19 Temmuz 2018 - Perşembe / 14:19
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

19 Eylül Gaziler Günü törenle kutlandı

Ünverdi; Yokluktan var edilen bir ordu ile gerçekleştirilen Sakarya Meydan Muharebesi bugünün hür ve bağımsız Türk devletinin yolunu açmıştır...
Bu haber 10 ay önce eklenmiş

Ünverdi; Yokluktan var edilen bir ordu ile gerçekleştirilen Sakarya Meydan Muharebesi bugünün hür ve bağımsız Türk devletinin yolunu açmıştır.

19 Eylül Gaziler Günü anma programı 19 Eylül 2017 Salı günü yapılan törenle kutlandı. Törene, Amasya protokolü, askeri erkân, gaziler ve vatandaşlar katıldı.

Yavuz Selim Meydanında Atatürk Anıtına sunulan çelengin ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Gaziler adına Türkiye Muharip Gaziler Derneği Amasya Şube Başkanı Ahmet Ünverdi konuşma yaptı. Ünverdi konuşmasında; 19 Eylül Gaziler Günü aziz vatanımızın bağımsızlığı ve bekası uğrunda muharebe meydanlarında canlarını ortaya koyarak savaşan fedakar ve kahraman gazilerimizin şeref ve kahramanlık günüdür. Gaziler Günü’nü kutlamanın gurur ve heyecanı içindeyiz.

Haçlı Ordusunun hüviyetine bürünen emperyalist küresel güçler Türk’ün Anadolu’da ki varlığına son vermek üzere topraklarımızı dört bir yandan işgal ettiler. Ülkemizi parçalamaya yönelik Sevr Antlaşması’nı milletimize zorla kabul ettirmeye çalıştılar ve bu maksatla Yunan Ordusunu Anadolu’ya sürdüler.

Esareti ve işgali kabul etmeyen Türk milleti bu duruma bir son vermeliydi. 13 Eylül 1921 ’de, Başkomutan Mustafa Kemal ATATÜRK’ün komutasındaki kahraman Türk ordusu emperyalistlerin maşası olan Yunan ordusunu 22 gün 22 gece süren dünyanın en uzun ve en kanlı muharebelerinden birisi olan, Sakarya Meydan Muharebesi’nde tarihinin en büyük bozgununa uğratmıştır. Yunan ordusu bir sene sonra da Dumlupınar’da aynı akıbete uğratılarak topraklarımızdan kovulmuştur.

Sakarya Meydan Muharebesi, Anadolu’da Türk Milleti’nin ölüm kalım mücadelesi olmuştur. Bu mücadele kaybedilseydi, sömürgecilerin Anadolu’yu paylaşım planı olan Sevr Antlaşması gerçekleşecekti. Bu durumda Anadolu’da Türklerin varlığından söz edilmeyecekti. Gazi Mustafa Kemal ve arkadaşları böyle bir tabloyu Türk Milleti’ne yaşatmadılar.

Yokluktan var edilen bir ordu ile gerçekleştirilen Sakarya Meydan Muharebesi, bugünün hür ve bağımsız Türk Devleti’nin yolunu açmıştır.

Mustafa Kemal ATATÜRK ve arkadaşlarının önderliğinde yürütülen hürriyet ve bağımsızlık mücadelesi, kıvılcımdan alev topuna dönüşerek zafere ulaşmıştır.

TBMM’si, bu zaferin anısına, 19 Eylül 1921 tarihinde, Sakarya Meydan Muharebesi’nin muzaffer başkomutanı Mustafa Kemal'e, Türk Milleti adına “Mareşal” rütbesi ve “Gazi” unvanını tevcih etmiştir. M. Kemal ATATÜRK, milleti tarafından GAZİ unvanı verilen ilk askerdir.

19 Eylül, tüm gazilerin, en büyük Gazi M.Kemal Atatürk’le bütünleştiği bir gündür. Gururla taşıdığımız Gazi unvanı, Ata’mızdan biz gazilere intikal eden en büyük mirastır.

19 Eylül, muharebe meydanlarında canlarını ortaya koyarak savaşan, fedakar ve kahraman gazilerimizin Şeref ve Karamanlık Günü’dür.

