20 Kasım 2018 - Salı / 08:31
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Organ bağışı candan cana yapılan en önemli hediyedir

İl Sağlık Müdürü Dr. Öner Nergiz 03-09 Kasım 2017 Organ Bağışı Haftasıyla ilgili şu açıklamayı yaptı; Vatandaşların organ ve doku bağışı..
Bu haber 1 yıl önce eklenmiş

İl Sağlık Müdürü Dr. Öner Nergiz 03-09 Kasım 2017 Organ Bağışı Haftasıyla ilgili şu açıklamayı yaptı; Vatandaşların organ ve doku bağışı konusunda bilinçlendirilmesi ve farkındalık oluşturulması için başlatılan kampanya ile çok sayıda kişinin organ ve dokularını bağışlaması beklenmektedir. Gerçekten insan hayatı için, çok elzem olan organ ve doku bağışı özellikle yaşama tutunma adına umutla bekleyen, belki on binlerce insanımızın yaşam için bir umut kapısı bu açıdan özellikle vatandaşlarımızın organ ve doku bağışı konusunda gerekli ehemmiyeti göstermesi ve özeni göstermesi hedeflenmiştir.

Tedavisi sadece organ ve doku nakli ile mümkün olan hastalıklar, tüm dünyanın olduğu gibi, ülkemizin de en önemli sağlık sorunlarının başında yer alıyor. Türkiye’de, organ ve doku nakli bekleyen hastaların sayısı her geçen gün artıyor. Özellikle kalp ve karaciğer nakli bekleyen hastalar, uygun organ bulunamaması nedeniyle hayatlarını kısa süre içinde kaybetmektedirler.

Nakil yapılabilen organ ve dokular; böbrek, karaciğer, kalp, akciğer, pankreas ve ince bağırsak, kalp kapağı, kornea, kemik iliği ve deridir. Beyin ölümü gerçekleşmiş bir kişi en az 6 kişinin hayatını kurtarıp o kişilere ikinci bir şans verebilir

İleri kalp, karaciğer ve böbrek yetmezliği olan hastalarda sağlıklı bir yaşam sadece organ nakli ile mümkündür. Bugün ülkemizde böbrek bekleyen yaklaşık 40 bin böbrek hastası bulunmaktadır  ve bu hastalar potansiyel böbrek bekleyen hastalardır. Diyaliz böbrek hastaları için yardımcı bir tedavi şeklidir. Ancak kalp, karaciğer hastalarının diyaliz gibi bir yardımcı tedavi olanakları da yoktur. Ülkemizde organ bağışları henüz istenilen seviyeye ulaşamamıştır. Bu nedenle organ bağışının yaygınlaştırılması gereklidir.

Türkiye genelinde 2002 yılında başlayan çalışmalar ile bağış oranı giderek artmaktadır. Ülkemizde kadavradan donör oranının, Avrupa ile karşılaştırıldığında çok düşüktür. 2011 yılında Türkiye genelinde beyin ölümü gerçekleşerek vefat edenlerin ancak çok küçük kısmı donör olmaktadır. Bu nedenle farkındalığın arttırılması önemlidir.

Organ alacak hastalar önce kan ve doku gruplarına göre daha sonrada tıbbi aciliyet durumlarına göre belirlenir. Cins, ırk, din, zengin-fakir ayırımı yapılmaz.

Kişi organ bağışından vazgeçtiği anda üzerinde taşıdığı organ bağış kartını taşımaktan vazgeçmesi ve kayıtlı bulunduğu merkeze bu durumu bildirmesi yeterli olacaktır.

Organ bağışı dini inançlara aykırı mıdır?

Kesinlikle hayır. İslam dini de dahil olmak üzere tüm büyük dinlerde organ bağışına aykırı bir durum yoktur.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, 6/3/1980 tarih ve 396 sayılı kararı ile organ naklinin caiz olduğunu bildirmiştir.

