15 Aralık 2018 - Cumartesi / 09:18
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Serviks ( rahim ağzı ) kanseri farkındalık ayı

İl Sağlık Müdürü Dr. Öner Nergiz serviks kanseri ile ilgili şu açıklamayı yaptı; Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, dünyada serviks kanseri..
Bu haber 11 ay önce eklenmiş

İl Sağlık Müdürü Dr. Öner Nergiz serviks kanseri ile ilgili şu açıklamayı yaptı; Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, dünyada serviks kanseri kadınlarda en sık görülen dördüncü kanser türüdür ve tüm kadın kanserlerinin % 7,9’unu oluşturmaktadır. Sağlık istatistikleri Yıllığı 2015 verilerine göre, Türkiye’de serviks kanseri insidansı 100.000’de 4 olup, kadınlarda en sık görülen ilk on kanser türü içerisinde dokuzuncu sırada yer almaktadır. Ülkemizde kadınlarda görülen tüm kanserlerin % 2,4’ ünü serviks kanseri oluşturmaktadır.

Koruyucu önlemlerin uygulanması, erken tanı, etkin tarama ve tedavi yöntemlerini içeren kapsamlı bir yaklaşımla serviks kanserinin sebep olduğu yüksek mortalite oranlarının önüne geçilebilir. Serviks kanseri taramalarının başarıyla uygulandığı ülkelerde, serviks kanseri morbidite ve mortalitesinde %70 ‘den fazla azalma sağlanmıştır. Tarama programlarının sistematik ve etkili bir şekilde yürütülemediği az gelişmiş ülkelerde serviks kanseri hala çok sayıda ölüme sebep olmaktadır. Serviks kanseri sebebiyle meydana gelen ölümlerin yaklaşık %90’ı düşük-orta gelir düzeyinin hakim olduğu ülkelerde meydana gelmektedir. 

Tarama ve tarama sonrası teşhis birbiri ile bağlantılı süreçlerdir. Yürütülen tarama programlarının başarılı olabilmesi, teşhis için hastanın doğru merkezlere yönlendirilmesi ve teşhis-tedavi konusunda verilen hizmetin niteliği ile doğrudan bağlantılıdır. Kalite kriterleri doğrultusunda yürütülmesi gereken bir tarama programında teşhis ve tedavinin de planlaması olmazsa olmaz bir gerekliliktir. Bu programlarda nihai hedef; kişinin erken tanı yoluyla mümkün olabilen en az invaziv tanı ve tedavi yöntemlerini alarak yaşam kalitesinin-süresinin arttırılması ve kanserden ölümlerin azaltılmasıdır.

Ülkemizde, Kanser Tarama Programı kapsamında 30-65 yaş aralığındaki tüm kadınların servik kanseri taramasına katılması hedeflenmekte ve testin 5 yılda bir tekrarlanması gerekmektedir, "Ülkemizde kullanılan testler, dünyada referans alınan testler olup, Ankara'da kurulan ve dünyanın en büyük HPV laboratuvarı olan, Ulusal HPV Laboratuvarında değerlendirilmekte ve testler 10 gün içerisinde sonuçlandırılmaktadır. Unutulmamalıdır ki kanser, alınacak tedbirlerle önlenebilir, erken teşhis edildiğinde tedavi edilebilir bir hastalıktır.  Özellikle serviks kanseri erken teşhis edildiğinde % 100'e yakın tedavi şansı olan bir kanser türüdür.

 İlimizde İl Sağlık Müdürlüğümüze bağlı Bahçeleriçi Sağlıklı Hayat Merkezi ve Merzifon Toplum Sağlığı Merkezi KETEM (Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi) birimi ve Aile Sağlığı Merkezleri aracılığıyla serviks, meme kanseri ve kalın bağırsak kanseri taramaları ücretsiz olarak yapılmaktadır. Amasya İl Sağlık Müdürlüğü tarafından, 40-69 yaş arası kadınlar için meme kanseri tarama programı, 30-65 yaş arası kadınlar için serviks kanseri tarama programı, 50-70 yaş arası tüm bireyler için kalın bağırsak kanseri tarama programı yürütülmekte olup, ilgili yaş aralığına giren tüm vatandaşlarımızı KETEM birimlerimiz başta olmak üzere Aile Sağlığı Merkezleri ve Toplum Sağlığı Merkezlerimize bekliyoruz"Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  50 Milyonluk yatırım için imzalar atıldı..  
  İl Müftüsü: Hz. Mevlana’yı rahmetle yâd ediyo..  
  Eski Çeltek kömür sahasında ağaçlandırma yapa..  
  Kilitli parke taşı tesisine ses yalıtımı yapı..  
  Güneş, Engelsiz Yaşam Parkını ziyaret etti..  
  Ekonomik durum masaya yatırıldı..  
  Köylerde çiftçi eğitim toplantısı düzenlendi..  
  Varol şehit Erdin’in ailesine misafir oldu..  
  Altı Nokta Grip Aşısı..  
  Öz Orman-İş Sendikası tarafından Grup Ferdi K..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.