16 Aralık 2018 - Pazar / 10:52
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Öğretmen, dokunduğu hayatları değiştirebilendir

Amasya Üniversitesi Eğitim Fakültesi 2006 mezunlarından Nurten Akkuş; ABD eski Başkanı Bill Clinton’ın onursal başkanlığını yaptığı ..
Bu haber 11 ay önce eklenmiş

Amasya Üniversitesi Eğitim Fakültesi 2006 mezunlarından Nurten Akkuş; ABD eski Başkanı Bill Clinton’ın onursal başkanlığını yaptığı Varkey Gems Vakfı tarafından dünyanın en iyi 50 öğretmeni arasında gösterildi.

Nurten Akkuş, Samsun'un Ayvacık ilçesi Merkez Anaokulunda yedi yıldır idarecilik yapıyor. Nurten Öğretmen ilk yazdığı proje olan “Baba Bana Masal Anlat” kapsamında çocuğu anaokulunda okuyan babalara eğitimler verdi. Belirli bir takvim çerçevesinde okula gelen babalar çocuklara hem hikâyeler anlatıyor hem de birlikte bir müsamere sergiliyorlar. Proje, Türkiye çapında 20 farklı ilde de uygulanmaya başlandı.

Çocuklar için nasıl daha iyi bir gelecek kurulabilirim diyerek yola çıktığını söyleyen Nurten Öğretmen, Amasya Üniversitesi ailesinin bir ferdi olarak üniversite yıllarını genç meslektaşlarına mesajlarını anlattı.

Amasya Üniversitesi bağlamında nasıl bir eğitim gördünüz; başarıya giden yolda bu eğitimin nasıl etkileri oldu?

Ben Amasya Eğitim Fakültesinin mezun ettiği son yıl öğrencilerindendim. O dönemde fakültemiz OMÜ’ye bağlıydı. Bölüm olarak daha yeni sayılırdık. Bunun hem artıları hem de eksileri elbette ki olabiliyordu. Ama biz olumlu özelliklerine daha iyi odaklanarak eğitim sürecinde yer aldık. Örneğin Amasya Eğitim Fakültesi olarak hem arkadaşlarımız hem de öğretim elemanlarımızla iletişimimiz çok güçlüydü.  Araştırma yapmaya daha fazla odaklanıyorduk. Problemlerimize birlikte çözümler üretebiliyorduk.

Birçok üniversitede öğrenciler kendi sınıflarındaki arkadaşlarını bile yeterince tanımazken bizler bu durumdan çok farklı bir üniversite yaşamı içerisindeydik. Bırakın sadece kendi bölümümüzdeki arkadaşlarımızı tanımak farklı bölümlerdeki arkadaşları da tanırdık ve hep iletişim halindeydik. Hem arkadaşlık olarak zengin bir yaşam içerisindeydik hem de bu mesleki yaşamımıza da olumlu olarak yansımıştı.

Akran eğitiminin her yaşta çok değerli olduğuna inanıyorum. Üniversite yıllarında farklı alanlarda eğitim alan arkadaşlarımızın fikirlerini fikirlerimizle harmanlama şansımız oldu. O yıllarda arkadaşlarımdan edindiğim birçok deneyim mesleğimin ilk yıllarından itibaren bana oldukça katkı sağladı.

Hocalarınızla ilişkileriniz nasıldı? Onlar tarafından söylenen hatırladığınız başucu cümleleriniz var mı?

Kıymetli öğretim elemanlarımızın çok desteğini gördüm. Hocalarımızla iletişimimiz oldukça iyiydi. Her an kapıları bizlere açıktı. Halen görüştüğüm hocalarım var. Hatta kendi arkadaşlarımızdan da Amasya Üniversitesinde öğretim elemanı olarak devam eden çok kıymetli isimler var. Başta Rektörümüz Prof. Dr. Metin Orbay olmak üzere emeği geçen tüm öğretim üyelerimize teşekkür ederim. Bazı hocalarımın ‘Çarşambalı’ olarak seslenişleri halen kulaklarımdadır. Hocalarımızın içtenliği ve bizlere olan güveni, bizleri daha da motive ediyordu.

Öğretmenliğe ve mesleki araştırmalara oldukça merakım vardı. Bu sebeple odak noktam sadece derslerdi. Daha farklı ne yapabilirim, sorusu o günlerden bana kalan en güzel sorularımdan biridir. Her zaman odak noktam oldu.

Üniversiteyi ikincilikle bitirdim. Araştırmayı sevdiğim için akademisyen olmak istiyordum; ama köy okuluna atanınca oradaki çocukların ve insanların hayatlarında fark yaratabilme duygusu daha ağır bastı. Ama araştırma ve üniversitelerle iş birliğim hep devam etti.