Kahraman gaziler, "Gaziler Günü’nüz" kutlu olsun. Sizler, en büyük Gazi M. Kemal Atatürk’ün yaşayan temsilcilerisiniz. Sizler, şehitlerimiz ile birlikte Cumhuriyetimizin teminatı ve temel taşlarısınız.

Ülkemiz bugün dünden olduğundan daha fazla, iç ve dış hain odakların yoğunlaşan tehdidi altındadır. 15 Temmuz’da Türk Silahlı Kuvvetler’de yuvalanan, millet ve cumhuriyet düşmanı hainler darbe teşebbüsünde bulunmuşlardır. Bu darbe teşebbüsü Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gerçek vatansever askerleri emniyet teşkilatımızın ve asil milletimizin kahraman evlatları tarafından önlenmiştir.

İç ve dış terör örgütü vatan hainleri aynı amaca hizmet etmektedirler. Bu hainlerin hedefleri ülkede karışıklık çıkartmak.

Türk Ordusunu yıpratarak Türkiye Cumhuriyetini bölünmüş, zayıf ülke haline getirmek ve dolayısıyla küresel emperyalist güçlerin menfaatleri doğrultusunda Sevr’in gerçekleşmesini sağlamaktır. Bilinmelidir ki, “Su uyur, düşman uyumaz.”

Bütün bunlara karşın Türk Milleti hürriyeti ve bağımsızlığı söz konusu olunca daha sıkı kenetlenmesini bilmiştir. Türk Milleti azmi, iradesi ve kudretiyle bu hainlere her zaman diz çöktürmüş ve hüsrana uğratmıştır. 15 Temmuz darbe girişiminde ve diğer terör örgütlerinin kanlı eylemlerinde şehit olan asker, polis, korucu ve tüm sivil vatandaşlarımıza rahmet diliyor ve onları saygıyla anıyoruz.

Topraklarımızın bir daha istila edilmesine hürriyet ve bağımsızlığımıza göz dikilmesine ne biz ne de bizden sonra nesiller hiçbir zaman müsaade etmeyecektir. İnanıyoruz ki kan dökülerek vatan olan bu toraklar bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türk Milleti tarafından en kutsal emanet olarak korunacaktır.

Büyük Önder M. Kemal Atatürk, şehit ve gazilere verilmesi gereken önemi şu sözleri ile ortaya koymaktadır: "Türk Tarihine altın sayfalar yazdıran gazilerimiz ile şehitlerimizin hatırlarını yüceltmek, onlara olan minnet ve şükran duygularımızı ifade etmek milli bir görevdir. "ATATÜRK’ün bu sözleri ışığında, yüce devletimizden şehitlerin hatıralarına ve gazilerimize her alanda ve her türlü ahde vefa duygusuyla daha fazla sahip çıkılmasını diliyor ve yıllardır dile getirdiğimiz sorunlarımızın çözümünü bekliyoruz. Üzülerek şunu ifade edebiliriz ki, yaşları 65 ve 90 olan, Kore ve Kıbrıs gazilerine gösterilen ilgi yetersizdir. Gaziler arasında ayrımcılık yapılmaması ve hakların eşit verilmesi en büyük dileğimizdir.

19 Eylül Gaziler günü münasebetiyle. Büyük Önder Gazi M.Kemal ATATÜRK’Ü, silah arkadaşlarını, aramızdan ayrılan gazilerimizi ve vatan uğrunda toprağa düşen tüm şehitlerimizi Türkiye Muharip Gaziler Derneği olarak rahmetle anıyor, hayatta olan gazilerimize de sağlık ve esenlikler diliyoruz.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Yatay akarsu üzerinde enerji üretim projesi..  
  Milli Eğitim Bakanlığı Müfettişlerinden ziyar..  
  Hafızlık Bölge Finalinde 1. oldular..  
  Elektronik Denetleme Sistemi Amasya’da devrey..  
  3600 ek gösterge, emektarları memnun eder, ge..  
  Kılıçarslan İlkokulu Kent Müzesi olacak..  
  250 şehit adına Önce Vatan Tepesi’ne sedir fi..  
  15 Temmuz’da şehit düşen Ahmet Özsoy’un ailes..  
  Sulama kanalına düşen küçük çocuk boğularak c..  
  Dini algı probleminin toplumsal yansıması 15 ..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.