06 Aralık 2020 - Pazar / 00:39
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Amasya'da “Kutlu Yürüyüş ve Şehadet” konulu tiyatro ve konser programı yapıldı

Amasya İHH ve Özgür-Der Amasya Temsilciliğince düzenlenen “Kutlu Yürüyüş ve Şehadet” konulu tiyatro ve konser programı ..
Bu haber 2 yıl önce eklenmiş

Amasya İHH ve Özgür-Der Amasya Temsilciliğince düzenlenen “Kutlu Yürüyüş ve Şehadet” konulu tiyatro ve konser programı Amasya Belediye Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. 

ŞEHİTLERİMİZİN YAŞAMLARINI EVLERİMİZE MİSAFİR EDELİM

Program Senegalli Ahmet Dame tarafından okunan Kuran-ı Kerim ve Meali ile başladı. Programın açılış konuşmasını Amasya Özgür-Der Temsilcisi Özgür Eryiğit yaptı. Eryiğit konuşmasında Bugün yeryüzünde İslam dini adına Rabbimizin razı olacağı yaşanan ne varsa peygamberlerin ve onların kutlu davalarını sürdüren şühedaların gayretlerine borçlu olduğumuzu belirtti. Hayatlarında hakkın şahitliğini yapmaya çalışan peygamberlerin, salihlerin, sıddıkların Sümeyyelerin, Hamzaların, Ömerlerin, Ebû Hanefilerin, Hasan El-Bennaların, Seyyid Kutupların, Şeyh Ahmet Yasinlerin, İskilipli Atıf hocaların bu kutlu yürüyüşün neferleri olarak yolumuzu aydınlattıklarını belirtti. Programa katılan gençlere de tavsiye niteliğinde modern hayat içerisinde bize dayatılan, bizim inancımızla İslami  kimliğimizle bağdaşmayan gençliği ifsad eden rol modeller televizyon, sosyal medya, basın  gibi iletişim kanalları üzerinden dayatılmaktadır Bugün burada  tiyatro oyunu üzerinden hayatlarından kesitler izleyeceğimiz  şehitleri yakından tanımaya çalışıp, neyin mücadelesi verdiklerini anlamaya çalışalım. Rabbimizin rızası ile bizlere cennete ulaştırabilecek vesilelerden biri olabilecek şehitlerimizi hayatımızda örnek alalım. Bugün Ümmet coğrafyasının çok farklı bölgelerinde tüm varlıklarıyla hakkın şahitliğini yapan kardeşlerimiz olduğunu bilhassa Arakan, Suriye ve Doğu Guta’ da çok büyük zulümler yaşandığını, Müslümanların bu yaşananlara karşı ellerinden gelen tüm çabayı göstermelerinin ibadi bir sorumluluk olduğunu ifade etti.

ŞEHİTLİK BİR ÖLÜM DEĞİL, HAYAT TARZIDIR

Açılış konuşmasının ardından Genç İHH tarafından hazırlanan sinevizyon gösterimi yapıldı. Daha sonra “Kutlu Yürüyüş ve Şehadet” konulu tiyatroyu oynamak üzere Osmaniye’den gelen Genç Ön Ayak Tiyatro Grubu sahneyi devraldı. Tiyatroda İslam Ümmetinin farklı bölgelerinde yaşamış, hayatını ve ölümünü Allah’a adamış şehitlerden Ali Şeriati, Aliya İzzet Begoviç, Malcomx, Seyyid Kutup, Şeyh Ahmet Yasin, Furkan Doğan ve Ömer Halis Demir’in hayatlarından kesitler sunuldu. Tiyatroda emperyalistler ne kadar Müslümanlar üzerinde oyun oynarsa oynasın bu ümmetin şahitleri ve şehitlerinin bitmeyeceği, onların açtığı yolda bu ümmetin ayağa kalkacağı ve sonuçta kazananların iman edenler olduğu mesajı verildi. Tiyatro ekibinin şehit karakterlerle ilgili performansları duygu dolu anların yaşanmasına sebep oldu.

EKİNİ VE NESLİ İFSAT EDENLERE BİR DİK DURUŞTUR KIYAM

Tiyatro ekibinden sonra sahneye “Kutlu Yürüyüş ve Şehadet” konulu konser vermek üzere Grup Kıyam geldi. “Tabiatta müthiş bir denge ve musuki bulunmaktadır. ancak insanoğlu, tabiattaki ve insanın nefsindeki fıtratı bozmuş ve bu dengeyi kaybetmemize neden olmuştur.

Batının maddeci, hazcı, hedonist zevk anlayışı bizi tektipleştirip sürüleştirmektedir. Batı medeniyeti değerleri ve küresel kapitalizm tabiatı paramparça etmektedir. İşte bu bağlamda öncül olarak, varlığımıza saldıranlara karşı ontolojik bir çağrıdır Kıyam. Her tür sömürüye, ahlaksızlığa, zulme ve kirliliğe başkaldırıştır. Kısaca ekini ve nesli ifsat edenlere bir dik duruştur Kıyam.” şuuruyla hareket eden ve Özgür-Der çalışmalarıyla bir araya gelmiş gençlerden oluşan Grup Kıyam ezgileriyle ümmet olmanın önemini ve şahit olmadan şehit olunamayacağını ifade ettiler. Özellikle gençlerin ezgilere eşlik etmesiyle coşku dolu anlar yaşandı.

Amasya Üniversitesinden gençlerin, Merzifon İHH Temsilciliğinin organizasyonuyla Merzifon İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin, Taşova İHH Temsilciliğinin organizasyonuyla gençlerin, Amasya İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin ve Amasya halkının katılımlarıyla programa katılımın yoğun olduğu ve katılımcıların tiyatro ve konserden memnun kaldıkları gözlendi. Konserden sonra Genç Ön Ayak Tiyatro Grubuna ve Grup Kıyam’a programa katkılarından dolayı Amasya Memur-Sen Başkanı Recep Eliaçık ve Amasya Eğitim Bir-Sen Başkanı Kerem Camcı tarafından plaket takdim edilmesinin ardından program sona erdi.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Amasya’da İlk Defa Verildi..  
  Sarı, Meclis Üyeleri ile Grup Toplantısını Ge..  
  Çözülmeyecek Hiçbir Sorunumuz Yok Güzel Ülkem..  
  Dünya Engelliler Günü Mesajı..  
  Semt Pazarlarının Günleri Değişti..  
  Havza Yönetim Heyeti Toplandı..  
  3 Aralık Dünya Engelliler Günü..  
  İl Genel Meclisi Aralık Ayı İkinci Birleşimi ..  
  Sorunlar ve Çözüm Önerileri Değerlendirildi..  
  Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğini Ziya..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Ünv. Eğitim Arş. Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.