06 Ağustos 2021 - Cuma / 03:43
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Dünya Sosyal Hizmet Günü’nü kutluyorum

SES İl Temsilcisi Satılmış Ayan yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi; Bu yıl sosyal hizmetler gününün iktidar tarafından uzun ..
Bu haber 3 yıl önce eklenmiş

SES İl Temsilcisi Satılmış Ayan yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi; Bu yıl sosyal hizmetler gününün iktidar tarafından uzun zamandır izlenen ekonomik ve sosyal politikalar nedeniyle kadınların, çocukların, engellilerin, yaşlıların, yoksulların, mültecilerin,  haklarının korunmasına acil olarak ve giderek artan şekilde ihtiyaç duyulduğu, buna karşılık sosyal hizmetler alanında izlenen politikaların ise sorunları çözmek bir yana, daha da derinleşmesine neden olacak boyutta getirilmiştir.

Sosyal hizmetler alanı, iktidarların ideolojilerinden ve oy hesaplarından bağımsız olarak planlanması gereken özel bir alandır. Sosyal hizmetlerde yapılması gereken, sosyal hizmetin kamusal bir hizmet olarak sunulması, ihtiyaç duyan herkesin ayrımsız şekilde, ücretsiz, eşit, nitelikli hizmete ulaşmasının sağlanması için politikalar üretmektir. Oysa yıllardır izlenen politikaların her adımında sosyal hizmetler, iktidarın ideolojik bakışı ve ihtiyaçları üzerinden şekillendirilmekte, hizmete ihtiyaç duyan kesimlerin ihtiyaçları değil. Çocukların her türlü şiddet, ihmal ve istismardan korunması başta olmak üzere çocukların temel haklarının korunması, sağlıklı ve haklarına saygı gösterilen bir ortamda yetişmelerinin sağlanması devletin sosyal hizmet görevlerinin en başında gelmektedir”

Yıllardır uygulanan politikalarla, sosyal hizmetler alanında çalışan emekçilerin sorunlarının çözülmesi yerine giderek artan sorunlarla boğuşur hale getirilmiştir. “Güvencesiz çalıştırılma kaldırılmalıdır. Çalışanların mesleki çalışmalarına müdahale edilmemelidir. Meslek tanımları, mesleklerin sorumluluk alanları ve sınırları çerçevesinde yeniden tanımlanmalı, çalışanların keyfi ve görevleri olmayan işleri yapmaya zorlanması engellenmelidir. Sosyal hizmetler alanındaki personel eksikliği sürmektedir. Emekçiler uzun sürelerle ve çok, yoğun iş yükü altında, ağır koşullarda ve yıpranarak çalışmaktadır. Sosyal hizmetler ağır ve tehlikeli işler kapsamında tanımlanmıştır. Bu nedenlerle; bir an önce sosyal hizmet emekçilerinin yıpranma payı ve fiili hizmet zammı hakkı verilmelidir. Sosyal hizmet emekçilerinin ekonomik ve özlük hakları düzeltilmeli, insanca yaşayamaya yetecek ücret almaları sağlanmalıdır. Ek ödeme adı altında yapılan her tür ödemeler iki katına çıkartılmalı ve emekliliğe yansıtılmalıdır. Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği ile tayin ve yer değiştirme hiç bir kurumda olmayan koşullara ve kriterlere bağlanarak emekçiler mağdur edilmeye devam edilmektedir. Yönetmelik değiştirilmeli; mevcut yönetmelik nedeniyle yaşanan mağduriyetler giderilmelidir”

 “Biz Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası olarak sosyal hizmetler alanının ve çalışanlarının sorunlarının çözülmesi için, sosyal hizmete ihtiyaç duyanlar için ayrımsız, kamusal, eşit hizmet sunulması için mücadele etmeye devam edeceğiz” Tüm Sosyal Hizmet Çalışanlarının Gününü Kutluyorum. Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Ekiplerimiz Yangın İçin Desteklerini Sürdürüy..  
  Meclis Ağustos Ayının Üçüncü Toplantısını Yap..  
  Bahane Değil Proje Üretmek İçin Geliyor..  
  18. Sayısı Çıktı..  
  MYK Sertifikalı Sınavlar Başlıyor..  
  İdil'de Yarı Olimpik Yüzme Havuzu Yaptırılaca..  
  Danıştay Başkanlığından Personel Alım İlanı..  
  2.5 Milyon Muhtaç Kurbanla Hatırlandı..  
  Amasya Belediyesi İtfaiye Ekipleri Yangın Böl..  
  OSB Müteşebbis Heyeti Toplantısı Gerçekleşti..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Ünv. Eğitim Arş. Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.