10 Aralık 2018 - Pazartesi / 04:01
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

“Bizim çocuklar projesi” tanıtım toplantısı yapıldı

Vali Dr. Osman VAROL, İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Amasya Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulunda düzenlenen “Bizim Çocuklar Projesi” tanıtım topl..
Bu haber 1 yıl önce eklenmiş

Vali Dr. Osman VAROL, İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Amasya Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulunda düzenlenen “Bizim Çocuklar Projesi” tanıtım toplantısına katıldı.

Toplantıya Vali Varol’un yanı sıra Tugay Komutanı Zafer UĞUR, Amasya Belediye Başkanı Cafer ÖZDEMİR, Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin ORBAY, İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Hüseyin GÜNEŞ, il müdürleri, okul müdürler ve öğretmenler yer aldı. 

Toplantıda konuşma yapan Dr. Hüseyin GÜNEŞ, “Amasya Milli Eğitim Müdürlüğü olarak birçok proje yapıyoruz ve bu projeleri eğitim öğretimin gelişmesini sağlayıcı yönde sizlerle birlikte yürütüyoruz. Burada ortaya koyacağımız projeler Sayın Valimizin güdümünde, onun rehberliğinde, kendisinin bilgileri doğrultusunda hazırladığımız birisi bilimsel içeriği olan teknolojiye katkı sunacak bir projemizdir. Diğeri de sosyal sorumluluk alanında Milli Eğitim Müdürlüğü olarak yapacağımız en güzel projelerin başında gelmektedir. Biliyorsunuz eğitim öğretimi artık ezbercilikten uzaklaştırmak istiyoruz. Eğitim öğretimin bizzat üretime dönüşmesini istiyoruz. Çocuklarımızın bir şeyler ortaya çıkarmasını kendi yaş gruplarında kapasiteleri çerçevesinde ortaya ürünler çıkarmasını istiyoruz. Sayın Valimize vermiş oldukları katkılardan dolayı teşekkür ediyorum.” dedi.

Bu projenin hedef kitlesi olan çocukların,  diğer çocuklar gibi en azından eşit bir biçimde aile ilgisine, alakasına, onların desteğine ve takiplerine ihtiyaçları var.

Proje sunumunun ardından değerlendirmelerde bulunan Vali Dr. Osman VAROL, şunları kaydetti: “Çok güzel bir çalışma, sunum oldu. Bu çok büyük bir bütçesi olmayan her zaman yapılagelmiş gibi görünen bir proje ama bunun çok kilit bir noktası var. Özünde çok önemli bir noktası var. Devletimizin kamu hizmetlerine baktığımızda son yıllarda özellikle sosyal alanda çok ciddi bir gelişme görüyoruz. Bizim bir sosyal ağımız var bu sosyal ağımız toplumun hemen hemen her kesimini bir şekilde yakalıyor. Özellikle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızın uyguladığı genel politika doğrultusunda, ayrıca yerel yönetimlerimizin de buna verdiği katkıyla toplumun dezavantajlı diyebileceğimiz kesimlerinin hemen hemen tamamını bir şekilde yakalayıp bir takım hizmetlerden istifade ettirtiyoruz. Ama bu kesim biraz farklı bir kesim. Öksüz, yetim çocuklar bir şekilde bu alanın içerisine belirli boyutuyla giriyorlar. Bu projenin hedef kitlesi olan çocukların, diğer çocuklar gibi en azından eşit bir biçimde aile ilgisine, alakasına, onların desteğine ve takiplerine ihtiyaçları var. Özellikle yine son 10-15 yılda ailelerimizin sosyo ekonomik durumu geliştikçe velilerimizin öğrencilerle ilgili ilgi, alaka ve takibinin ne kadar arttığını eğitim camiası olarak en çok siz biliyorsunuz. Çocuklarının üzerine titriyor insanlar, hatta bazen çok aşırıya gidiyorlar, sizlerin işlerine bile karışma noktasına geliyorlar. Gerektiğinden fazla çocuklara zararlı olabilecek kadar ilgi, alaka gösteriyorlar. Bu ilgi alaka devam ederken bu çocuklarımız diğerlerinin aksine ailelerinin en temel vereceği sevgiden bile yoksunlar. Bu büyük bir fırsat eşitsizliği yaratıyor toplum içerisinde. Bu projenin en kilit noktası bu eksikliği tamamlamak. Yani aslında çocukların ebeveynleri, velileri biz olacağız, devlet olacak. Bunu da ancak bu tarz bir faaliyetle gerçekleştirmek mümkün. Burada birçok etkinlik sayıldı. Bu etkinlikler içerisinde bu projenin tamamını bir kenara koyun 4 numaralı etkinlik vardı. Yani öğretmenlerimizin gönüllü bir biçimde bu çocukların bir şekilde velisi haline gelmesi, her çocuğumuzu bir veya iki öğretmenimizin alıp onunla baştan aşağı ilgilenmeleri. Diğerleri tamamen bunu destekleyici şeyler. O öğretmenlerimizin o çocukla ilgili takibinin getirdiği ihtiyaçlara göre projenin içerisine bir takım sosyal, sanatsal etkinlikler ilave edildi. Ama kilit nokta 4 numarada. Yani gönüllülük esasına göre bir öğretmenimizin bu durumdaki bir çocuğumuzu ben takip edeceğim, ben onunu velisi olacağım ben onun ebeveyninin yerine geçmeye çalışacağım demesi gerekiyor. Tabi bu çok ağır bir yükümlülük. Bunun farkındayım ama en azından temel ihtiyaçlarını karşılayabilirler. 

