24 Ocak 2019 - Perşembe / 13:12
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Başhekim Şahin: Hava yolu yönetimi hayati önem taşıyor

Amasya Üniversitesi tarafından hazırlanan, Avrupa Birliği Bakanlığı Erasmus+ KA202 Mesleki Eğitim Stratejik Ortaklık Projesi olarak 2017 ..
Bu haber 11 ay önce eklenmiş

Amasya Üniversitesi tarafından hazırlanan, Avrupa Birliği Bakanlığı Erasmus+ KA202 Mesleki Eğitim Stratejik Ortaklık Projesi olarak 2017 yılında kabul edilen “Havayolu Yönetiminde Glottik Ve Ekstraglottik  Alternatif Hava Yolu Yöntemlerinin Kullanımı” projesinin açılış toplantısı gerçekleştirildi. İpekköy Yerleşkesi konferans salonunda yapılan toplantıya Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, Belediye Başkan Yardımcısı Cengiz Erdem, İl Sağlık Müdürü Öner Nergiz, Üniversitemiz Sabuncuoğlu Şerefeddin Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Murat Şahin, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Arzu Cansaran, akademisyenler, proje ekibi, sağlık çalışanları ve öğrenciler katıldı.

PROJE SAĞLIK ALANINDA BİR EĞİTİM ÇALIŞMASI

Aynı zamanda proje yürütücüsü de olan Rektör Orbay yaptığı konuşmada projenin sağlık çalışanları ve Sabuncuoğlu Şerefeddin SHMYO öğrencilerini de içine alacak bir eğitim çalışması olduğunu söyledi. Projenin Erasmus+ Programı kapsamında Avrupa Komisyonu tarafından desteklenen Avrupa Birliği Bakanlığı Erasmus+ KA202 Mesleki Eğitim Stratejik Ortaklık Projesi olduğunu belirten Orbay; proje kapsamında ortak ülkelerden öğrencilerin de üniversitemizde staj faaliyetlerinde bulunacağını ifade etti.

BİR YILDA ACİL SAĞLIK HİZMETLERİNE 900 BİN BAŞVURU OLUYOR

Proje ortakları arasında yer alan İl Sağlık Müdürü Öner Nergiz sağlık alanının çok sektörlü bir yapısı olduğunu belirterek; bu sektörler içinde yer alan acil sağlık hizmerinin önemli bir yer tuttuğunu ifade etti. Bir yılda acil sağlık hizmetlerine 900 bin başvuru olduğunu söyleyen Nergiz; ‘’Böylesine yoğun bir alanda ise kalite çok önemli; bu bağlamda bu projenin bize çok katkı sağlayacağına inanıyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.’’ dedi.

HAVA YOLU YÖNETİMİ HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR

Üniversitemiz Sabuncuoğlu Şerefeddin Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Murat Şahin, projenin temel aldığı ‘acil hava yolu yönetimi’nin önemi hakkında bir sunum yaptı.

Acil hastaya yaklaşımda yeterli oksijenin vücuda sunulmasının önemli olduğunu kaydeden Şahin; bu bağlamda hava yolu açıklığının sağlanması ve korunmasının, bir hastanın bakımında en öncelikli acil durum olduğunu belirtti. Hastanın hızlı değerlendirilmesiyle birlikte hava yolunun kontrolü ve yeterli solunumun sağlanması ile beyin ve diğer hayati organların ciddi hasarlarının önlenebileceğini kaydeden Şahin; hava yolu tekniklerinde ise resüsitasyonun(kalp masajı) köşe taşı olduğunu ifade etti.

Başarılı hava yolu girişimi için ise hava yolu bilgisi ve girişimsel becerinin gerektiğinin altını çizen Şahin; uygulayıcının da hangi hava yolu tekniğini kullanacağına karar vermesinin önemine dikkat çekti. Şahin, hava yolu için önemli olan diğer yöntemleri de sıralayarak sunumunu noktaladı.