Bu kararla; organ bağışı insanın insana yapabileceği en büyük yardım olarak nitelendirilmekte ve "organınızı vereceğiniz kişi yaptığı iyilik ve fenalıklardan kendisi sorumludur" denilmektedir. Kur'an-ı Kerim’de de “Kim, bir insanı, bir can karşılığı veya yeryüzünde bir bozgunculuk çıkarmak karşılığı olmaksızın öldürürse, o sanki bütün insanları öldürmüştür. Her kim de birini (hayatını kurtararak) yaşatırsa sanki bütün insanları yaşatmıştır." beyan olunmuştur.(Maide Suresi, Ayet 32)

Organlarımı bağışlamak için ne yapmalıyım?

-Bir organ bağış kartı alıp yanınızda taşımanız yeterlidir. Organ bağış kartlarını

  • İl Sağlık Müdürlüğü Bölge Koordinasyon Merkezi'nden
  • Toplum Sağlığı Merkezleri'nden
  • Devlet Hastanelerimizden

temin edebilirsiniz. Organlarını bağışlayan bir kişinin bu durumdan ailesini haberdar etmesinde yarar vardır.

Ben sadece böbreklerimi bağışlamak, diğer organlarımı bağışlamamak istiyorum, ne yapmalıyım?

-Bağış kartında bunu belirtmeniz yeterlidir.

Organ bağışı için yaş sınırı var mıdır?

-Hayır. Beyin ölümü gerçekleşmiş 18 yaşından küçüklerin organlarının kullanılması için ebeveynleri izin vermelidir.

ORGAN BAĞIŞININ ÖNEMİ

İnsan organizmasının kusursuz bir biçimde çalışabilmesi için pek çok organın belli bir uyum içinde faaliyet göstermesi gerekir. Bu organların herhangi birinde fonksiyon bozukluğu olduğunda hastalıklar ortaya çıkar. Bu fonksiyon bozukluğu tedavi edilemez veya geri dönülemez boyutlara geldiğinde, artık yaşam için tehdit oluşmaya başlamış demektir ve fonksiyon kaybı ilerledikçe yaşam da giderek sonlanmaya başlar.

İşte bu aşamaya gelmiş bir insanın artık yaşamını sürdürebilmesi için yeni bir organa gereksinimi vardır. Söz konusu organ böbrek ise yaşamının geri kalanını diyaliz makinelerine mahkum olarak geçirmek zorunda kalırken, yetmezliği olan organ kalp veya karaciğer gibi organlardan biriyse insanın yaşamı ciddi bir tehdit altına girmiş demektir. Zamanında organ bulunamazsa bu hastaların hepsi ne yazık ki kaybedilirler.

Organ nakli bu hastaların sağlıklı yaşayabilmesi için bugün dünyadaki en başarılı tedavi şeklidir. Belki şimdilik ihtiyacınız yok, umarız olmazda... Ama hiç düşündünüz mü? Organ ihtiyacı olan kişi bu organı nereden temin ediyor, ya da ihtiyacınız olursa siz nereden temin edeceksiniz?

Hangi Organların Nakli Yapılabiliyor? Bugün dünyada kalp, akciğerler, bağırsaklar, pankreas, böbrekler, karaciğer, gibi majör organ nakilleri başarıyla yapılmaktadır. Ayrıca doku nakli grubunda kemik iliği, kornea, kemik ve tendon nakilleri de geniş bir uygulama alanı bulmuşlardır. Ülkemizde majör organ nakilleri grubunda, kalp, karaciğer, pankreas ve böbrek nakilleri en yaygın ve başarıyla uygulanan transplantasyonlardır.

Takılacak Organlar Kimlerden Temin Edilir ?

Bugün dünyada iki tip transplantasyon biçimi uygulanmaktadır.

  • Canlı vericili transplantasyonlar
  • Kadavra vericili transplantasyonlar

Birinci şekilde takılacak organ yaşamakta olan bir başka insandan alınır. Böbrek gibi çift organların biri, tek organların da bir parçası diğer bir kişiye takılmak üzere alınır. Tabiatıyla kalbin canlıdan nakli söz konusu olamaz. Organ bekleme listelerinin giderek kabarması ve ihtiyacı karşılayacak kadar organ bulunamaması birinci yöntemin, yani canlıdan nakillerin de tıp dünyasına girmesine neden olmuştur.

