11 Aralık 2018 - Salı / 15:08
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Amasya’da ilk Koroner By-pass ameliyatı gerçekleştirildi

Nergiz; Amasya ili olarak hemşerilerimiz adına 2018 yılında pek çok güzel ilki art arda yaşıyoruz...
Bu haber 10 ay önce eklenmiş

Nergiz; Amasya ili olarak hemşerilerimiz adına 2018 yılında pek çok güzel ilki art arda yaşıyoruz.

Göğüs ağrısı şikayeti ile Amasya Üniversitesi Sabuncuoğlu Şerefeddin Eğitim ve Araştırma Hastanesine başvuran yıllardır diyabet hastası olan 63 yaşındaki hastanın yapılan koroner anjiyografide kalbini besleyen 3 damarının tıkalı olduğu anlaşıldı. Hasta’nın genel durumu ve tıbbi endikasyonları kardiyoloji ve kalp damar cerrahi uzmanları tarafından değerlendirildikten sonra açık kalp ameliyatı yapılması gerektiğine karar verildi. Hasta’nın bacak ve göğüs bölgelerinde bulunan 3 damarı alınarak başarılı bir şekilde kalbini besleyen tıkalı damarlarla değiştirildi ve Amasya’da ilk olarak koroner bypass ameliyatı başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiş oldu.

Amasya Üniversitesi Sabuncuoğlu Şerefeddin Eğitim ve Araştırma Hastanesinde gerçekleştirilen ilk açık kalp ameliyatını hastane uzmanlarından Opr. Dr. Serdar BADEM ve koordinatör hastane’nin Ankara Yüksek İhtisas Hastanesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Cemal Levent BİRİNCİOĞLU, Doç. Dr. Gökhan LAFÇI, Doç. Dr. Nevriye SALMAN, Uzm. Dr. Doğan SERT ve ekibi gerçekleştirdi.

63 yaşındaki hastanın 5 saat süren koroner bypass ameliyatından sonra kendine geldiğinde "Allah doktorlarımızdan razı olsun. Benim için ellerinden geleni yaptılar" dedi.
Ameliyatın ardından KVC Yoğun Bakım Servisinde tedavisine ve takibine devam edilen ve sağlık durumu gayet iyi olan hastamız bugün itibariyle yoğun bakımdan çıkarılarak serviste tedavisine devam edilecek.

Ameliyatı gerçekleştiren ekipte bulunan hastanenin Kalp Damar Cerrahı Yrd. Doç. Dr. Serdar BADEM “Dün ilk olarak gerçekleştirdiğimiz başarılı koroner by-pass operasyonundan sonra bugün de 73 yaşındaki başka bir hastamıza da 3 damar koroner by-pass işlemini çok şükür başarılı bir şekilde uyguladık. Bu hastamızın da durumu iyi tedbir amaçlı olarak yoğun bakımda 1 gün tedavi ve takibine devam edeceğiz. Koordinatör hastanemiz hocaları ve ekibine ilimize vermiş oldukları destekten ötürü teşekkür ederim. Birlikte yarın da 1 hastamızı ameliyata almayı planlıyoruz. Artık ilimiz de açık kalp ameliyatlarına başarılı bir şekilde başlamış oldu ve yapılan koroner bypass ameliyatlarıyla hastamızın yaşam kalitesine önemli ölçüde katkı sağlanmış olduk.” dedi.

Amasya İl Sağlık Müdürü Dr. Öner NERGİZ; “Amasya ili olarak hemşerilerimiz adına 2018 yılında pek çok güzel ilki art arda yaşadıklarını, 12 Ocak 2018 tarihinde yapılan ilk koroner anjiyografi'den sonra 22 Ocak 2018 tarihinde de ilk koroner bypass ameliyatının ilimizde başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiş olmasının heyecan ve mutluluğunu yaşıyoruz. Koordinatör hastanemizin başarılı kadrosu ve uzman ekibimizle birlikte bunu başarmış olduk. Hastanelerimizin tüm birimleri ve personeliyle hastalarımıza en iyi hizmeti verebilmek için çalışmaktayız. Tüm hekimlerimiz ve sağlık çalışanlarımızın emeklerini canı gönülden tebrik ediyorum, Kalp Damar Cerrahisi Ameliyathanesi ve KVC Yoğun Bakımının hizmete açılmasında bize her türlü desteği veren başta Valimiz Sayın Dr. Osman VAROL'a, Milletvekillerimiz Sayın Prof. Dr. Naci BOSTANCI ve Sayın Av. Haluk İPEK’e, Belediye Başkanımız Sayın Cafer ÖZDEMİR’e, Amasya Üniversitesi Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Metin ORBAY'a ve Sağlık Bakanlığımız yetkililerine şahsım, kurumum ve Amasya halkımız adına teşekkür eder, ilimiz için hayırlı olmasını dilerim” dedi.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü..  
  2019 yılı hac müracaatları başladı, son gün 1..  
  2000 öğrenciye “Organik ve İyi Tarım” eğitimi..  
  Vali Varol’a Kozlu’dan ziyaret..  
  Haksızlığa sessizlik zulme cesarettir..  
  Fuar’da Amasya büyük ilgi gördü..  
  MHP’den ATSO ziyareti..  
  Kasım ayı açlık-yoksulluk rakamları açıklandı..  
  Orman Bölge’de E-İhale ve E-Eksiltme Eğitimi ..  
  Y. Amasyaspor kongresi ertelendi..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.