16 Aralık 2018 - Pazar / 10:43
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

“Bir Oyuncak Hikâyesi” projesi kapanış etkinliği

Vali Dr. Osman Varol’un eşi Funda Varol, Amasya Üniversitesi Sabuncuoğlu Şerefeddin Sağlık Meslek Yüksekokulunca hazırlanan Avrupa Birliği Projesi kap..
Bu haber 1 yıl önce eklenmiş

Vali Dr. Osman Varol’un eşi Funda Varol, Amasya Üniversitesi Sabuncuoğlu Şerefeddin Sağlık Meslek Yüksekokulunca hazırlanan Avrupa Birliği Projesi kapanış etkinliğine katılarak, Arslanköy Kadınlar Tiyatro Topluluğunun “Baba Ben Geldim” isimli tiyatro gösterisini izledi.

Belediye Kültür Merkezi Şehzade Salonunda düzenlenen programa Garnizon Komutanı Zafer Uğur’un eşi Afife Uğur, Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay ile eşi Prof. Dr. Keziban Orbay, İl Jandarma Komutanı Selami Akşit ile eşi Gülden Akşit, huzurevinde kalan büyükler, sevgi evlerinde yetişen çocuklar, çocuk evleri sitesinde yetişen kızlar, öğrenciler ve tiyatro severler katıldı.

Programın sonunda Funda Varol; tüm oyuncuları tebrik ederek, Amasya’nın geçmişten beri kültür etkinliklerinin yoğun olarak yapıldığı bir şehir olduğunu belirterek, tüm tiyatro oyuncularına çiçek takdim etti.

Her Şey Bir Gün Köye Gelen Tiyatro Oyununu İzlememle Başladı

Aynı proje kapsamında daha önce de Amasya Üniversitesinde gençlerle buluşan Ümmiye Koçak, Arslanköy Kadınlar Tiyatro Topluluğunun hikayesini şu sözlerle paylaşmıştı: ‘’Her şey bir gün köye gelen tiyatro oyununu izlememle başladı.  Daha önce hiç tiyatroya gitmemiştim. O gün oynanan oyunda çocuklar farklı rollere bürünmüştü; bu beni etkiledi. Ben de köydeki olan biteni farkı isimlerle, yazarak kadınların hikâyesini, dertlerini, tasalarını duyurabilirim diye düşündüm. Komşularımın hikâyelerini yazarak ilk tiyatro oyunumu yazdım. Oyunda oynayacak komşularımı da 'akşama kadar iş güç yapıyoruz kimse bizi takdir edip teşekkür ediyor mu, belki sahnede alkışlayıp takdir ederler' diyerek ikna ettim. Yedi kadın oyuncu bulabilmek için kırk kapı dolaştım, okulda prova yapabilmek için çalmadığım kapı kalmadı. Yani gençler hiçbir şey size altın tepside sunulmuyor, mücadele edeceksiniz pes etmeyeceksiniz, kapıdan kovarlarsa bacadan gireceksiniz.'’’

Hayatta kendine biçilen rolleri hep sorguladığını, üstüne gittiğini söyleyen Koçak, ''Köyde çalışan kadını kınarlar diye kimse çalışmazdı; ben çocuk baktım, temizliğe gittim, kimse de kınamadı; benden sonra kadınlar bu işleri yapmaya başladı. Ama benim derdim kadınların sesini daha geniş kitlere duyurabilmekti. Köyde yaşlı bir komşumun anlattığı bir hikâyeden etkilenerek Yün Bebek filmini yazdım. O hikâyede yaşlı komşum daha çocukken annesi dokuma için kullandıkları yünlerden kızına yün bir bebek yapıyor. Yün kıymetli, gelir kapısı olduğu için yünü israf ettin diye baba ve babaanne anneye şiddet uyguluyor. Yaşlı komşum çocukken yaşadığı bu olayı 90 yaşına gelmesine rağmen unutamamış ve bana ağlayarak anlatmıştı. Ben de bu olaydan çok etkilenerek hem çocukluk döneminin önemine hem de kadına şiddete dikkat çekmek ve kız çocuklarının okutulmasına katkı sağlamak için bu filmi yazdım, yönettim. Yün Bebek filmiyle New York Avrasya Film Festivalinde 'Sinemada En İyi Avrasyalı Kadın Sanatçı' ödülünü aldım. Hedeflerimizi iyi belirlersek ne istediğimizi bilirsek ve kendimizi iyi tanırsak önümüzde kimse duramaz. Bakın ben bir Anadolu kadınıyım, köyde, şehirde, nerede olursan ol bahane değil, yeter ki kendimizi geliştirmek isteyelim, gerisi gelir.'' cümlelerini kaydetti.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  50 Milyonluk yatırım için imzalar atıldı..  
  İl Müftüsü: Hz. Mevlana’yı rahmetle yâd ediyo..  
  Eski Çeltek kömür sahasında ağaçlandırma yapa..  
  Kilitli parke taşı tesisine ses yalıtımı yapı..  
  Güneş, Engelsiz Yaşam Parkını ziyaret etti..  
  Ekonomik durum masaya yatırıldı..  
  Köylerde çiftçi eğitim toplantısı düzenlendi..  
  Varol şehit Erdin’in ailesine misafir oldu..  
  Altı Nokta Grip Aşısı..  
  Öz Orman-İş Sendikası tarafından Grup Ferdi K..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.