İyi ve başarılı öğretmen olmanın yolları nelerdir? Binlerce öğretmen var; ama demoralize olmadan içindeki öğretmenlik aşkını söndürmeden ve çıtayı hep yukarı taşımanın püf noktaları var mı?

İyi ve başarılı öğretmen olmanın yollarından en önemlisi bence öğretmenliği çok sevmek. Eğitim yaşamdan uzak olmayıp iç içe olunmalı. Öğretmenlik benim için hiçbir zaman öğretimle sınırlı kalmadı. Üniversite yıllarımdan bu yana ‘daha iyi ne yapabilirim?’ sorusu hep pusulam oldu.

Öğrencilerin yeteneklerinin gelişimi ve kendilerini keşfetmelerine imkân sağlamak kadar çevrelerini de değiştirmeye odaklandım. On bir yılık öğretmenim ve şartları çok iyi bölgelerde hiç öğretmenlik yapmadım. Hatta eksi 32 derecelere varan soğuk bölgelerde de çalıştım. Kendi isteğimle bu bölgelerde öğretmenliğe devam ettim. Her gittiğim bölgede hem çocukların hem de çevresinin hayatında fark oluşturdum.

Öğretmenler şartları ne kadar zor olursa olsun yeter ki gücüne inanıp halkla iç içe olsunlar. Ne kadar şanslıyız ki çocukların, belki de çevrelerinin de hayatına dokunan ilk insanlar bizleriz. Onların hayatında geleceğe dair izler bırakmalıyız. Hangi meslek var ki geleceğini bu kadar inşa edebilsin. 

Üniversiteden ‘öğrencilerime en iyi bilgilerimi sunmam gerekir’ düşüncesiyle mezun oldum. Bunun yanında sevgi de çok önemli, ben çocuklarımı çok ama çok sevdim.

Umutsuzluğa düştünüz mü, çıkış motivasyonunuz neydi?

Elbette ki. Yaşamla iç içe öğretmenliği temel düşünceniz haline getirdiyseniz yaşamın olumsuzluklarından siz de payınızı alacaksınız demektir. Örneğin eksi 32 derecede uzak bir köyde görev yaptım. Yaşamsal şartları zordu; ama çocukların ve oradaki halkın bizlere ihtiyacı vardı. Halka bir bütün olmam, öğrencilerimin müthiş sevgisi o buzları eritti. Gittiğim okullar dezavantajlı şartlara sahipti. Boya yapmayı da soba yakmayı da matkap kullanmayı da öğrendim. Gittiğim okullarda sıfırdan sınıf ve okul kurdum. Eşyalarını da taşıdım, temizliğini de yaptım. Her zaman da yaparım. Çünkü odak noktam öğrencilerim.

Çok genç yaşta yöneticiliğe başladım. Bu da ilk zamanlar büyük şaşkınlık yarattı. Ama önemli olan kendimize olan inancımız. Projelerimle farkındalıklar oluşturdum, tabuları yıktım. Bu da büyük bir istek ve inanç gerektirdi. Öğretmenliğim boyunca birçok alanda fark yarattım ve ilkleri gerçekleştirdim, ödüller aldım. On bir yıl önce, ilk öğretmenlik günümdeki heyecanı hiç kaybetmedim. Öğrencilerim sabahları hala koşarak geliyor. Bu mutluluğu anlatamam. İşte bu, tüm ödüllerden çok daha değerli benim için. Gerçek motivasyonum bu.

Genç öğretmenler bu tür yarışmalara nasıl hazırlanmalı; örneğin her şeyi kaydetmeli, fotoğraflamalılar mı?

Üniversiteden mezun olunca hem çok idealist hem de çok istekliyiz. Bu heyecanı hiç kaybetmememiz gerekiyor öncelikle. Daha çok kendi bilgilerimizi aktarmaya odaklanıyoruz haliyle. Sıra dışı fikirlerin peşinden koşmaktan asla vazgeçmemek gerekiyor. Örneğin başlattığım ‘Baba Bana Bir Masal Anlat’ projesi ilk zaman şaşkınlık oluşturdu ve babaları ikna etmek oldukça güçtü. Fakat şimdi bu proje dünyanın merak ettiği bir proje haline geldi. İnandığınız çalışmalarınıza sıkı sıkı bağlanın. Asla pes etmeyin. Düşüncelerinizi bakış açınızı daha da geniş tutun. Hem ulusal hem de uluslararası başarılar imkânsız değildir. Mutlaka takip etmeli. Sosyal medya çok önemli. Mesleki sayfalar takip edilebilir. Öğretmenliğe ilk başladığınız günlerden itibaren tüm dokümanlarınızı saklayın. Kalıcı hale getirin. Hiç beklemediğiniz anda tek bir kare fotoğraf bile sizi farklı kapılar açabilir.

Eğitimin yanında başarıya giden yolu deneyimleyerek mi buldunuz; özgün olmak, yaratıcı olmak gibi kavramlar da önemli mi?

Evet eğitim dışında deneyimler oldukça önemli. Özellikle meslekte beş yıl çok önemli. Kendinizi sürekli yenilemeyi alışkanlık haline getirebilirseniz yaratıcı fikirler daha da artıyor. Hiçbir fikrinizi küçümsemeyin. Çok basit gibi görünen bir fikir belki çok büyük değişimler oluşturabilir. Ben projelere deneyim için başlamıştım. Nasıl etkiler oluşturur diye merak ettim. Bu öğretmenliğin farklı bir dalıyla da bütünleşmemi sağladı. Daha da araştırdım. Şimdi birçok kurum ve kuruluşa da projeler yapıyorum.  Öğretmenlerimizin birbirinden edindiği deneyimler de çok önemli. Ama bence asıl önemlisi bu deneyimlere bizlerin nasıl özgünlük ve yenilik kattığı. Nasıl olur değil, neden olmasın? diyebilmek önemli. Bence fayda oranı yüksek tüm fikirler peşinden gitmeye değer. Ne kaybederiz ki?

Genç meslektaşlarınıza henüz yola çıkmadan dağarcıklarını doldurmak adına ne tür mesajlar vermek istersiniz?

Öğretmenlik insanın yaşamınızın en güzel parçası. Güncel bilgilerle kendini yenilemek, çağa ayak uydurabilmek, sıra dışı fikirleri hayata geçirebilmek; en önemlisi de yaşamla bütünleşip kendi gücünün farkına varabilmek çok önemli.

Pusulamız; ‘Her şey mümkün, eğer inanırsak’ Ben buna yürekten inanıyorum. Bu düşünce bugün, dünyaya Türk Öğretmeninin adını duyurabilmemin temel anahtarıdır.

Yeni fikirlere açık olma dürtüsü bana üniversite yıllarımdan bir mirastır. Genç meslektaşlarım; yenilikçi düşünsünler ve hep araştırsınlar. İnanın, doğru yoldasınız. Hiçbir meslek yok ki bu kadar yaşamla iç içe olsun, bu kadar mutlu etsin. Yapacağımız şey sadece bilgi aktarımı değil, hayata dokunabilmek. Bizler her zaman her anlamda yaşadığımız toplumdan bir adım önde olmalıyız ve geçtiğimiz yollara ışık saçmalıyız. Gerçek sevgi ve geleceğimiz bu çocuklar da gizli. Bizler bugünün öğretmeni, geleceğin mimarıyız. Hiçbir anımızı, hiçbir öğrencimizi riske atamayız. Gelecek bizlere emanet. Ve gelecek bizimle şekillenecek. Yeni mesleğe başlayacak tüm arkadaşlarımı şimdiden bu yolda başarılar dilerim.

Bir cümle ile sizin için ‘öğretmen’ ne demek?

Öğretmen; hayatlara dokunan ve dokunduğu hayatları değiştirebilendir.

Amasya Üniversitesini takip ediyor musunuz; bağlarınız devam ediyor mu?

Evet, takip ediyorum. Hem üzerimde emeği olan değerli hocalarımı hem de kendi arkadaşlarımdan üniversitemizde öğretim elemanı olarak görev yapmakta olan isimlerle görüşmekteyim. Katıldığım programlarda ve çeşitli platformlarda da üniversite fotoğraflarımı göstererek o günleri yad ediyorum. Fırsat bulduğum ilk tarihte de üniversiteme ziyarette bulunup genç arkadaşlarımla bir araya gelmek isterim. Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  50 Milyonluk yatırım için imzalar atıldı..  
  İl Müftüsü: Hz. Mevlana’yı rahmetle yâd ediyo..  
  Eski Çeltek kömür sahasında ağaçlandırma yapa..  
  Kilitli parke taşı tesisine ses yalıtımı yapı..  
  Güneş, Engelsiz Yaşam Parkını ziyaret etti..  
  Ekonomik durum masaya yatırıldı..  
  Köylerde çiftçi eğitim toplantısı düzenlendi..  
  Varol şehit Erdin’in ailesine misafir oldu..  
  Altı Nokta Grip Aşısı..  
  Öz Orman-İş Sendikası tarafından Grup Ferdi K..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.