21 Ekim 2018 - Pazar / 06:15
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Nergiz: Sağlık ağızda başlar

İl Sağlık Müdürü Dr.Öner Nergiz ağız diş sağlığı haftası olması sebebiyle şu açıklamayı yaptı; Ağız ve diş sağlığımızı korumak;..
Bu haber 11 ay önce eklenmiş

İl Sağlık Müdürü Dr.Öner Nergiz ağız diş sağlığı haftası olması sebebiyle şu açıklamayı yaptı; Ağız ve diş sağlığımızı korumak; genel sağlığımızın korunmasında en önemli ve en birincil koşullardan biridir. 22 Kasımı içine alan Ağız Diş Sağlığı Haftası ile farkındalık oluşturmak ve kişileri, aileleri, toplumu sağlıklı bir yaşama teşvik etmek amaçlanmaktadır.

Ağız, sindirim kanalının girişidir. Ağızdaki olumsuzluklar diş sağlığının bozulmasına, sindirimin olumsuz etkilenmesine yol açar. Ağızla aldığımız yiyecekler çiğnenip, tükürükle karıştırılarak yutulmaya ve sindirime hazır hale getirilirler. Dişlerin, besinlerin parçalanması, öğütülmesi görevlerinin yanı sıra konuşmada ve görünümümüzde önemli etkileri vardır. Dişleri eksilmiş kişilerin bazı sesleri çıkarabilmeleri zorlaşır, çiğnemede ve ısırmada da zorluk olur. Ağız ve diş sağlığında en önemli iki hastalık diş çürükleri ve diş eti iltihaplanmalarıdır. Diş eti hastalıkları, kimi zaman diş yuvasının bulunduğu çene kemiğinin erimesine kadar ilerleyen bir etki yapabilir.

Yapılan bilimsel araştırmalar, ağız ve diş sağlığı sorunlarının üst solunum yolu hastalıkları, zatürre, kardiyovasküler hastalıklar, diyabet, eklem hastalıkları, ülser gibi sistemik hastalıklara yakalanma riskini artırdığını, erken doğum ve düşük ağırlıklı bebek doğumuna neden olduğunu ortaya koymuştur.

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de en sık rastlanan sağlık sorunu olan ağız ve diş sağlığı hastalıklarına, hayatı doğrudan tehdit etmediği için gereken önem verilmemektedir.

Toplumumuzda yaygın olarak görülen, genel sağlığı etkileyebilen ve koruyucu önlemlerle engellenebilen hastalıklardır.

İl merkezimizde bulunan Ağız ve Diş Sağlığı Merkezimizde ve tüm İlçe Hastanelerimizde ağız ve diş sağlığı hizmeti etkin bir şekilde halkımıza sunulmaktadır.

Çocuklarda en yaygın ağız ve diş hastalığı olan diş çürükleri ile ilgili tedbirlerin küçük yaşlarda alınması gerekmektedir. Diş çürüklerinden korunmada; sağlıklı beslenme, düzenli diş fırçalama, diş hekimi kontrolü ve florür uygulamalarının birlikte gerçekleştirilmesi çok önemlidir. Diş yüzeyine uygulanan florürün, çürük oluşumunu önleyici etkisi bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Her yaşta güvenle uygulanabilen  florürlü vernik okullarda uygulanabilecek en uygun koruyucu yöntemlerden biridir.

Bu gerçeklerden hareketle, Bakanlığımız tarafından Koruyucu Ağız ve Diş Sağlığı Bilimsel Danışma Komisyonu’nun da tavsiyeleri doğrultusunda, ilk olarak 2014 yılında 60 ayını doldurmuş ana sınıfı öğrencilerinden başlamış olan Koruyucu Ağız Diş Sağlığı Programımız kademeli olarak her yıl bir üst sınıfın ilave olması ile artarak devam etmektedir. Ayrıca mevsimsel tarım işçilerinin çocukları başta olmak üzere dezavantajlı grupta yer alan öğrencilerin ağız diş sağlığı hizmetlerine erişimlerinin artırılması sağlanmaktadır.                    2017 – 2018 eğitim öğretim yılında  Müdürlüğümüz tarafından  60 ayını doldurmuş ana sınıfı öğrencileri ile ilkokul  birinci, ikinci ve üçüncü sınıf  öğrencilerine iki kez florürlü vernik uygulaması; ilkokul birinci sınıf öğrencilerinin, ilk uygulama öncesinde ağız diş muayenelerinin yapılması;  farkındalık çalışmalarının devam ettirilmesi planlanmıştır. Bu vesileyle “Dünya Diş Hekimliği Günü” ve “Ağız ve Diş Sağlığı Haftası”nı kutluyorum. Yapılan çalışmaların başarıya ulaşmasını temenni ediyor sağlıklı ve mutlu nesiller yetişmesi dileği ile sağlıklı günler diliyorum.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Amasya’da Muhtarlar Günü kutlandı..  
  Jandarma vatandaşın emniyet ve güvenliği için..  
  Özdemir: Muhtarlık toplumsal hayatımızın yapı..  
  Amasya’da deprem..  
  Genç Kızılay “Umut Işığı” projesini hayata ge..  
  İŞKUR istihdam alanında bir dizi projeyi haya..  
  Muhtarlardan Vali Varol’a ziyaret..  
  Köy ziyaretleri devam ediyor..  
  Orgeneral Çetin’den şehit ailesine taziye mek..  
  Amasya'da ORKÖY 105 aileye kredi desteği verd..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.