Varol ve protokol üyeleri tarafından çeşitli hediyeler verildi.  Daha sonra fabrikanın çalışmalarını başlatan Vali Dr. Osman Varol,  fabrikanın faaliyetleri hakkında bilgi aldı.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Amasya Tamimi’nin 99. yılı törenle kutlandı..  
  Orman İşletme Müdürlüğü çalışanları sağlık ta..  
  Amasya Tamimi'nin ilan edilişinin 99. yıldönü..  
  Kayıp olan şahıs ölü olarak bulundu..  
  OKA destekli projelerin sözleşme imzaları atı..  
  Amasya Çöreği ustalarından Galip Doğla’ya Var..  
  Eliaçık: İstikrar bozulursa ilk kaybeden çalı..  
  Suriyeli öğrencilere kırtasiye yardımı..  
  KÖYDES İl Tahsisat Komisyonu toplantısı gerçe..  
  Amasya’da 246.729 seçmen oy kullanacak..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.