23 Nisan 2019 - Salı / 05:32
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Çocuğa yemek yeme alışkanlığı kazandırılmalı

Dr. Hikmet Develi Anaokulu ile üniversitemiz iş birliğinde ‘İyi Örnekler’ projesi başlatıldı. ‘Sağlıklı Beslen Hareketli Yaşa!’ sloganıyla başlayan ..
Bu haber 1 yıl önce eklenmiş

Dr. Hikmet Develi Anaokulu ile üniversitemiz iş birliğinde ‘İyi Örnekler’ projesi başlatıldı. ‘Sağlıklı Beslen Hareketli Yaşa!’ sloganıyla başlayan proje kapsamında Dr. Hikmet Develi Anaokulu öğrenci ve velilerine üniversitemiz diyetisyenlerinden Cansu Memiç tarafından okul öncesi sağlıklı beslenme eğitimi verildi.

3-6 yaşın okul öncesi çağ olduğunu belirten Diyetisyen Cansu Memiç, bu yaş grubunun beslenmesinde en önemli hususun; ‘çocuğun yemek yeme alışkanlığının kazanmış olması’ olduğunu söyledi.

Besin gruplarının dörde ayrıldığını söyleyen Memiç; bunları süt ve süt ürünleri, et ve et ürünleri, sebze ve meyveler, tahıl ve tahıl ürünleri olarak sıraladı.

Bu dört grup besinin çocuk tarafından tüketilmesi gerektiğinin önemle altını çizen Memiç; süt ürünlerinin büyümeyi sağladığına, kemik ve diş yapısının güçlendirdiğine; et ve et ürünlerinin beynin işlevini geliştirdiğine; sebze ve meyvelerin hastalıklardan koruduğuna, ekmek ve tahıl grubunun enerji sağladığına dikkat çekti.

Dört besin gurubunun bir öğünde alınmasının vitamin mineral yetersizliklerini büyük ölçüde önlediğini kaydeden Memiç; okul öncesi çocuklarda besin çeşitliliğinin artırılması, besin gruplarından yeterli ve dengeli miktarlarda alınması, üç ana ve bir ya da iki ara   öğünde besinler tüketilmesi ve özellikle kahvaltıda öğün atlanmamasının önemli beslenme ilkeleri olduğunu ifade etti.

Kahvaltının günün en önemli öğünü olduğunu söyleyen Diyetisyen Memiç; iyi bir kahvaltının dikkat, zindelik, algılama ve kavramayı büyük ölçüde artırdığını ifade etti.

Örnek bir kahvaltıda bir su bardağı süt, bir yumurta, bir dilim peynir, birkaç tane zeytin, söğüş, birkaç dilim ekmek olabileceğini belirten Memiç; çocuklara hamburger, cips, gazlı içecekler yerine elma, portakal, ayran, süt, ceviz, fındık, fıstık gibi sağlıklı gıdaların yedirilmesinin daha faydalı olacağını kaydetti.

Ailenin; kızartma yerine fırın ızgara, haşlama; hazır meyve suyu yerine taze sıkılmış meyve suyu; hazır fındık ezmeleri, çikolatalar yerine kendi yaptıkları reçel, pekmez, tereyağı; tatlı tüketiminde ise sütlü tatlıları(şeker sonradan eklenmeli) tercih etmeleri gerektiğini söyleyen Memiç; meyve ve sebzelerin yenmeden önce sirkeli suda bekletilmesini; C vitamini kaybını önlemek için sebzelerin tüketilmesine yakın kesilmesini; çapraz bulaşmayı önlemek için et ve sebzeler için kullanılan kesme tahtalarının ayrı olması gerektiğini belirtti.

Günde 6- ila 8 bardak suyun sindirimi, besinlerin emilim ve hücrelere taşınmasını kolaylaştıracağını, vücut ısısı denetimi ve atık maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasının sağlanacağını kaydeden Memiç; büyüme gelişme döneminde çocuklara sağlıklı beslenme ve düzenli fiziksel aktivite alışkanlıkları kazandırılması gerektiğini söyledi. Memiç; yeterli ve dengeli beslenen çocukların hastalıklara karşı dirençli olduğunu, okul başarısı, dikkat, algılama ve kavrama yeteneklerinin arttığını da sözlerine ekledi.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Başkan Sarı'dan Amasya Turizmine Destek..  
  Gençlerden Huzurevi Ziyareti..  
  23 Personele “İHA 1 Pilot Eğitimi” Verildi..  
  Yöresel ve El Sanatları Ürünleri Tek Bir Mark..  
  Vali Varol’dan Hayırlı Olsun Ziyareti..  
  TGRT Belgesel ve TRT Haber’den Çekim..  
  Kırlangıç’tan Engelli Derneklerine Ziyaret..  
  Millî Eğitim Bakanlığı Daire Başkanlarından Z..  
  Görme Engelliler Kutsal Topraklardan Döndü..  
  YEDAŞ Yeni Araç Filosuyla Sahada Daha Güçlü..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.