16 Aralık 2018 - Pazar / 19:55
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

2547 sayılı Kanun'da yapılan değişikliklere dair değerlendirme

Eğitim Bir Sen Amasya Şube Başkanı Kerem Camcı değerlendirmede şunları söyledi; TBMM’de kabul edilen tasarıya göre yardımcı doçentlik ..
Bu haber 9 ay önce eklenmiş

Eğitim Bir Sen Amasya Şube Başkanı Kerem Camcı değerlendirmede şunları söyledi; TBMM’de kabul edilen tasarıya göre yardımcı doçentlik kaldırılarak yerine “doktor öğretim üyesi” unvanı getirilmektedir. Yardımcı doçentlerin öğretim üyeliği haklarını ve unvanlarını koruyan bu düzenleme, Eğitim-Bir-Sen olarak tasarının komisyon görüşmeleri sırasında ilettiğimiz tekliflerimize de uygun olmasının yanında unvan ve yetki kargaşasını da önlemiş olacaktır.

Diğer taraftan, kabul edilen düzenlemeye göre ilan edilecek doktor öğretim üyeliği kadrolarına fakültelerde dekan diğer birimlerde müdürler, biri o birimin yöneticisi biri de o yükseköğretim kurumunun dışından olmak üzere, üç profesör veya doçent tespit ederek bunlardan adayların her biri hakkında yazılı mütalaa isteyeceklerdir. Dekan veya ilgili müdür, yönetim kurullarının görüşünü aldıktan sonra önerilerini rektöre sunacak. Bu yazılı mütalaanın niteliğine ve kapsamına ilişkin bir hükmün yer almamış olması ve bu hususta herhangi bir ikincil düzenlemenin öngörülmemiş olması uygulamada farklılıkların yanında mağduriyetlere de neden olabilecektir. Yazılı mütalaanın adayın sadece akademik ve bilimsel çalışmaları hakkında mı olacağı, başkaca bir hususu kapsayıp kapsamadığı gibi hususlar belirsiz olduğu gibi, hukuki denetime elverişli ölçülebilir ve denetlenebilir bir mütalaa sürecinin işletilmesi de zorunludur. Bu nedenle, yazılı mütalaanın usul ve esasları hakkında YÖK tarafından ikincil bir mevzuat düzenlemesi yapılmalıdır.

Düzenlemeye göre yükseköğretim kurumları, doktor öğretim üyesi kadrosuna atama için YÖK’ün onayını almak suretiyle bilimsel kaliteyi artırmak amacına yönelik, bilim disiplinleri arasındaki farklılıkları da göz önünde bulundurarak, objektif ve denetlenebilir nitelikte ek şartlar belirleyebilecek. Bu hususta YÖK tarafından yükseköğretim programları veya alanlar itibarıyla istenebilecek ek şartların çerçevesi çizilmeli, yükseköğretim kurumlarının atama sürecini manipüle etmelerine izin verilmemelidir.

Düzenlemeyle doçentliğe atama süreci de değişikliğe tabi tutulmuş durumdadır. Buna göre yükseköğretim kurumları doçent kadrosuna atama için objektif ve denetlenebilir nitelikte ek şartlar da belirleyebilecek; bu ek şartlar arasında sözlü sınavın yer alması halinde sınav, Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) tarafından oluşturulacak jürilerce yapılacak. Burada da YÖK tarafından yükseköğretim programları veya alanlar itibarıyla istenebilecek ek şartların çerçevesi çizilmeli, yükseköğretim kurumlarının atama sürecini manipüle etmelerine izin verilmemelidir.

Sözlü sınavın zorunlu olmaktan çıkarılması yerinde ve olumlu bir adım olmakla birlikte, bütünüyle kaldırılmayarak yükseköğretim kurumlarının inisiyatifine bırakılmış olması? Bu konuda bugüne kadar yaşanılan uygulama örneklerinden hareketle? doçentlik sürecini objektif ve denetlenebilir olmaktan uzaklaştıracak. Bu nedenle, sözlü sınav bütünüyle ortadan kaldırılmalı, sözlü sınavda ısrarcı olunacaksa, ÜAK tarafından sözlü sınavın nasıl gerçekleştirileceğine dair usul ve esasların ayrıntılı bir düzenlemeye tabi kılınması sağlanmalıdır. Bu kapsamda adaya sorulacak soruların ve istenecek cevapların sınav öncesi belirlenmesi ve kayıt altına alınması, sözlü sınavların görüntülü ve yazılı kayıtlarının tutulması, ÜAK nezdinde haksızlığa uğradığını düşünen adayların dosyalarını ve doçentlik değerlendirme süreçlerine itirazlarını hızlı bir şekilde inceleyerek karara bağlayacak kıdemli jüri üyelerinden oluşan itiraz komisyonları kurulması gibi tedbirler alınmalıdır.

Doçentlik unvanına sahip olanların ilan edilen doçent kadrosuna başvurma hakkı getirilmekte; başvuran adayların durumlarını incelemek üzere rektör tarafından profesörlerden müteşekkil bir kurulca hazırlanacak rapor üzerine doçent kadrolarına atama yapılacak. Akademik yükselme süreci içinde akademik yeterliliğin ortaya konulduğu doçent unvanı alındıktan sonra kadro için ayrı bir başvuru sürecinin tesisi gereksizdir. Bu çerçevede, bir üniversitede çalışan bir yardımcı doçent/doktor öğretim üyesi, doçentlik unvanı aldıktan sonra, başka bir işleme gerek kalmaksızın bulunduğu üniversitede doçent olarak atanabilmelidir. Benzer şekilde, araştırma görevlisi kadrosunda bulunan doçent unvanlı öğretim elemanları da söz konusu unvanı almalarını müteakip, doçent unvanlı kadro için öngörülen mali ve diğer haklara denk haklardan faydalanabilmelidir.

Doçentlik sınavı kalkacağı için eser aşamasından geçen herkesin doçentlik unvanını alacağı ifade edilmiş olsa da farklı yorumlar nedeniyle uygulamada sorun yaşanmaması için 2547 sayılı Kanun’a bu hususta bir geçici madde eklenmelidir.

Ne yazık ki, tasarıda, önerilerimize rağmen Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) kapsamında ve/veya 2547 sayılı Kanun’un 33/a ve 50/d maddeleri gibi farklı statülere göre atanmış olmalarına rağmen doktoralarını tamamlamış bulunan öğretim elemanları yönünden bir düzenleme yapılmamıştır. Bu akademisyenlerin de doktor öğretim görevlisi kadrolarına atanmaları sağlanmalıdır.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  50 Milyonluk yatırım için imzalar atıldı..  
  İl Müftüsü: Hz. Mevlana’yı rahmetle yâd ediyo..  
  Eski Çeltek kömür sahasında ağaçlandırma yapa..  
  Kilitli parke taşı tesisine ses yalıtımı yapı..  
  Güneş, Engelsiz Yaşam Parkını ziyaret etti..  
  Ekonomik durum masaya yatırıldı..  
  Köylerde çiftçi eğitim toplantısı düzenlendi..  
  Varol şehit Erdin’in ailesine misafir oldu..  
  Altı Nokta Grip Aşısı..  
  Öz Orman-İş Sendikası tarafından Grup Ferdi K..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.