Canlı organ naklinde en önemli ana prensip; hiçbir sağlık problemi olmayan ve gönüllü olarak bir yakınına hayat kazandırmak için önemli bir fedakarlık yapan böbrek vericisinin zarar görmemesi üzerine kurulmuştur. Vericinin muayene sonrası sağlık durumu iyi olarak değerlendirilirse ilk önce kan tetkikleri yapılır. Bu tetkiklerde bir sağlık problemi saptanmadığı takdirde üç boyutlu karın bilgisayarlı tomografisi ile böbreklerin yapısı ve damarlanması detaylı olarak değerlendirilir. Tüm bu tetkikler sonucunda vericinin sağlık durumunu etkileyecek hiç bir problemi bulunmadığı durumda canlı böbrek nakli uygulanabilir.

İkinci şekilde ise organları alınan kişi tıbben ölmüştür. Organ bağışı dediğimizde her şeyden önce ikinci tip organ nakillerini kastettiğimizi vurgulamamız gerek. Yani kadavradan ya da tıbben ölmüş kimselerden olan nakiller için ortaya atılmış bir kavramdır organ bağışı.

Nakil için uygun olan tüm organlar alınarak, ihtiyacı olan ve doku uyumu bulunan hastalara nakledilir. Kadavradan organ bağışlarının yaygınlaşması büyük önem taşımaktadır.

Böylelikle organlar birkaç ayda toprak olacağına yaşam savaşı veren hastalarda yaşayacaktır. Yaşam boyu kullandığımız bizi yaşatan organlarımızın, öldüğümüzde bambaşka hem de tanımadığımız insanları yaşatmak amacıyla kullanılması ve bu organlardan, bağışlayanların herhangi bir menfaatinin olmaması, kavram olarak gerçek bir bağış olduğu gibi aynı zamanda büyük bir insanlık örneğidir de.

Kadavradan organ alımı sırasında; cerrahi ekip titizlikle çalışmakta ve dikiş ile cilt kapatılarak kadavranın vücuduna saygı ile davranılmaktadır.

Organ bağışının dini yönden hiçbir sakıncası yoktur; Diyanet işleri başkanlığı da ogan naklinin caiz olduğunu bildirmiştir.

Bu gerçekler ışığında, halkımız organ bağışı konusunda eğitilip bilinçlendirilmelidir. Ayrıca organ bağışının önemi her fırsatta vurgulanıp, bu konuda herkes üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmek için duyarlı olmalıdır.

Organ bağışları birçok hastanede kabul edilmektedir. Hazırlanan formu iki tanık önünde doldurup imzalamak yeterlidir. Kararınızdan vazgeçme durumunda da kayıt yaptırdığınız merkeze bildirmeniz ve kartınızı iptal etmeniz mümkündür.

Yakınlarınızı kaybettiğinizde organlarının kullanılmasına izin vermeniz durumunda organ bekleyen binlerce hastamız yaşama şansına sahip olacaktır.

Bu davranışınız ile başkalarının hayatını kurtaracağınızı, onlara yeniden yaşam ışığı vereceğinizi unutmayınız!

Organ bağışı için ilimizde tüm hastanelere başvurabilir veya İl Sağlık Müdürlüğü’nün 0358 212 40 01 veya 02 telefon numaralarından hastane adres ve telefonlarını öğrenebilirsiniz.

Sağlıklı mutlu günler dileriz.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Sanayimizin geleceği masaya yatırıldı..  
  Başkan Özdemir’e hayırlı olsun ziyareti..  
  Şehit ve kayıplar tespit edilecek..  
  Altı Noktadan yeni dönem umre hazırlıklarına ..  
  Amasya Şeker Fabrikasından çiftçisine bir hiz..  
  Vali Dr. Varol’dan Sevgi Evi ziyareti..  
  2018 Kasım ayı ASKOM toplantısı gerçekleştiri..  
  OKA Kasım ayı toplantısı yapıldı..  
  Amasya SMMM Odasından E-Uygulamalar semineri..  
  Jandarma yaptığı aramada kaçak içki ele geçir..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.