16 Aralık 2018 - Pazar / 21:35
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

İlimizde okuma yazma bilmeyenlerin oranı %3.8

“Tüm vatandaşlarımızın anayasal haklarını kullanabilmek, yaşamını düzgün ve bilinçli bir şekilde idame ettirebilmeleri için mutlaka okuma ..
Bu haber 9 ay önce eklenmiş

“Tüm vatandaşlarımızın anayasal haklarını kullanabilmek, yaşamını düzgün ve bilinçli bir şekilde idame ettirebilmeleri için mutlaka okuma ve yazmayı bilmeleri gerekmektedir.”

Vali Dr. Osman VAROL okuma ve yazma tüm vatandaşlarımızın edinmesi gereken önemli bir beceridir. Bazen vatandaşlarımız bu önemli beceriyi göz ardı edebilmektedir. Lakin okuma ve yazma kesinlikle önemsenmesi ve edinilmesi gereken bir meziyettir.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN ve eşleri Emine ERDOĞAN Hanımefendinin önderliğinde ülke genelinde başlatılan "Okuryazarlık Kampanyası", ilimizde Valiliğimiz ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü aracılığıyla yürütülecektir. Bu kampanya ile okuma ve yazma bilmeyen her yaştan ve her kesimden vatandaşımız, gündelik hayatın her alanında, iş ve işlemlerini çok rahat bir şekilde sürdürebilmek için okuryazarlık becerisi edineceklerdir.

Kampanyanın basın tanıtımı’na Vali Dr. Osman VAROL ve eşi Funda VAROL, Amasya Belediye Başkanı Cafer ÖZDEMİR, İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Hüseyin GÜNEŞ, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mustafa ARSLAN, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, basın mensupları ve öğretmenlerimizin katılımı ile Amasya Öğretmenevi’nde gerçekleştirildi.

Programın açılış konuşmasını ve tanıtımını İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Hüseyin GÜNEŞ yaptı. GÜNEŞ, Türkiye genelinde okuma yazma bilmeyen kişi oranının %4.09 olduğunu, Amasya’da ise bu oranın %3.8 dolaylarında olduğunu belirtti. İl Milli Eğitim Müdürlüğünün ve diğer kurumların yeni başlayacak olan kampanyadaki rollerinden ve faaliyetlerinden bahsetti.

Vali Dr. Osman VAROL başlatılan kampanya ile ilgili şu şekilde değerlendirmede bulundu:

“Bugün burada Sayın Cumhurbaşkanımızın ve eşleri hanımefendinin himayelerinde başlatılan okuma – yazma seferberliği ile ilgili, ilimizde yapılacakların basına ve kamuoyuna tanıtılması amacıyla bir araya geldik. Burada biraz önce ilk oturduğumuzda başkanımızla da sohbet ederken, aslında Amasya’mızın bu noktada, iyi bir aşamada olduğunu değerlendirdik. Bu önemli bir şey. Daha önce buna benzer çalışmalar Amasya’mızda gerçekleştiğinde, sayın başkanımız bunlara katılacak okuma yazma bilmeyen kursiyer bulunmasında güçlük çektiğini de söylediler. Bu bizim için önemli bir nokta fakat yine de çok az sayıda da olsa okuma – yazma bilmeyen, bir şekilde bu eğitime, daha önceki programlara, kurslara katılmakta, erişmekte sıkıntı yaşamış ne kadar vatandaşımız varsa; bunlar merkezde olabilir, ilçelerimizde olabilir, köylerimizde olabilir; bunların tespit edilmesi ve tespit edilen vatandaşlarımıza bu hizmetin ulaştırılarak, okuma yazma öğrenmelerinin bir an önce sağlanması için bu programı çok doğru bir şekilde ilimizde uygulayacağız. Tabii ki bunun bir takım adımları var. Bunun için çeşitli heyetler, kurumlar oluşturuldu. Doğrudan görevi olan kurumlarımız var. Bunlar üzerine düşen görevi yerine getirecekler. Bizler bunun mümkün olduğu kadar kamuoyunda bilinmesi, duyulması için bir fayda sağlamaya çalışacağız. Ayrıca idari olarak bunun takibini gerçekleştirmeye çalışacağız. İlgili kurumlarımız dediğimiz gibi bu anlamda işini yapmaya gayret edecek. Siz basın mensuplarından beklediğimiz de bu konunun mümkün olduğu kadar duyurulması için bizlere yardımcı olmanız. Sayın müdürüm işin teknik detaylarından bahsettiler. Öncelikle bizim açımızdan görevli kurum ve heyetleri belirledikten sonra en önemli nokta, bu vatandaşlarımızın, muhataplarımızın tespit edilmesi, belirlenmesi. Bu noktada, müdür beyin söylediği gibi, çeşitli mekanizmalar kullanıyoruz. Burada özellikle kırsal bölge için muhtarlarımıza büyük görev düşmekte. Bunun farkındayız. Kendilerini de bu konuda motive edeceğiz. Çünkü özellikle köylerde okuma – yazma öğrenememiş ve belirli bir yaşın da üzerinde olan vatandaşlarımızın bu bilgiye, bu hizmete ulaşabilmeleri için muhtarlarımızın mutlaka katkıları gerekmekte. Biz onların da gerçekten bu işe büyük bir gayretle sarılacağını ve bize yardımcı olacaklarını düşünüyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın başlattığı bu çalışmanın hem ilimize hem de tüm ülkemizde olumlu sonuçlar vererek, bu istatistiklerdeki okuma- yazma bilmeyen kişi sayısını minimum düzeye indireceğini düşünüyoruz. Ben bu çalışmanın Amasya’ya hayırlara vesile olmasını diliyorum. İnşallah umduğumuz sonucu sizlerin de katkısıyla elde ederiz” dedi.

Vali VAROL’un konuşmasının ardından, katılımcıların sorularını cevaplandırdıktan sonra toplantı sona erdi.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  50 Milyonluk yatırım için imzalar atıldı..  
  İl Müftüsü: Hz. Mevlana’yı rahmetle yâd ediyo..  
  Eski Çeltek kömür sahasında ağaçlandırma yapa..  
  Kilitli parke taşı tesisine ses yalıtımı yapı..  
  Güneş, Engelsiz Yaşam Parkını ziyaret etti..  
  Ekonomik durum masaya yatırıldı..  
  Köylerde çiftçi eğitim toplantısı düzenlendi..  
  Varol şehit Erdin’in ailesine misafir oldu..  
  Altı Nokta Grip Aşısı..  
  Öz Orman-İş Sendikası tarafından Grup Ferdi K..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.