22 Ocak 2019 - Salı / 05:22
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

İl Tütün Kontrol Kurulu toplantısı yapıldı

İl Tütün Kontrol Kurulu toplantısı Vali Yardımcısı Ferhat Burakgazi, Amasya Halk Sağlığı Hizmet Başkanı Uzm. Dr. Erman Zengin..
Bu haber 1 yıl önce eklenmiş

İl Tütün Kontrol Kurulu toplantısı Vali Yardımcısı Ferhat Burakgazi, Amasya Halk Sağlığı Hizmet Başkanı Uzm. Dr. Erman Zengin ve İl Tütün Kontrol Kurulu üyelerinin katılımı ile gerçekleşti.

21.12.2017 Perşembe günü saat: 10.00’da Sağlık Müdürlüğündeki salonda yapılan toplantıda Uzm. Dr. Erman Zengin 2017 yılı Tütün Birimi faaliyetlerinin sunumunu yaptı. Ayrıca kurul üyelerinin 2017 yılı faaliyetlerinin kurul üyeleri ile paylaşımı ve değerlendirmesini, 2018 yılı için yapılacak çalışmalar hakkında geniş bilgi sunan Uzm. Dr. Erman Zengin; “Tütün sürekli tüketildiğinde zaman içerisinde vücudun her yerine etki edebilen zararlara sahip olup, kalp hastalıklarına, kanser türlerine, enfeksiyon ve iltihaba, bağışıklık sisteminin zayıflamasına sebep olabilmektedir. Günümüzde meydana gelen kanser hastalıklarının büyük bir kısmının sebebi sigaradır. İnsanların çok daha kolay bir şekilde ağır hastalıklara yakalanmalarına da sebep olmaktadır” şeklinde konuştu.

Vali Yardımcısı Ferhat Burakgazi, Amasya huzurlu, güvenli, mis gibi bir kent. Okullarımıza hizmet alımından 1 bayan, 1 erkek güvenlikçi alınmasının yerinde olacağına inanıyorum. Kurumlar arası hiçbir zaman diyalogları kesmeyelim, dedi ve üyelerin dilek, temennilerini dinledikten sonra çözüme kavuşması için çalışmaların süreceğini belirtti.

Tütün ve tütün ürünlerinin zararları ile mücadele faaliyetlerini yürütmek üzere illerde; İl Hıfzıssıhha Meclisi kararı ile “İl Tütün Kontrol Kurulu” oluşturulur. İlde bulunan tüm kamu kurum ve kuruluşları, üniversite, yerel basın kuruluşları, spor kulübü ve sivil toplum örgütlerinin bu kurula dâhil edilmesiyle mümkün olduğunca geniş bir kesimin bu mücadeleye katılımı sağlanır. İlde sigara ve diğer tütün mamulleriyle yapılan ve yapılacak olan mücadele faaliyetleri bu kurul koordinasyonunda yürütülür.

Ayda en az bir kez toplanarak çalışmaları gözden geçirir, varsa aksaklıklara yönelik tedbirler alır. Kurula Vali ya da Vali Yardımcısı başkanlık yapar, ilde tütünle mücadeleden sorumlu İl Sağlık Müdürü kurulda görev alır. Kurulun sekretarya işlemleri İl Sağlık müdürlüğünce yapılır. Tütün ve tütün ürünleri kullanımının yasak olduğu alanlarda denetimler yapmak üzere ekipler oluşturulmasını ve bu ekiplerin 4207 sayılı Kanun ve uygulamaları hakkında periyodik aralıklarla gerekli ve detaylı hizmet içi eğitimleri almasını sağlar.

4207 sayılı Kanun gereği 18 yaşından küçüklere sigara satışı ile okul önleri ve çevresinde sigara satılmaması konusunda gerekli tedbirlerin alınmasını sağlar.

Kurul, sigaranın insan sağlığına zararlı etkileri, dumansız çalışma ortamlarının oluşturulmasının gereği ve önemi gibi konularda toplum bilincini artıracak panel, konferans gibi faaliyetlerin düzenlenmesini sağlar. İşletme sahipleri ya da temsilcileri, belediye başkanları, ilin üst düzey kamu görevlileri, dernek, vakıf gibi sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve yerel medya temsilcileri ile düzenli toplantı ve ziyaretler gerçekleştirerek yasa ve uygulama usulleri hakkında bilgilendirilmelerini sağlar. Cezai işlem uygulamaya yetkili olup, yasanın uygulanması sırasında gerekli cezai işlemlerin yerinde ve zamanında uygulanmasını sağlar. Kurulun faaliyetleri ile ilgili çalışma raporlarını, denetimlerle ilgili veriler ise her ay bakanlığa gönderilir.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  8. Dönem Bedelliler Törenle Yemin Etti..  
  Şehit Özel Harekat Polisi Tırpan için Mevlid ..  
  Göynücek Belediye Başkanı Şahin’in Babası Top..  
  Saraçoğlu'ndan, Yeni Amasya Spor'a ziyaret..  
  Özel İdare Karla Mücadele Ekipleri 7/24 Görev..  
  Öz Orman İş’de Ramazan Şahin Güven Tazeledi..  
  Şehit ailesine başsağlığı ziyareti..  
  Belediye can dostlarını unutmadı..  
  İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürüne veda yemeği..  
  Vali Dr. Varol kazazedelere hastanede ziyaret..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.