23 Nisan 2019 - Salı / 05:24
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Özel Öğrenciler İçin ‘Harfleri Öğreniyorum’ Projesi

Amasya Üniversitesi Bilimsel Araştırmalar Projesi (BAP) kapsamında özel eğitime gereksinim duyan öğrenciler için 'Harfleri Öğreniyorum' adlı ..
Bu haber 1 yıl önce eklenmiş

Amasya Üniversitesi Bilimsel Araştırmalar Projesi (BAP) kapsamında özel eğitime gereksinim duyan öğrenciler için 'Harfleri Öğreniyorum' adlı ücretsiz bilgisayar programı tasarlandı. Geliştirilen programla, Millî Eğitim Bakanlığının belirlediği sunum sırasına uygun dizilimde alfabemizde yer alan 29 harf için geliştirilmiş görsel ve işitsel etkileşimler yer alıyor.

Animasyon destekli programa yoğun ilgi

Programın kendi içinde dinamik şekillenen eğitsel modüller içerdiğini belirten Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Recep Çakır, bir ders destek materyali olan programın her bir harf için 35 adet sıralı soru içeren 29 adet paketten oluştuğunu kaydetti. Programın sayısız tekrara imkân veren oyun tabanlı etkileşimlerle öğrencilerin harfleri hafızada ilişkilendirme, hatırlama ve ayırt etme becerilerini geliştirdiğini söyleyen Çakır; programı tasarlarken özel eğitime ihtiyaç duyan bireylerin okuma-yazma eğitimine yönelik animasyon destekli ortamlarının tasarlanması ve geliştirilmesi katkı sağlamak amacıyla yola çıktıklarını belirtti.

Programı yaklaşık üç ay önce özel bir eğitim ve rehabilitasyon merkezinde uygulamaya geçirdiklerini belirten Çakır, "Bundan sonraki planda çocukların zihinsel, sosyal, bedensel ve devinimsel özellikleri dikkate alınarak sanal gerçeklik uygulamaları geliştirmeyi düşünüyoruz. Yani bir adım daha ileri giderek öğrencilerin özellikle temel becerileri ve ihtiyaçlarını gidermek üzere senaryo tabanlı etkileşimli materyaller hazırlanarak öğrencilerin, okuma-yazma becerilerini ileri düzeyde geliştirmeleri ve günlük aktiviteleri yapabilmeleri ekseninde çalışmalar yapacağız." dedi.

Çakır sözlerini şöyle sürdürdü:

‘’Eğitim-öğretim sürecinin başlaması ile birlikte bireye hayatı boyunca kullanacağı birtakım beceriler kazandırılmaya çalışılmaktadır. Bu becerilerin başında şüphesiz okuma yazma becerisi gelmektedir. İlk okuma yazma öğretimi, bireye hayatı boyunca kullanacağı okuma yazmanın temel becerilerinin kazandırılması sürecidir. İlk okuma yazma süreci yalnızca okuma yazmayı öğretmek olarak düşünülmemelidir. İlk okuma yazma öğretimi bireye okuma yazma becerisi kazandırmanın yanı sıra bireyin sahip olduğu düşünme, anlama, sıralama, sorgulama, sınıflama, ilişkilendirme, analiz yapma, sentez yapma ve değerlendirme gibi temel becerilerin geliştirilebilmesinin ilk adımı olarak görülmekte ve bireye Türkçeyi daha doğru, güzel ve etkili kullanmaya yönelik becerilerin kazandırılması süreci olarak değerlendirilmektedir. Bu anlamda bakıldığında öğrenme güçlüğü çeken öğrencilerin okuma-yazma eğitimlerinin onların sonraki öğrenme süreçlerinde önemli bir rol aldığı görülmektedir.

Materyaller öğrenme güçlüğü çeken öğrencilerin ihtiyaçları ve özellikleri göz önünde bulundurularak Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü programına uygun olarak hazırlanmıştır. Öğretmeleri ile sürekli irtibat halinde bulunarak onların görüşleri doğrultusunda öğrencilerin rahatlıkla kullanabilecekleri, kullanım esnasında bir yardıma ihtiyaç duymadan süreci yönlendirmeleri gibi hususlara dikkat edilmiştir. Bu süreçte, öğretmenlerle sürekli görüş alışverişinde bulunulmuş hazırlanan materyallerde en ince ayrıntıya dikkat edilmeye çalışılmıştır.

Geliştirilen materyaller, çocukların bireysel farklılıklarından dolayı performanslarının da birbirlerinden oldukça farklı olduğu ana noktasından hareketle planlanmıştır. Bu yüzden çalışma kapsamında animasyon teknolojisi ile geliştirilen materyallerin öğrencilere uygulanarak geliştirilen ortamın etkililiği önemlidir. Öğretmen görüşleri ve yapılan gözlemlere göre; uygulama esnasında öğrencilerin derse karşı daha istekli ve hevesli oldukları, ders sonunda mutlu oldukları, derse hazır bulunuşluk düzeylerinin yükseldiği, ve öğrenme düzeylerinin daha yüksek olduğu sonucu gözlemlenmiştir.

Bu süreçte beraber çalıştığımız eğitmenlerine, proje ekibine, desteğini her zaman yanı başımızda hissettiğimiz Rektörümüze ve katkı veren herkese teşekkür ederiz.’’

Sanal ortam çocukların dikkatini daha çok çekiyor

Programı kullanan öğrencilerin performanslarından olumlu sonuçlar aldıklarını anlatan özel eğitim öğretmeni Neslihan Baş ise "Çocuklar somutlaştırılmış şeyler görmek istiyorlar. Sanal ortam olduğu için çocukların daha çok dikkatini çekiyor. Programı çocukların tablet bilgisayarlarına da indirdik. Evlerinde de kullanabiliyorlar.’’ ifadelerini kullandı.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Başkan Sarı'dan Amasya Turizmine Destek..  
  Gençlerden Huzurevi Ziyareti..  
  23 Personele “İHA 1 Pilot Eğitimi” Verildi..  
  Yöresel ve El Sanatları Ürünleri Tek Bir Mark..  
  Vali Varol’dan Hayırlı Olsun Ziyareti..  
  TGRT Belgesel ve TRT Haber’den Çekim..  
  Kırlangıç’tan Engelli Derneklerine Ziyaret..  
  Millî Eğitim Bakanlığı Daire Başkanlarından Z..  
  Görme Engelliler Kutsal Topraklardan Döndü..  
  YEDAŞ Yeni Araç Filosuyla Sahada Daha Güçlü..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.