206 PROJE ARASINDAN SEÇİLDİ

Proje çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Öğretim Görevlisi Aslı Aydoğan; projenin 2017 döneminde başvurusu yapılan 206 proje içerisinde kabul edilen 26 projeden biri olduğunu ve yirmi dört ay süreceğini kaydetti. Projenin yurtiçi ve yurtdışı ortaklarla yapılacak çalışmalarla Türkiye’de alternatif hava yolu yöntemlerinin kullanımı konusunda farkındalık yaratacağını söyleyen Aydoğan, projenin amacını ise bu yöntemlerin kullanımınının yaygınlaştırılması olarak açıkladı.

Hava yolu yönetimini ‘’Hava yolu tıkanıklığı, solunumun durması gibi nedenlerle solunum fonksiyonunu gerçekleştiremeyen hastalara ağız içi, soluk borusu içi gibi solunum yollarına yerleştirilen ekipmanlarla hastaya hava verilmesi ve oksijenlenmesinin sağlanmasıdır. Havayolu açıklığının sağlanması ve korunması bir hastanın tedavisinde  öncelikli acil müdahalelerden birisidir.’’ cümleleriyle açıklayan Aydoğan; projenin, ilk ve acil yardım programında öğrenim gören öğrencilerin ve acil sağlık hizmetleri alanında çalışan personelin farklı ve yenilikçi yöntemler konusunda bilgilenmeleri ve beceri geliştirmelerini desteklemeyi hedeflediğini söyledi.

Aydoğan şöyle devam etti: 

‘’Yurtiçi ortağımız ve yurtdışı ortaklarımızla bir araya gelerek alternatif yöntemler hakkında en güncel, en yenilikçi, en uygun bilgilerin açığa çıkarılması hususunda yapacağımız çalışmalar sonucunda bir eğitim modülü ve müfredat programı geliştirilecek. Proje sonuç çıktısı olarak “Hava Yolu Yönetiminde Kullanılan Alternatif ve Yeni Yöntemlerin Kullanımı” isimli bir kitapçık hazırlanacak. Bu faaliyetler ile Avrupa’da acil sağlık hizmeti veren kurumlardaki alternatif havayolu ekipmanlarının kullanımını yerinde gözlemleyebilecek ve uygulamalı eğitimlere katılarak bilgi, beceri ve yeteneklerini geliştirebilecekler. Ulusötesi ziyaretler aynı zamanda öğrencilerimiz için bir kültürel faaliyet etkinliği olacak. Proje sonucu ortaya çıkan bilgiler doğrultusunda acil sağlık hizmeti sunan sağlık çalışanlarına eğitim kursları düzenlenecek. Bu eğitimi alanlar eğitim sonrası kazandıkları bilgi ve geliştirdikleri beceriler doğrultusunda daha etkili, yenilikçi ve uygun yöntemleri uygulayarak hizmet verecekler. Bilgi eksikliği, ekipman eksikliği ve uygun yöntemin kullanılmamasına bağlı oluşan hasarlar ve ölümlerin önüne geçilerek topluma sunulan sağlık hizmetinin daha bilinçli ve nitelikli verilmesi desteklenecektir.

Projenin yurtiçi ortağı Amasya İl Sağlık Müdürlüğü, yurtdışı ortakları ise Macaristandan Debrecen Üniversitesi ve Romanyadan Craiova Üniversitesidir.’’

Program kokteylin ardından son buldu.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Dönem Başkanı Vali Varol Oldu..  
  Başkan Özdemir GÖK-BİR le Kahvaltıda Buluştu..  
  Jandarma’dan Tarihi Eser Operasyonu..  
  Türk Eğitim Sen Başkanı birinci dönemi değerl..  
  “Yeni Nesil 112 Projesi”nin son durumunu ince..  
  AHİMDER Türkiye Öğrenci Meclisi Başkanları Bu..  
  Yeni Doğanlara “Hemşehrilik Beratı”..  
  Amasya Genç Kızılay’dan “Sıfır Atık Projesi”..  
  Jandarmadan Kaçak İçki Operasyonu..  
  7. Geleneksel Kaz Tiridi Etkinliği Düzenlendi..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.