23 Mart 2019 - Cumartesi / 07:08
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Bilişim öğretmenleri zirvesi gerçekleştirildi

Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliğinden mezun olup çeşitli kurumlarda çalışan mezunlar ile BÖTE öğrencileriyle deneyimlerini paylaştılar...
Bu haber 11 ay önce eklenmiş

Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliğinden mezun olup çeşitli kurumlarda çalışan mezunlar ile BÖTE öğrencileriyle deneyimlerini paylaştılar.

Amasya Üniversitesi Bilişim ve Teknoloji Kulübü tarafından Bilişim Öğretmenleri Zirvesi düzenlendi. Zirvede, Amasya Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliğinden (BÖTE) mezun olup çeşitli kurumlarda çalışan mezunlar ile BÖTE öğrencileri bir araya geldi. 2012 mezunu Sinan Gökçe, 2014 mezunu Emre Behçet Kumral, 2016 mezunu Tolga Karaman, 2017 mezunu Sevde Taşdemir öğrencilerimizle buluşarak deneyimlerini paylaştılar.

Bir Okulda Bilgisayar Öğretmeni Olması Çok Fark Yaratır

Amasya Büyük Kızılca Ortaokulunda görev yapan 2012 mezunumuz Sinan Gökçe; ilk kez Kars’ın Kağızman ilçesine atandığını; bundan dolayı çok mutlu olduğunu söyledi. Burada öğrencilerine bilgisayar faresinden bahsederken bazı öğrencilerinin masanın altında fare aradığını söyleyen Gökçe; bu şartlar altında o okulda çok güzel şeyler başardıklarını anlattı. Gökçe; bir bilgisayar sınıfı oluşturduklarını ve Halk Eğitim Merkezi üzerinden köydeki vatandaşların da katılabileceği kurslar açtıklarını anlattı. Öğretmenler olarak ellerinde sihirli bir değnek olduğunu ve dokundukları her çocuğa çok şey öğretebileceklerini kaydeden Gökçe; bir okulda bilgisayar öğretmeni olmanın çok fark yarattığını söyledi. Çocuklar bilgisayarda oyun oynuyorsa bilgisayar kullanmayı biliyor algısı oluştuğunu ama bunun yanlış bir algı olduğunu kaydeden Gökçe; ‘’Bilgisayar kullanmak oyundan ibaret değildir, çocuklara animasyon programları, staj programları, kodlama gibi çeşitli programları nasıl kullanabileceklerini öğretmeliyiz.’’ dedi.

UZEM Bana Çok Şey Kattı

Zile Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde görev yapan mezunumuz Emre Behçet Kumral; Amasya Üniversitesinde okurken UZEM’de stajyer öğrenci olarak çalıştığını, burada çok şey öğrendiğini söyledi. UZEM’de öğrendiği montaj, photoshop gibi birçok programı öğretmenliğinde de kullandığı söyleyen Kumral; BÖTE öğrencilerinden UZEM’i iyi değerlendirmelerini istedi.

Nerede Olmak İsterseniz Orada Olursunuz

İstanbul Teknoloji ve İnsan Kolejlerinde görev yapan Tolga Karaman, öğrencilik yıllarında kulüp kurduklarını, orada gönüllülük faaliyetlerine dayalı birçok etkinlik yaptıklarını söyledi. Kulüp çalışmalarının kendisini çok geliştirdiğini ifade eden Karaman; ‘’Üniversite birinci sınıfta bir derste sunum yapıyordum ve orada kekelemekten kendimi ifade edemiyorum. Sunumdan sonra düşündüm; ben öğretmen olacağım, bu halde çocuklara nasıl ders anlatacağım. Bu durumun üzerine gittim. İkinci sınıfta Microsoft’un eğitim öğretim programına başvuruda bulundum. Daha sonra eğitmen eğitimi kapsamında eğitim aldım ve Microsoft’ta gönüllü eğitmen oldum. Gönüllülüğü çok seviyorum; çünkü kendimi böyle geliştirebiliyorum, böylece yaklaşık yirmi farklı şehirde gönüllü eğitimler verdim.’’ dedi.

Teknoloji ve İnsan Kolejlerinde öğretmenliğe başlamasına da değinen Karaman bu süreci ise şu sözlerle anlattı:

‘’Görüşmeler için İstanbul’a gittim. Görüşmeye İTÜ’den, ODTÜ’den, Yıldız Teknik Üniversitesinden öğretmenler gelmiş. Sohbet esnasında Amasya Üniversitesi mezunuyum deyince güldüler. İnsan Kaynakları Müdürüyle görüşmeye girince Amasya Üniversitesinde aldığım eğitimi, yaptığım şeyleri anlattım; onlar bu sefer sözleşme yapmak için beni ikna etmeye çalıştılar ve işe ben kabul edildim. Okuldayken benim notlarım da çok iyiydi bunun yanı sıra da birçok sosyal faaliyete de katıldım. Amasya Üniversitesinde çok güzel bir eğitim var; siz nerede olmak istiyorsanız, orada olursunuz, bu tamamen sizinle alakalı.’’

Anlatırken Eğlendirmek Gerekiyor

Amasya Açı Lisesinde görev yapan Sevde Taşdemir; bilgisayar, kodlama derslerine girdiğini; öğrencileri onlara bilgi anlatırken eğlendirmek gerektiğini kaydetti. Okulda öğretmenlik dışında bazı işleri de yaptıklarını kaydeden Taşdemir; ‘’Bazen afiş yapmanız gerekiyor, program hazırlamanız gerekiyor; ama öğrencilere bir şey öğrettiğiniz zaman bütün her şeye değiyor.’’ dedi.

Bütün katılımcılara verdikleri değerli bilgilerden dolayı teşekkür eden Doç. Dr. Recep Çakır; BÖTE öğretmelerinin devlet okulları, özel okullar ya da halk eğitim merkezleri gibi geniş yelpazede çalışabildiklerini, kendilerini geliştirmekten, teknolojik gelişmeleri takip etmekten vazgeçmemelerini istedi.

Program soru cevap kısmıyla devam etti. Program sonunda mezunlarımız adına dikilen fidanların sertifikası Amasya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kemal Polat tarafından kendilerine takdim edildi.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  YHKB Encümen Toplantısı Yapıldı..  
  İl Güvenlik ve Asayiş Toplantısı Gerçekleşti..  
  Yerli ve Milli İslam’a Talip Değil, Allah’ın ..  
  OKA Mart Ayı Toplantısı Yapıldı..  
  Çanakkale’de Çok Müthiş Bir Mücadele Ortaya K..  
  Türk Eğitim Sen Genel Sekreteri Musa Akkaş, A..  
  Gençler 18 Mart Şehitleri Anma Programı Düzen..  
  Türk Dünyası Basın Sempozyumu..  
  Bakan Mustafa Varank Vatandaşlarla Sohbet Ett..  
  Kamu Sen Amasya İstişare Toplantısını Gerçekl..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.