23 Ekim 2018 - Salı / 21:14
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

“Devrim Otomobili Tecrübesi ve Yerli Otomobil” konferansı verildi

Şimşek: Büyük balığın küçük balığı yediği değil, hızlı balığın yavaş balığı yediği, bir çağda yaşıyoruz...
Bu haber 10 ay önce eklenmiş

Şimşek: Büyük balığın küçük balığı yediği değil, hızlı balığın yavaş balığı yediği, bir çağda yaşıyoruz.

Amasya Üniversitesi Teknoloji Fakültesi konferans salonunda Prof. Dr. Muhittin Şimşek’in katılımıyla ‘Devrim Otomobili Tecrübesi ve Yerli Otomobil’ başlıklı bir konferans düzenlendi. Programa Rektör Prof. Dr. Metin Orbay, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Mürsel Kuloğlu, kamu kurum kuruluş temsilcileri ve kalabalık bir öğrenci topluluğu katıldı.

Devrim otomobili ile ilgili yaptığı çalışmalar, ‘Yarım Kalan Devrim Rüyası’ adı altında TRT tarafından belgesel haline getirilen Prof. Dr. Şimşek, Devrim otomobilinden yerli otomobil üretme çabalarına uzanan yolu katılımcılarla paylaştı. Bu yolculukta gençlere önemli görevler düştüğünü vurgulayan Şimşek; 21. yüzyılı bilgiyi üreten, uygulayan ve değerlendiren ülkelerin yüzyılı olarak tanımladı. Şimşek; şu çarpıcı veriyi paylaştı: Bir ton kayısı bin 500 dolar, bir ton uçak simülatörü 210 bin dolar, bir ton nanotech.stent  10 milyar dolar.

Büyük balığın küçük balığı yediği değil, hızlı balığın yavaş balığı yediği, bir çağda yaşadığımızı söyleyen Şimşek AR-GE, inovasyon ve girişimciliğin önemine değindi.

1961 yılının bir girişimcilik olayı olan Devrim otomobilinin üretim serüvenini izleyicilerle paylaşan Şimşek dönemin Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel’in bir kongrede Türk mühendislerinden yüzde 100 yerli bir otomobil yapmalarını istediğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Gürsel’in yerli otomobilin Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına yetişmesini de istediğini belirten Şimşek; bu sürenin ise sadece 129 gün olduğunu kaydetti.

29 genç Türk mühendisin Eskişehir Lokomotif Fabrikasının bir hangarında çalışmalara başladıklarını söyleyen Şimşek şu cümleleri kaydetti:

Devrim 29 Ekim’e Yetişti Yetişmesine de!

''Mühendislerimiz haziran ayında çalışmaya başladılar. Önce küçük bir sosyal tesis (çay ocağı) kurdular. Sonra büyükçe bir masayı atölyenin ortasına yerleştirdiler. Duvara bir tahta astılar. Tahtaya tebeşirle kocaman ‘129’ yazdılar.

Alçıdan kalıplar yaptılar; tesviyeler, tasarım, motor, şasi, kaporta, elektrik, döküm grupları derken yavaş yavaş ortaya otomobilin şekli çıkmaya başladı. Bu babayiğitler 129 gün evlerini ocaklarını unuttular, orada yatıp kalktılar; aynı kaptan yemek yiyip aynı tastan su içtiler. Tek gayeleri vardı; Devrim’i Cumhuriyet’e yetiştirmek.

Yetiştirdiler de. 28 Ekim 1961’de dört otomobil bitti. Bej ve siyah olanıyla birlikte Eskişehir’den Cumhuriyet kutlamalarına katılmak üzere trenle Ankara’ya doğru yola çıktılar. Sabah Ankara Garı'na ulaştılar. Kömürle çalışan lokomotiflerden kıvılcım sıçrama ihtimaline karşı siyah otomobile az benzin koymuşlardı, gerisini Ankara’da tamamlarız diye. Ama benzini tamamlamaya vakitleri olmadı.

Meclis’e varınca biraz benzin bulunmuştu ama huni yoktu. Gazeteden alelacele huni yapıldı. Benzin motora dökülmedi, yere döküldü. Cemal Gürsel siyah olana bindi. Direksiyondaki Rıfat Serdaroğlu’na; ‘’Yürü oğlum Anıtkabir’e” dedi. Benzin az demek kimin haddine. İki yüz metre gittiler. Araba öksürdü ve durdu. “Ne oldu?” diye sordu Cumhurbaşkanı. “Benzin bitti efendim!”

Cemal Gürsel siyah renkli otomobilden indi. Arkada onları takip eden ikinci ‘Devrim’e bindi. Şu ünlü cümlesini söyledi gülümseyerek; “Avrupa mantığı ile otomobil yaptınız, Türk mantığı ile benzini unuttunuz.”

29 Ekim kutlamalarının yapıldığı alana geldiler. Halk sevinçten avuçlarını patlatırcasına alkışlıyordu. Hatta kimisi tekerini öpmeye çalışıyordu ‘Devrim’in. Herkes mutluydu.

Ertesi günkü gazete manşetleri öyle söylemiyordu ama: “Devrim yolda kaldı”, “Yazık oldu o kadar masrafa”, “Otomobil üretmek bizim neyimize” gibi başlıklar gazete manşetlerini süslüyordu. Manşetler ‘Devrim’i doğar doğmaz idam etmişti bile…’’

Kalan Son Devrim Otomobili Bugün Bile Çalışıyor

Üretilen dört devrim otomobilinden ikisinin yandığını birinin hurdaya çıktığını, sadece bir tanesinin günümüze kadar ulaştığını kaydeden Şimşek; ‘’Yürümez dedikleri Devrim 54 yıl sonra bugün bile anahtarı çevrilince nasıl da gidiyor, bizzat bindim, denedim.’’ dedi.

Aynı Hatalara Bugün de Düşmeyelim

O dönemki bürokratik sebeplerden dolayı Devrim otomobilinde seri üretimine geçilemediğini belirten Şimşek, bugün de aynı hatalara düşmemek gerektiğini kaydetti. 

İran’da, Japonya’da yöneticilerin makam arabası olarak kendi ürettikleri milli araçlarını kullandıklarını söyleyen Şimşek; ‘’Bugün bütün gücümüzle yerli otomobil yapımını desteklenmeli ve gelecek nesillere güzel bir miras bırakmalıyız. Siz genç arkadaşlarımıza önemli görevler düşüyor. Devrim otomobilini üreten 29 genç mühendisimiz gibi sizlerin de yılmadan, yorulmadan bu vatan için çalışmanız gerekiyor.’’ dedi.

Konferans, Üniversitem Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay'ın, Şimşek'e fidan dikme sertifikası takdimiyle son buldu.

Bilgi: Son Devrim Otomobili Eskişehir TÜLOMSAŞ Müzesi bahçesinde, özel olarak yapılan camlı garajda muhafaza edilmektedir.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Erenler Buluşması gerçekleştirildi..  
  Protokolün 99. yılında, Amasya görüşmeleri ve..  
  PTT’yi bir dünya şirketi yapmak temel amacımı..  
  Vali Varol yapılan altyapı çalışmalarını yeri..  
  Danıştay "Andımız" için son noktayı koydu..  
  Özel İdare yol yapımına devam ediyor..  
  Anahtarlar teslim edildi..  
  Başkan Özdemir’den örnek bir davranış..  
  Şehit ve gazi ailelerine Jandarma’dan etkinli..  
  İl Jandarma Komutanlığından huzur ve güven uy..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.