19 Temmuz 2018 - Perşembe / 14:32
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Temel Yaşam Desteği eğitimleri başladı

Sağlık Bilimleri Fakültesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliği ile yürütülen "Öğretmenlere Verilen Temel Yaşam Desteği Eğitiminin Etkinliğinin Değ..
Bu haber 10 ay önce eklenmiş

Sağlık Bilimleri Fakültesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliği ile yürütülen "Öğretmenlere Verilen Temel Yaşam Desteği Eğitiminin Etkinliğinin Değerlendirilmesi" adlı projesinin eğitim çalışmaları başladı. Proje kapsamında eğitime katılan 72 öğretmene Temel Yaşam Desteği (TYD) ile ilgili bilgi ve beceri kazandırılması hedefleniyor.

Proje yürütücüsü Amasya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Kenan Gümüş, “Temel yaşam desteği bir takım nedenlerle dolaşım ve solunum gibi hayati fonksiyonları sonlanmış olan bireye 112 acil yardım ekipleri gelene kadar solunum ve dolaşım desteği sağlayarak hayatta kalmayı sağlayan bir uygulamadır. Hepimiz çeşitli kaza ve hastalıklar sonucunda temel yaşam desteğine (TYD) ihtiyaç duyabiliriz. Toplu halde bulunulan ve dinamik bir işleyişe sahip olan yerlerde TYD gerektirecek durumlarla karşılaşma olasılığı yükselmektedir. Özellikle okul çağındaki çocuklar ve gençlerin hayati fonksiyonlarını tehlikeye atacak şekilde riskli davranışlar ve çevre olumsuzlukları nedeniyle yaralanma durumları ile sık karşılaşılabilmektedir. Okullarda meydana gelmesi muhtemel hayati fonksiyonları (solunum ve kardiak arrest gibi) durdurabilecek kaza/olay sonrası ambulans olay yerine ulaşıncaya kadar geçen sürede TYD uygulamak hayatta kalımı arttırmakta, beyin fonksiyon sekellerinin önüne geçmekte ve yaşamın sürdürülmesinde altın standart olarak kabul edilmektedir. Bu noktada her biri potansiyel TYD uygulayıcısı olan öğretmenlerin güncel TYD (AHA 2015 klavuzuna göre) uygulama noktasında bilinçlendirilmesi ve eğitilmesi çok önemlidir. Bu amaçla Amasya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında iş birliği protokolü imzalanmış ve "Öğretmenlere Verilen Temel Yaşam Desteği Eğitiminin Etkinliğinin Değerlendirilmesi" adlı proje başlatılmıştır. Projeye göre Amasya il merkezinde faaliyet gösteren her okuldan bir öğretmene eğitim verilerek TYD uygulama noktasında beceri kazandırılması amaçlanmıştır. Bu kapsamda düzenlenen eğitimlere 72 öğretmen katılmıştır. Eğitim kapsamında Yetişkin ve Pediatrik TYD uygulamaları konusunda verilen teorik eğitimin ardından her bir katılımcının bire bir uygulama yapması sağlanmıştır. İpekköy yerleşkesinde yapılan açılışa Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kemal Polat, diğer kurum idarecileri ve çok sayıda akademisyen katılmıştır. Tekrarlı eğitimlerle beceri ve tutum kazandırılacak olan projede Yrd. Doç. Dr. Seval Müsüroğlu, Yrd. Doç. Dr. Nurhan Doğan, Öğr. Gör. Aslı Yılmaz, Dr. Gamze Fışkın ve Öğr. Gör. Merve Yurttaş yer aldı. Projenin gerçekleştirilmesine katkı sunan Amasya Üniversitesi BAP birimine, Sağlık Bilimleri Fakültesine ve İl Milli Eğitim Müdürlüğüne teşekkür ederiz.” dedi.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Yatay akarsu üzerinde enerji üretim projesi..  
  Milli Eğitim Bakanlığı Müfettişlerinden ziyar..  
  Hafızlık Bölge Finalinde 1. oldular..  
  Elektronik Denetleme Sistemi Amasya’da devrey..  
  3600 ek gösterge, emektarları memnun eder, ge..  
  Kılıçarslan İlkokulu Kent Müzesi olacak..  
  250 şehit adına Önce Vatan Tepesi’ne sedir fi..  
  15 Temmuz’da şehit düşen Ahmet Özsoy’un ailes..  
  Sulama kanalına düşen küçük çocuk boğularak c..  
  Dini algı probleminin toplumsal yansıması 15 ..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.