17 Temmuz 2019 - Çarçamba / 11:30
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Sağlık alanında lisansüstü dönem için onay verildi

Amasya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü bünyesinde Moleküler Tıp ile Beden Eğitimi ve Spor Tezli Yüksek Lisans Programlarının..
Bu haber 1 yıl önce eklenmiş

Amasya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü bünyesinde Moleküler Tıp ile Beden Eğitimi ve Spor Tezli Yüksek Lisans Programlarının kurulmasına Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından onay verildi.

Amasya Üniversitesinin sağlık alanında akademik ve fiziksel yatırımlara önem verdiğini kaydeden Rektör Prof. Dr. Metin Orbay; son birkaç yıl içerisinde sağlık alanında önemli adımlar atıldığı ifade etti.

Orbay; “Tıp Fakültemizin akademik kadroları her geçen gün artmakta, buna bağlı olarak Üniversitemiz Sabuncuoğlu Şerefeddin Eğitim ve Araştırma Hastanesinde birçok ameliyat gerçekleştirilmeye başlanmıştır. Sağlık Bilimleri Fakültesi bünyesindeki hemşirelik ve ebelik programlarımız, Sabuncuoğlu Şerefeddin Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulumuzda da pek çok program aktiftir. Beden Eğitimi ve Spor Bölümümüz de yine sağlıkla ilişkili bir programımızdır. Kısa süre önce kurduğumuz Sağlık Bilimleri Enstitüsü bünyesinde iki ayrı yüksek lisans programının açılmasına Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından gerekli onay verildi, ilgililere teşekkür ediyoruz. Lisansüstü eğitim, öğrenciye araştırma yaparak bilgiye erişme, bu bilgileri değerlendirme ve yorumlama yeteneği kazandırma gayretidir. Bu bağlamda sağlık bilimleri alanında bilimsel düşünceyi ön planda tutan, bilime ve teknolojiye katkıda bulunma gayreti içerisinde olan bilim insanı ve uzmanlar yetiştirme heyecanını yaşıyoruz. Biyolog, eczacı, diş hekimi, veteriner, moleküler biyoloji ve genetik, biyoteknoloji gibi lisans bölümlerinden mezun olanlar Moleküler Tıp Yüksek Lisans Programına, Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri alanından lisans düzeyinde mezun olanlar ise Beden Eğitimi ve Spor Tezli Yüksek Lisans programına başvuruda bulunabilirler. Enstitümüzün yüksek lisans yaparak kendini geliştirmek isteyen alan mezunlarına önemli katkılar sunmasını bekliyoruz. Ulusal ve uluslararası düzeyde tanınan ve tercih edilen bir eğitim kurumu olma yolunda çalışmalarımız aralıksız devam edecektir.” dedi.

Yükseköğretim alanındaki en önemli sürecin lisansüstü eğitim olduğunun altını çizen Amasya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitü Müdürü Prof. Dr. Şevket Kandemir, “Enstitümüz bünyesinde Moleküler Tıp ile Beden Eğitimi ve Spor Tezli Yüksek Lisans Programlarının kurulmasına Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından onay verildi. Beden eğitimi ve spor bilimi, son yıllarda toplumunun ihtiyaçlarına paralel olarak önemi artan ve lisansüstü eğitim-öğretim açısından da yoğun talep gören bir alan. Beden Eğitimi ve Spor Tezli Yüksek Lisans Programı, bütünleşik bir eğitimi öngören “Spor Bilimleri” lisans düzeyi çalışmalarının üstüne; bilimsel düşünme boyutunu yakalamayı, alan birikimlerini sentezleyerek yöntem oluşturmayı ve her tür teknik konuda uzmanlık düzeyinde yetkinlik kazanmayı amaçlayan inter-disipliner bir programdır. Program; Beden eğitimi ve spor bilimleri alanında, kuramsal ve uygulamalı bilgilerle donanmış, güncel teknoloji ile yoğrulmuş, çağın toplumsal ve bireysel değerlerin bilincinde, ulusal ve uluslararası düzeyde bilime katkı yapabilecek, alanında yetkin spor bilimcileri yetiştirmeyi öngörmektedir.

Moleküler Tıp yüksek lisans programı ise, öğrencilerine hastalıkların temel mekanizmalarını irdeleme, yorum yapabilme ve bağımsız olarak araştırma yapabilme yeteneği kazanmak amacıyla oluşturulmuş multidisipliner bir bilim alanıdır. Program, gelişen teknolojinin de yardımıyla, farklı protein yapı ve fonksiyonları, gen dizilimleri, enzimatik inhibisyon mekanizmaları ile hastalıkların moleküler mekanizmalarının ve tedaviye yönelik yeni hipotezlerin kurulmasına yardımcı olmak üzere kurgulanmıştır. Bu programda; farklı uygulama alanlarında çalışabilecek bilgi ve beceriler ile donatılmış, etik değerlere sahip, çağdaş bilim insanları yetiştirmek amacıyla bir eğitim planı yürütülecektir.

Lisans eğitiminden sonra, kendi kapasitesini zorlamaya, yenilenmeye, düşünmeye, araştırma yapmaya kendini hazır hisseden gençlerimizi Amasya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü bünyesinde açılan yüksek lisans programlarına davet ediyoruz.” cümlelerini kaydetti.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Amasya, Tek Ses, Tek Yürek Oldu..  
  Başkan Sarı: “Allah’ım Tüm Güvenlik Güçlerimi..  
  “Darbe Hasarı” Konulu Konferansa Verildi..  
  15 Temmuz Demokrasi ve Mili İrade Yürüyüşü Ya..  
  15 Temmuz 250 Şehidin Kanlarıyla Yazdığı Son ..  
  15 Temmuz Şehidi Erdem Diker’in Ailesine Ziya..  
  Amasya Altı Nokta Körler Derneğinden Ünal’a Z..  
  Yüzyılın İhaneti 15 Temmuz’u Unutmadık, Unutm..  
  Şehit Yakınları ve Gaziler Onuruna Yemek..  
  Başkan Sarı, Özyurt’u Acı Gününde Yalnız Bıra..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.