20 Şubat 2019 - Çarçamba / 18:18
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Kitaplar, aklın çocuklarıdır!

Kütüphaneler Haftası kapsamında Amasya Üniversitesi kütüphanelerinde bir dizi etkinlik gerçekleştirildi. Seher Tekin Okuma Salonunda ..
Bu haber 10 ay önce eklenmiş

Kütüphaneler Haftası kapsamında Amasya Üniversitesi kütüphanelerinde bir dizi etkinlik gerçekleştirildi. Seher Tekin Okuma Salonunda gerçekleştirilen etkinlikte ise Merkez Kütüphaneden en çok kitap alan öğrencilerimiz ve personelimiz ödüllendirildi.

Ramazan Özkan, Meryem Sırlı, Yonca Çeven Merkez kütüphanesinden en çok kitap alan öğrenci olurken, akademik personelden Emre Vural, Gönül Türkan Demir, Fatma İnceman; idari personelden ise Harun Yılmaz, Servet Bozkurt, Gökhan Güney kütüphaneden en sık kitap alan personel oldu.

Programa katılan Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay Kütüphaneler Haftası bağlamında şu açıklamalarda bulundu.

Kitap temini ve diğer abonelikler açısından bütçe kısıtlaması olmadığını belirten Orbay, “Ülkemizde 1964 yılından bu yana kutlanan Kütüphaneler Haftasının, toplumda okuma alışkanlığı ve kütüphanelerden yararlanma konusunda farkındalıklarını arttırmak gibi amaçlarla kutlanmaktadır. Üniversite olarak bizler de öğrencilerimize kitap okuma alışkanlığı kazandırmak, eğitim gördükleri alanlardaki ana kaynakçalara erişebilmelerini sağlamaya çalışıyoruz. Merkez Kütüphanemiz, İpekköy Yerleşkesi ve Teknik Kampüs kütüphanelerimiz akademik dönem içerisinde 7/24 okuyucu hizmeti vermektedir. Kütüphanelerimizde "Yordam Kütüphane Bilgi Belge Otomasyonu" programı kullanılmakta ve kütüphane girişinde yer alan bilgisayarlar ile kullanıcılarımız rahatlıkla katalog taraması yapabilmektedir. İlçelerde bulunan kütüphanelerimiz yüksekokullarımızın uzmanlaştığı alanlara yönelik materyallere ve genel okuyucuların yararlanacağı kitaplara sahipken kütüphanemizde görme engelli kullanıcılarımıza yönelik olanaklarımız aktif durumdadır. Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığınca, mevcut basılı ve elektronik kaynakların korunması, kullandırılması, basılı ve elektronik yayın sağlama, kataloglama, tarama, depolama, ödünç, rezerv, hizmetleri verilmektedir. Öğrencilerimiz kampüs içi erişimle 13 bin 303 kitap, 4 bin 910 dergiye elektronik olarak ulaşılabiliyor. Merkez Kütüphanesindeki kitap sayımız 60 bini geçti. Aktüel konulu olanların yanı sıra 269 akademik dergiye de aboneyiz. Kitap temini ve diğer abonelikler açısından kütüphanelerimizin bütçe sorunu bulunmamaktadır. Öğrencilerimiz ile akademik ve idari personelden yıl içinde gelen kitap taleplerini temin etmeye çalışıyoruz. Ayrıca dışarıdan gelen araştırmacılar da kütüphane koleksiyonunda bulunan her türlü bilgi kaynağından kütüphane içinde faydalanabilmektedirler." dedi.

Kitaplar, Aklın Çocuklarıdır!

Okuma alışkanlığının küçük yaşlarda kazanıldığını belirten Prof. Dr. Orbay, “Evde kitap, gazete veya dergi okunduğunu gören çocuk okumaya ilgi duyuyor. Çocuğun okuma alışkanlığı kazanılmasında önemli diğer bir aşama da okulda öğretmenin öğrencilerini kitaba, kütüphaneye yönlendirebilmesidir. Geçtiğimiz günlerde Okul Öncesi Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde Amasya Üniversitesi Çocuk Kütüphanesini oluşturduk. Çocuk okuryazarlara hitap eden 5 bin nitelikli kitap artık çocuklarımızın hizmetinde. Buradaki amacımız çocukları okuma kültürüne yönlendirebilmek. Kütüphaneden faydalanan Amasyalı çocuklarımızın duygu ve düşünce dünyasını daha da zenginleşeceğini umuyoruz. Jonathan Swift’in belirttiği gibi ‘Kitaplar, aklın çocuklarıdır!’ Kütüphanemiz personeli başta olmak üzere tüm Türkiye'nin Kütüphaneler Haftasını kutluyorum." cümlelerini kaydetti.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Kadim Kentin Yeni Kültür Rotası: Sofular..  
  31 Mart Gecesi Zaferi Birlikte Kutlayacağız..  
  Bakan Ersoy, Amasya Müzelerini Ziyaret Etti..  
  Telefonla veya Mesajla Para Talep Edenlere İt..  
  Başkan Özdemir ve AK Parti Teşkilatından Neza..  
  Umreye gidenleri dualarla uğurladık..  
  Bakan Ersoy, Turizm Sektörü Temsilcileri ile ..  
  534 Yıllık Cami Yeniden İbadete Açıldı..  
  Kültür ve Turizm Bakanı Valiliği Ziyaret Etti..  
  Bakan Ersoy’dan Belediye Başkanlığına Ziyaret..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.