16 Aralık 2018 - Pazar / 21:22
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

21. yy üniversitesi ve üniversiteli olmak

Amasya Üniversitesi Akil Gençlik Kulübü tarafından düzenlenen ‘21. yy Üniversitesi ve Üniversiteli Olmak’ konulu programda ..
Bu haber 9 ay önce eklenmiş

Amasya Üniversitesi Akil Gençlik Kulübü tarafından düzenlenen ‘21. yy Üniversitesi ve Üniversiteli Olmak’ konulu programda İstanbul Aydın Üniversitesinden Prof. Dr. Ömer Özyılmaz konuşmacı olarak katıldı. Programa öğrencilerimiz yoğun ilgi gösterdi.

Türkiye’nin en temel konularından birinin üniversite konusu olduğunu söyleyen Prof. Dr. Özyılmaz ‘’Üniversite konusunu çözümleyip iyi bir yere yerleştirirsek Türkiye’nin diğer bütün sorunlarını da bir bir çözmeye başlarız.’’ dedi.

Bir ülkenin gelişmesinde, kalkınmasında ilerlemesinde ve insanlığa hizmet etmesinde en stratejik kurumun üniversiteler olduğunu söyleyen Özyılmaz; üniversitelerimizi nitelik yönünden de geliştirmemiz gerektiğini söyledi.

Üniversitelerin bilim üreten kurumlar olduğunu söyleyen Özyılmaz üretme kavramı ile üniversite kavramının birbirinden ayrı düşünülemeyeceğini; tarihten günümüze ise üretim yapan milletlerin kalkınıp gelişebildiklerini belirtti.

Millet olarak arzu ettiğimiz noktada olmadığımızı belirten Özyılmaz, ‘’Daha çok ilerlememiz, daha ilerde olmamız gerektiğini düşünüyoruz; fakat bizim millet olarak bir üniversite sorunumuz var. Çünkü üniversitelerimiz bilimde, teknolojide, sanatta, mimaride arzu edilen boyutta üretim yapamıyor. Bu konular bizim üzerinde durmamız gereken konulardır.’’ ifadelerini kullandı.

‘Üniversite’nin tarihçesi hakkında bilgi veren Özyılmaz; ilk üniversitenin temellerinin Eski Yunanistan’da atıldığını, ilk üniversiteninse Eflatun’un ‘Akademia’sı olduğunu söyledi.

İslam dünyasında ise ilk üniversitenin ‘Suffa’ olduğunu söyleyen Özyılmaz;  “Hicret’ten sonra ilk mescid, Mescid-i Nebevi’dir. Mescid-i Nebevi’nin hemen bitişiğine bir Suffa yapılmıştır. Bu Suffa’da hem eğitim öğretim veriliyor hem de bilim üretiliyordu. Sıradan biri olarak Suffa’ya giren biri, tam anlamıyla yetişmiş, donanmış biri olarak oradan çıkıyor ve toplumda önemli roller üstleniyordu. Burada öyle nitelikli bir eğitim veriliyor, öyle bir enerji aktarılıyordu ki insanlara, bu eğitimi alan bu insanlar çok kısa bir sürede bir medeniyet ortaya çıkardılar, dünyaya nizam verdiler.” dedi.

Selçukluların ise üniversite modeli olarak ‘medrese’leri geliştirdiğini kaydeden Özyılmaz; ‘’12. asırdan sonrada İslam dünyasında gelişme durmuştur. Karanlık çağı yaşayan Batı’da yükselme başlarken bizde düşüş başlamıştır. 1810 yılında kurulan ve Batı’da üniversite kavramını değiştiren Berlin Üniversitesi aslında bizim 12. yy öncesi yaptığımız şeyi getirip Berlin Üniversitesine monte etmişlerdir. Berlin Üniversitesiyle beraber Batı’da bilgiyi üretmek, çoğaltmak, proje yapmak böylece öğrenci yetiştirmek ön plana çıkmıştır.’’ ifadelerini kullandı.

1800 yılların bilgiyi üretip üretilen bilginin ise teknolojiye dönüştürüldüğü yıllar olduğunu kaydeden Özyılmaz; ‘Berlin Üniversitesini kuranlar, yeni bir anlayış kazandırma çabası içindeydiler. Bu anlayışı da ‘bilgi üretme ve proje geliştirme’ olarak ifade ettiler. Özellikle bu üniversiteyle beraber artık bilgi üretme ve üretilen bilginin sanayiye, teknolojiye aktarılması dönemi başladı. Batı’da bu gelişmeler yaşanırken maalesef biz bu gelişmeleri yakalayamadık.’’  cümlelerini kaydetti.

21. YY ÜNİVERSİTESİNİN ÖZELLİKLERİ NEDİR?

21. yy üniversitesinin özelliklerini de sıralayan Özyılmaz, ‘’21. yy üniversitesi; özgür düşünen, sorgulayan ve mevcudu geliştiren, bilim üreten, eğitim öğretim yoluyla nitelikli insan yetiştiren, insanının yeteneklerini ortaya çıkaran, toplumun önünü açıp ona vizyon ve misyon kazandıran, yeni tasarımlar sunan, iletişim yoluyla toplumla buluşan, topluma bir şeyler aktaran, halkla bütünleşen bir yapıda olmalıdır.’’ dedi.

21. yy üniversitesinin kampüse hapsolmaması gerektiğinin altını çizen Özyılmaz; bu bağlamda 21. yy üniversitesinin kendi halkıyla bütünleşerek halkın örfünü, adetini inceleyen çalışmalar yapması gerektiğinin söyledi.

Üniversitelilerden de sorgulayan, eleştiren, analitik ve yaratıcı düşünen, bilgiyi hafızaya alıp paylaşan, tartışan, öğrenen, üreten bireyler olmalarını isteyen Prof. Dr. Özyılmaz, 21. yy üniversitesi olmanın yolunun ‘düşünme ve öğrenme’yi öğrenmekten geçtiğini söyledi.

Program sonunda Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Kemal Polat katkılarından dolayı Prof. Dr. Ömer Özyılmaz’a teşekkür ederek ‘fidan dikme’ sertifikası takdim etti.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  50 Milyonluk yatırım için imzalar atıldı..  
  İl Müftüsü: Hz. Mevlana’yı rahmetle yâd ediyo..  
  Eski Çeltek kömür sahasında ağaçlandırma yapa..  
  Kilitli parke taşı tesisine ses yalıtımı yapı..  
  Güneş, Engelsiz Yaşam Parkını ziyaret etti..  
  Ekonomik durum masaya yatırıldı..  
  Köylerde çiftçi eğitim toplantısı düzenlendi..  
  Varol şehit Erdin’in ailesine misafir oldu..  
  Altı Nokta Grip Aşısı..  
  Öz Orman-İş Sendikası tarafından Grup Ferdi K..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.