22 Mart 2019 - Cuma / 11:15
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

42. Turizm Haftası (15-22 Nisan 2018 )

Amasya İl Kültür ve Turizm Müdür V. Hakan Karaman Turizm Haftası dolayısıyla şu açıklamayı yaptı; Bir turizm ülkesi olan Türkiye’nin, güzide ..
Bu haber 11 ay önce eklenmiş

Amasya İl Kültür ve Turizm Müdür V. Hakan Karaman Turizm Haftası dolayısıyla şu açıklamayı yaptı;     Bir turizm ülkesi olan Türkiye’nin, güzide şehri Amasya: tarihi, kültürel mirası ve eşsiz doğal güzellikleri ile günümüzde adeta bir açık hava müzesine görünümündedir.

AMASYA, binlerce yıllık zaman dilimi içerisinde geçmişi geleceğe taşıyan sayısız kültür değerlerinin saklandığı Güzel Anadolu’muzun, Orta Karadeniz bölümünün Yeşilırmak Havzası’nın bereketli topraklarında kurulmuş,  8500 yıllık tarih ve kültür birikimine sahip şirin bir ilimizdir. Kalkolitik Çağ’dan günümüze doğal dokusu, iklimi ve her türlü zenginliğiyle birçok medeniyeti misafir eden, geçmişten gelen bu zengin kültür mirasını bugüne dek taşıyan ilimiz, “uygarlıkların beşiği” ya da “uygarlıkların buluşma noktası” olarak anılmayı hak etmektedir.

Kalkolitik Çağdan, