23 Şubat 2019 - Cumartesi / 06:11
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Vali Dr. Osman Varol öğretmenlerle bir araya geldi

Vali Dr. Osman VAROL, Amasya Belediyesi Kültür Merkezinde düzenlenen Öğretmenler Toplantısında Merkez ilçede görev yapan ..
Bu haber 1 yıl önce eklenmiş

Vali Dr. Osman VAROL, Amasya Belediyesi Kültür Merkezinde düzenlenen Öğretmenler Toplantısında Merkez ilçede görev yapan  öğretmenlerle bir araya geldi. 

Toplantıda açılış konuşmasını yapan Dr. Hüseyin GÜNEŞ, yarıyılı sona eren eğitim öğretim faaliyetleri ilgili değerlendirmelerde bulunarak programa katılımlarından dolayı Vali Dr. Osman VAROL ve öğretmenlere teşekkür etti. 

Katıldığı toplantılarda eğitim-öğretim ve öğretmenlerin önemine vurgu yapan Vali Dr. Osman VAROL, yaptığı konuşmada şunları kaydetti : “Çok kıymetli öğretmen arkadaşlarım öncelikle hepinizi saygı, sevgi ve muhabbet ile selamlıyorum. Bu tarz toplantıları sık sık yapmak istiyoruz. Sizlerle daha çok biraraya gelmeye çalışıyoruz. Kamuda sunduğumuz hizmetler içinde eğitim hizmetlerinin en önemli hizmet olduğunu düşünüyorum. Kamudaki tecrübelerimde buna gönülden inandım. Bunu mümkün olduğunca çalışmalarımıza yansıttık. Eğitim hizmeti kamu olarak sunduğumuz en önemli hizmet olunca doğal olarak sizler öğretmenlerimiz en önemli kamu personelisiniz. 

Geleceği oluşturacak çocuklarımızın hayatında, dolayısıyla toplumumuzun geleceğinde, çok ciddi bir rolünüz var.

Devletin verdiği en önemli kamu hizmetini icra eden en önemli kamu görevlileri olduğunuzu düşünüyorum. Erişim olarak, öncelikle kamu olarak en fazla haneye girdiğimiz, en fazla insana dokunduğumuz hizmettir eğitim. Bizim birçok kamu hizmetimiz bugünü ilgilendirdiği gibi geleceği de etkiler. Geleceği oluşturmak adına eğitim veren öğretmenlerimiz kadar fazla güce sahip başka bir hizmet kolu daha yok. Yani sizler geleceği şekillendirme gücüne sahipsiniz. Hayatında küçük de olsa bir şey başarmış her insanın arkasında bir öğretmeni vardır. Geleceği oluşturacak çocuklarımızın hayatında, dolayısıyla toplumumuzun geleceğinde, çok ciddi bir rolünüz var. Yaptığınız işin ne kadar önemli olduğu, nasıl önemli bir işi gördüğünüzü bildiğinizin farkındayım. Eğer icra ettiğiniz işin önemli olduğunu sık sık tekrarlarsanız, kendinize hatırlatırsanız, çocuklarımıza vereceğiniz eğitim daha da artmış olur. Eğitim insandan insana bir süreç tamamen, karşılıklı etkileşimle ilgili. İşin müfredat kısmı, fiziksel imkânlar, materyaller ne kadar geliştirilirse gelişsin, günün sonunda öğretmenle öğrencinin arasındaki etkileşimle eğitimin kalitesi belirlenir. Bundan dolayı sizlerin motivasyonu çok önemli. Sizin çocuklara yaklaşımınız, hatta mimikleriniz bile zaman zaman onların yaşamlarında çok etkili olabiliyor. 

Çocuklarımızın aileden sonra ilk rol modelleri öğretmenleridir 

Enerjinizin maksimumunu vererek ve gerçekten bunu gönülden yaptığınızda bu başarı gerçekleşiyor. Sizleri rol model olarak da görüyor çocuklar. Çocuklarımızın aileden sonra ilk rol modelleri öğretmenleridir. Bu bağlamda onlara yapacağınız çok küçük dokunuşlar, ilgi alakanın çok şey değiştireceğini onlara çok şey katacağını düşünüyorum. Malumunuz artık ülkemizde eğitimle ilgili fiziksel kapasite sorunu materyal sorunu çözülüyor. Sınıf mevcutları giderek azalıyor. Binalarımızın kalitesi artıyor. Eksiklerimiz giderek azalıyor. Bir gelişme var sonuçta. Nicelik tarafını hallediyoruz. İşin niteliğini değiştirmemiz gerekiyor. Burada iş dönüp dolaşıp size geliyor. Her şey eğitim alanında dönüp dolaşıp öğretmenlerimizin performansına geliyor. Sizler iyi insan yetiştirdiğinizde kamu olarak yükümüz azalıyor. İyi insan yetiştirdiğinizde güvenlik hizmetlerimizin yükü azalıyor, bedenini tanıyan ve bedenine iyi bakan insanlar yetiştirdiğinizde sağlık hizmetlerimizin yükü azalıyor, birbirine saygılı insanlar yetiştirdiğinizde toplum daha ahenkli oluyor. İşin aslında kökü doğru ve iyi insan yetiştirme. 

Dünya değişiyor. Bununla birlikte çocukların beklentileri, ilgilendikleri alanlar da değişiyor. Bilgiye çok rahat ulaşılabiliyor ama buna ulaşırken de çok yanlış bilgilere ulaşabiliyor. Şimdi çocukların etkileşimde olduğu birçok kirliliği ayıklayıp üzerine bir şeyler koymak zorundasınız. Bu ayrı bir zorluk sizler için. İşinizin zorluk düzeyi artıyor. Kuru profesyonellik anlayışını bırakmak lazım. Benim görev tanımım bu, görevimi yapıyorum anlayışını kuru profesyonellik olarak algılıyorum. Bu işe gönül vererek yapmamız lazım. 

Temelde iyi insan yetiştirmemiz gerekiyor, bunun içinde mutlaka kim olduğumuzu bilmemiz gerekiyor.

Çocuklarımızı geleceğin mesleklerine alıştırmak için bir takım teknolojik alanlarda çalışmalar yapmaya gayret ediyoruz. Özellikle kodlama alanında. Kodlamanın da orta vadede İngilizce gibi temel, bilinmesi gereken bir alan olacağını düşünüyorum. Bununla ilgili çalışmalarımız var. Temelde iyi insan yetiştirmemiz gerekiyor, bunun içinde mutlaka kim olduğumuzu bilmemiz gerekiyor. Millet olarak biz kimiz, hangi tarihe sahibiz bunları iyi bilmemiz gerekiyor. Yakın tarihte hangi tehditlerle karşı karşıya kaldık. Yakın zamanda ne sıkıntılar yaşadık. Çocuklara da bunları iyi aktarmamız gerekiyor. Çok iyi pilotlar yetiştirebilirsiniz, dünyanın en iyi pilotlarını yetiştirebilirsiniz. Ama kendi meclisini bombalıyorsa hiçbir kıymeti yok. Kendi değerlerine sırtını dönüyorsa, kendi toplumuna sırtını dönüyorsa hiçbir önemi yok. Hepinize beni sabırla dinlediğiniz için teşekkür ediyorum.” dedi. 

Toplantıya katılan öğretmenler eğitim-öğretim hakkında öneri, görüş ve düşüncelerini dile getirdiler.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Hayırsever Doktordan Anlamlı Bağış..  
  Başkan Özdemir’den Genç Kızılay'la Kahvaltı B..  
  Emniyet Müdürü Pekcan Dualarla Toprağa Verild..  
  Vakıfbank’tan ATSO Ziyareti..  
  Toplamda 200 Haneye Karbonmonoksit Dedektörü ..  
  Abide Hatun Anadolu Lisesi Öğrencilerinden An..  
  TAMP Masa Başı Tatbikatı Yapıldı..  
  Funda Varol Şehit Ailesine Ziyarette Bulundu..  
  ‘Hoşgörü’ Bir Hayat Tarzı Haline Getirilmeli!..  
  Kaymakamlardan Hayırlı Olsun Ziyareti..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.