Projenin hedef kitlesindeki ne kadar çocuğu kurtarabilirsek, topluma faydalı bireyler olarak yetişmesini sağlayabilirsek çok önemli bir sosyal riski ortadan kaldırmış oluruz.

Buna benzer çalışmaları daha önce çalıştığımız yerlerde uyguladık. Öyle güzel sonuçlar veriyor ki, çocuklar okullarından mezun olduktan sonra bile kendisiyle ilgilenen öğretmeninin görüşünü almadan hayatıyla ilgili ciddi hiçbir şeyi yapmıyor. Bu önemli bir duygusal bağ oluşturuyor. Bunun sınırını da iyi çizmek lazım. O çocuğun derslerinin ve ihtiyaçlarının takibiyle ilgili eğitim camiamızdan bir arkadaşımızın sürekli takibi gerekiyor. Bu takip diğer çocuklara gösterilen ilgiden mahrum kalan çocukları, bir nebze diğerlerine yaklaştıracak ve sonuç itibariyle de onların yanına getirebilecek bir mekanizma oluşturacaktır. Projenin hedef kitlesindeki ne kadar çocuğu kurtarabilirsek, topluma faydalı bireyler olarak yetişmesini sağlayabilirsek çok önemli bir sosyal riski ortadan kaldırmış oluruz. Bu proje, rakamıyla değil içindeki etkinliklerle değil ama gerçekleştireceği sonuçlar itibariyle çok küçük dokunuşlarla çok büyük sonuçlar alabileceğimiz önemli bir çalışma diye düşünüyorum. “ dedi.

 

Kodlama Projesinin sunumunun ardından değerlendirmelerde bulunan Vali Varol, “Kodlama için aslında çok fazla materyale ihtiyaç yok, bir tabletin bilgisayarın olduğu yerde çalışılabilir. Kodlama malumunuz sadece robotikle ilgili bir şey değil, kod yazımı her şey için yapılabiliyor. Önce çocukların kodlama dilinin mantığını öğrenmesi lazım. Kodlamanın mantığını öğrendikten sonra diğer projelerimiz olgunlaştığında öğrendikleri kodlama dilini gerçek hayatta uygulama fırsatını da bulurlar diye düşünüyorum.” dedi.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Amasya Travel Turkey Fuarında tanıtılıyor..  
  Jandarma kaçakçılara göz açtırmıyor..  
  İmar Barışı ile mühürleme ve yıkım kararı ipt..  
  Yangın Hidrantları ile can ve mal kaybı önlen..  
  ÇKS kaydını yaptıramayan çiftçilere bakanlıkt..  
  Kamu görevlilerinin bütçelerinde dengesizlik ..  
  Dünya Kadın Hakları Günü Paneli düzenlendi..  
  Lesaffre’de “Sıfır Atık Projesi” uygulamaları..  
  Sakatlar Derneği üyeleri kışlada misafir edil..  
  Mütevelli Heyetlerine üye seçimi gerçekleşti..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.