10 Aralık 2018 - Pazartesi / 03:32
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

“İletişim” Ortak Yaşamın Vazgeçilmez Bir Aracı

Amasya Üniversitesi Personel Daire Başkanlığının hizmet içi eğitim faaliyetleri çerçevesinde ‘İletişim Kavrayışı ve İletişim Pratiği’ başlıklı..
Bu haber 1 yıl önce eklenmiş

Amasya Üniversitesi Personel Daire Başkanlığının hizmet içi eğitim faaliyetleri çerçevesinde ‘İletişim Kavrayışı ve İletişim Pratiği’ başlıklı bir konferans düzenlendi. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatih Keskin’in sunumuyla gerçekleşen programa Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kemal Polat, Genel Sekreter Hasan Özyurt, Genel Sekreter Yardımcısı Çetin Alpaslan, Personel Daire Başkanı Ali Alaçam, birim amirleri ve personel katıldı.  İletişimin ortak yaşam biçiminin vazgeçilmez bir aracı olduğunu belirten Dr. Keskin; Amasya Üniversitesindeki güler yüz ve hoşgörü ortamından çok etkilendiğini kaydetti.

Karşınızdaki Kişiye Kendini Özel Hissettirin

Üniversitelerin ilk temellerinin 12. yüzyılda atıldığını söyleyen Keskin askeriyeden sonra en katı hiyerarşiye sahip kurumların başında üniversitelerin geldiğini söyledi. Üniversitelerin belirli iş bölümü içerisinde, tüm statülerin saptanmış ve buna uygun davranış kalıplarının geliştirildiği önemli kurumlar olduğunu kaydeden Dr. Keskin; üniversitelerde nezaket, saygı, verimlilik, iş yapabilme kabiliyeti gibi kurallarının önemli yer tuttuğunu ifade etti.  

İletişimin etkileşimsel bir süreç olduğunu vurgulayan Dr. Keskin; iletişimin toplumsal bir yapı olduğunu söyledi.

İletişimin sadece aklımıza gelen kelimeleri istediğimiz gibi kullanma olmadığını dile getiren Dr. Keskin; ‘’İletişim; kimliği, ilişkiyi ve aramızdaki mesafeyi, statüyü bilerek kurulan etkileşimsel bir süreçtir. Dolayısıyla hayatta da bunun gerekliliklerini yerine getiriyoruz.’’ dedi. 

Üç nedenle iletişim kurulduğunu kaydeden Dr. Keskin; iletişimin kimlik boyutu olduğunu ve kimliklerin keşfedilerek karşı tarafa aktarıldığını; aynı zamanda bu kimliklerin birbirleriyle ilişkisini de tanımlayan bir kavram olduğunu ve iletişimin bir güç ilişkisi ya da gücün göstergesi olduğunu belirtti.

Kişisel iletişimde karşıdaki kişiye kendini özel hissettirmenin önemli olduğunu vurgulayan Dr. Keskin; kişiye ismiyle hitap etmek, toplu mesaj atmak yerine kişinin şahsına yönelik mesaj atmak, dinleyebilme becerisi, düşünerek konuşma becerisi, hitabet tarzlarını seçerek kullanma gibi durumların önemine dikkat çekti. Keskin; dinleyicilere işinize sevgi saygı gösterirken, aynı özeni eşinize dostunuza da gösterin uyarısında bulundu.

Keskin Hat Yerine Oval Hat

Bireylerin yaşamında, düşüncelerinde keskin hatların olmasının iletişim kurma noktasında büyük engel teşkil ettiğini söyleyen İletişim Uzmanı; ‘’Keskin hatlı olmak, sürekli çatışmalı bir ruh hali peşinde olmak sizi ve çevrenizdeki herkesi yorar. Hem sizi hem de kurunuzu rahatsız eder. Daha oval, daha hoşgörülü, daha tahammülü olmak herkese daha iyi gelecektir.’’ ifadelerini kullandı.

Ön yargı ve ayrımcılığın kişiler arasındaki iletişimde en büyük problemlerden biri olduğunu ifade eden keskin; ‘’Önce karşınızdaki kişiyi tanımaya çalışın, kararınızı sonra verin!’’ cümlesini kaydetti.

Türkiye’de kurumlarda karşılaşılan sorunlara da değinen Dr. Keskin; bu sorunların sebebini tanımlanmış ilişki biçimine uygun davranmamak, tanımlanmış ilişki biçimine uygun standart davranış kalıplarını geliştirememek, sözlü ya da sözsüz iletişimin kodlarına egemen olmak olarak sıraladı.

Siz Amasya Üniversitesinin Aynasısınız

Hoşgörü yoksunluğu ve empati eksikliğinin tehlikesine dikkat çeken İletişim Uzmanı Keskin; ‘’Amasya Üniversitesindeki en üst düzeyden en alt kademedeki çalışana kadar herkeste karşılaştığım sıcakkanlılık, hoşgörü ve güler yüz beni çok etkiledi. İtiraf etmeliyim bu duruma çok sık rastlamıyorum. İçten misafirperverliğiniz için çok teşekkür ederim.’’ dedi.

Yöneticilerin sempatik olmak zorunda olmadığını ama empatik(duygudaşlık) olması gerektiğinin altını çizen Keskin, empatik yöneticilerin birimlerini daha iyi yöneteceklerini belirtti.

‘’Birbirimizi sevmek zorunda değiliz; ama anlamak zorundayız.’’ diyen Keskin; ‘’Markalaşmış, iyi kurumların bir başka özelliği de ekip çalışmasıdır. En tepeden aşağı doğru sosyal paydaşlarınız, hedef kitleniz, toplumun geri kalanı için sizler, her biriniz bu üniversitenin aynasısınız. Üniversitenin dışarıdaki temsilcisisiniz. Dolayısıyla dışarı çıktığınız andan itibaren üniversitenizi temsil eden bir elçi olduğunuzu hiç unutmamanız gerekiyor. Bu tavır da ekip çalışmasınız bir parçasıdır. İnsanlarla yapılan her işin çok kutsal ve aynı zamanda da çok zor olduğunu düşünüyorum. Sizler de önemli bir kurumda önemli ve saygı duyulacak bir iş yapıyorsunuz.’’ sözleriyle sunumunu bitirdi.

Program sonunda Dr. Keskin’e ağaç dikme sertifikası ve çiçek takdim edildi.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Amasya Travel Turkey Fuarında tanıtılıyor..  
  Jandarma kaçakçılara göz açtırmıyor..  
  İmar Barışı ile mühürleme ve yıkım kararı ipt..  
  Yangın Hidrantları ile can ve mal kaybı önlen..  
  ÇKS kaydını yaptıramayan çiftçilere bakanlıkt..  
  Kamu görevlilerinin bütçelerinde dengesizlik ..  
  Dünya Kadın Hakları Günü Paneli düzenlendi..  
  Lesaffre’de “Sıfır Atık Projesi” uygulamaları..  
  Sakatlar Derneği üyeleri kışlada misafir edil..  
  Mütevelli Heyetlerine üye seçimi gerçekleşti..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.