16 Aralık 2018 - Pazar / 11:32
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Geleceğin hemşireleri miniklerle bir araya geldi

Amasya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü ikinci sınıf öğrencileri ‘Proje Eğitimi’ kapsamında 3-6 yaş grubu okul öncesi ..
Bu haber 11 ay önce eklenmiş

Amasya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü ikinci sınıf öğrencileri ‘Proje Eğitimi’ kapsamında 3-6 yaş grubu okul öncesi öğrencilerine ‘Ağız Diş Sağlığı ve Genel Hijyen Kuralları’, ‘Sağlıklı ve Dengeli Beslenme’ ve ‘Trafik Kuralları ve Kazalardan Korunma’ konularında eğitim verdiler.

Üniversiteli gençler, eğitimi oyunlaştırarak ve kendi hazırladıkları eğitim materyallerini kullanarak minik öğrencilere sunum yaptılar. Eğitim sırasında çocukların motor becerilerini geliştirerek sosyalleşmelerini sağlamayı amaçladıklarını kaydeden gençler, eğitim sonunda özel olarak tasarladıkları eğitici oyuncakları da çocuklara hediye ettiler.

Yeterli ve dengeli beslenmeyi anlatan Meryem Bilge adlı öğrenci; ‘’Çocukların bu yaşlarda şekerli gıdalara çok fazla ilgisi var. Biz sunumuzla onları bilinçlendirmeye çalışarak sağlıklı gıdaları tüketmeleri konusunda özendirmeye çalıştık. Dengeli beslenip sağlıklı büyümelerine katkı sunmayı amaçladık. Aynı zamanda okul öncesi çocuklarına nasıl ulaşabileceğimizi deneyimleyerek; hemşirelik mesleğini tanıttık. Minik öğrencilerden ‘Hemşire ne yapar’ sorusuna ‘Bizi hastalıklardan korur ve bizi iyileştirir’ gibi olumlu geri bildirimler aldık.’’ dedi.

Geleceğin hemşireleri olarak etkinliğin kendilerine de çok olumlu katkıları olduğunu söyleyen İmdat Özgür adlı öğrenci, ‘’Çocuklarla nasıl iletişim kurabileceğimizi onlara nasıl yaklaşmamız gerektiğini deneyimledik. Onlar için özel materyal tasarlamanın heyecanını yaşadık.’’ sözleriyle duygularını ifade etti.

Dil Sokağı Anaokulu Müdürü Arzu Albayrak ‘’Okulöncesi öğrencilerimizin üniversiteli ablalarıyla abileriyle bir araya gelmeleri onları çok mutlu etti. Çeşitli mesleklere dair farkındalıkları oluştu. Diş sağlığı, sağlıklı beslenme, hijyen, trafik güvenliği konularında da bilinçlendiler. Bu yaştaki çocuklar için öğrenmenin duymak, görmek, işitmek, dokunmak gibi duyulara hitap etmesi gerekiyor; dolayısıyla materyallerin buna uygun olması gerekiyor. Hemşirelik öğrencilerinin hazırladığı hareketli sunumlar, oyunlar, görseller kalıcı öğrenmenin sağlanması için çok faydalı oldu. Bu etkinliğe emeği geçen herkese teşekkür ederiz.’’ ifadelerini kullandı.

Etkinlikte öğrencilerini yalnız bırakmayan Yrd. Doç. Dr. Eylem Topbaş etkinliğin ana hedefinin eğitimin başlangıç noktası ile son noktasında yer alan öğrencilerin bir araya getirilerek anaokulu çocuklarının hemşirelere olumlu bakışını sağlamak, günlük yaşam aktivitelerinde davranış değişikliği sağlayarak sağlıklı beslenme ve yaşam kurallarını öğretmek, hemşirelik öğrencilerinin vizyonunu genişletmek olduğunu dile getirdi.

Hemşirelik mesleğinin sadece hastanedeki bakım ve sağlığı koruyucu rollerden ibaret olmadığını kaydeden Topbaş; hemşirelik mesleğinde okul sağlığı ve iş yeri hemşireliği gibi özel branş alanlarının da olduğunu belirtti.

Topbaş; ‘‘Öğrencilerimizin sahaya atıldıklarında her alanda çalışabilir nitelikte yetişmelerini sağlamak istiyoruz. Hemşirelik bölümü olarak misyonumuz; hemşirelik eğitim, araştırma ve uygulamalarında mükemmelliği yakalayarak bilimsel gelişmelere dayalı birey, aile ve toplumun sağlık gereksinimlerini saptayan; sağlığı koruyan ve geliştiren, tedavi hizmetlerinde ve rehabilitasyonda profesyonel hizmet vermek için, etik değerlere, etkili iletişim, problem çözme ve araştırma becerilerine sahip, değişim yaratabilen, insan haklarına saygılı, otonomi sahibi, lider, yetkin hemşireler yetiştirmek istiyoruz.” cümlelerini kaydetti.

Etkinlik sonrası öğrencilerine teşekkür eden Topbaş; ‘’Öğrencilerimiz bu etkinlikle hemşirelik vizyonuna geniş perspektiften bakabilme becerilerini de geliştirmeye çalıştılar. Hemşirelik mesleğinin toplum sağlığını koruyucu rolü olduğunu da öğrendiler.  Eğitimin okullarında gerçekleşmesine ev sahipliği yapan, eğitimlerin iki hafta boyunca eksiksiz devam etmesini ve öğrencilerimizin akademik gelişimlerine katkı sağlayan Dil Sokağı Anaokulu müdürü ve çalışanlarına çok teşekkür ederim.’’ dedi.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  50 Milyonluk yatırım için imzalar atıldı..  
  İl Müftüsü: Hz. Mevlana’yı rahmetle yâd ediyo..  
  Eski Çeltek kömür sahasında ağaçlandırma yapa..  
  Kilitli parke taşı tesisine ses yalıtımı yapı..  
  Güneş, Engelsiz Yaşam Parkını ziyaret etti..  
  Ekonomik durum masaya yatırıldı..  
  Köylerde çiftçi eğitim toplantısı düzenlendi..  
  Varol şehit Erdin’in ailesine misafir oldu..  
  Altı Nokta Grip Aşısı..  
  Öz Orman-İş Sendikası tarafından Grup Ferdi K..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.