24 Haziran 2018 - Pazar / 13:42
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

2023 hedeflerimiz için yüksek teknoloji üretimi artırılmalı

Kongre Danışma Kurulu Başkanlığını Amasya Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Metin Orbay’ın üstlendiği ve Türk Fizik Derneği(TFD) tarafından düzenlenen 33...
Bu haber 9 ay önce eklenmiş

Kongre Danışma Kurulu Başkanlığını Amasya Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Metin Orbay’ın üstlendiği ve Türk Fizik Derneği(TFD) tarafından düzenlenen 33. Uluslararası Fizik Kongresi, Türkiye ve dünyadaki 750'ye yakın bilim insanını Bodrum’da bir araya getirdi.

TÜBİTAK, TÜBA, Bodrum Kaymakamlığı, Bodrum Belediyesi, İstanbul Sanayi Odası (İSO) ve ülkemizdeki pekçok üniversite tarafında desteklenen  kongrenin açılış törenine Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Taner Uslu, TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Dr. Orkun Hasekoğlu, Balkan Fizik Birliği Başkanı Prof.Dr. Alexander Petrov, Fizikçi Rektörler Amasya Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Metin Orbay, Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mehmet Biber, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Abdulhalik Karabulut, Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Coşkun, Makedonya Fizik Derneği Başkanı Prof.Dr. Boce Mitrevski, Şişecam Topluluğu Araştırma ve Teknolojik Geliştirme Başkanı Prof.Dr. Şener Oktik ve çok sayıda bilim insanı katıldı.

Kongrede, bu yıl konusunda uzman 30 Türk ve yabancı çağrılı konuşmacı, yüksek lisans ve doktora öğrencileri ile birlikte 5 gün boyunca yaklaşık 750 fizikçi ve yakın disiplinlerden bilim insanı biraraya geldi. Kongrenin Bilim Kurulu üyelerinin değerlendirmeleri sonucunda, 678 sözlü, 430 poster bildiri sunuldu.

YÜKSEK TEKNOLOJİ ÜRETİMİ ARTIRILMALI

Türkiye'nin 2023 hedefleri doğrultusunda, ülkenin durumuyla ilgili tespit ve çözüm yollarını katılımcılarla paylaşan Türk Fizik Derneği Başkanı Prof.Dr. Baki Akkuş, sanayileşmiş ülkelerin hammadde pazarlarına ihtiyaç duyduğunu söyleyerek en önemli hammaddenin enerji olduğunu hatırlattı. Türkiye'nin 2023 yılı hedeflerinin gerçekleştirilmesi noktasında teknolojik altyapının incelenmesi gerektiğine dikkat çeken Prof.Dr. Akkuş, "Yüksek teknoloji ürünlerinin ihracat payının yüzde 3.6 seviyesinde olduğu görülmektedir. Orta gelir eşiğini aşabilmemiz için yüksek teknoloji üretimlerinin artırılması gerekmektedir. Gayri Safi Yurtiçi Hasılası'ndan Ar-Ge çalışmalarına ayrılan paya baktığımızda yüksek teknoloji üretimine yönelik çağdaş bir sanayi ve ekonomi oluşturmak 15 yılda atılan olumlu adımları sürdürebilir kılmak için ayrılan yüzde 1'lik pay yeterli değildir. Bunun en az yüzde 2 olması gerekiyor. Patent konusuna baktığımızda ise dünyada patent geliştiren ilk 25 şirket sıralamasında veya ilk 50 üniversite listesinde Türkiye'nin bulunmaması bu konudaki eksiğimizi açıklıyor. Bu değerlendirmelere göre gerekli önlemler alınmazsa 2023 yılındaki hedeflere varmak ve en büyük 10 ekonomi arasına girebilmek konusunda ciddi bir engelimiz var" dedi.

TEMEL BİLİMLERE TEŞVİK

2023 hedeflerinin önündeki engellerin kaldırılması için başta fizik olmak üzere tüm temel bilim alanlarında ve matematikte yetkinleşmek gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Baki Akkuş, üniversite-sanayi işbirliğinin sağlam bir zemine oturmasının önemini dile getirdi. Çağdaş bir bilim teknoloji sistemi kurmak istiyorsak Gayri Safi Yurtiçi Hasılası'ndan Ar-Ge'ye en az yüzde 2 pay ayrılmasını isteyen Prof.Dr. Akkuş, şöyle konuştu: "Sanayi 4.0'ın istediği nitelikli eleman yetiştirebilmek için üniversitelerin ders programlarında reforma gitmeliyiz. 10 yıl boyunca temel bilimler çıkartılacak özel bir yasa ve tanımlanacak destek mekanizmaları ile öncelikli alanlar olarak ilan edilmeli ve yetenekli gençlerin temel bilim bölümlerine gelmelerini teşvik etmeliyiz. Uzay ve Havacılık Teknolojisi, nanoteknoloji, nükleer teknoloji, moleküler biyoloji ve genetik, bilişim teknolojisi, enerji teknolojileri, ileri malzeme teknolojileri gibi jenerik teknolojilere özel önem verilmeli ve bunun için özel yasa çıkartmalıyız."

ÖDÜLLER VERİLDİ

Açılış konuşmalarının ardından 33. Uluslararası Fizik Kongresi ödülleri dağıtıldı. Türk Fizik Derneği 2017 Özel Onur Ödülü son dönemlerde bilim üzerine yapmış olduğu programlardan dolayı Habertürk TV Teke Tek Programı Yapımcısı ve Sunucusu Fatih Altaylı'ya verildi. Çeşitli bilim ve araştırma ödüllerinin ardından, kongrenin düzenlenmesine katkı saylayan kişi ve kurumlara plaket verildi.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Amasya Tamimi’nin 99. yılı törenle kutlandı..  
  Orman İşletme Müdürlüğü çalışanları sağlık ta..  
  Amasya Tamimi'nin ilan edilişinin 99. yıldönü..  
  Kayıp olan şahıs ölü olarak bulundu..  
  OKA destekli projelerin sözleşme imzaları atı..  
  Amasya Çöreği ustalarından Galip Doğla’ya Var..  
  Eliaçık: İstikrar bozulursa ilk kaybeden çalı..  
  Suriyeli öğrencilere kırtasiye yardımı..  
  KÖYDES İl Tahsisat Komisyonu toplantısı gerçe..  
  Amasya’da 246.729 seçmen oy kullanacak..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.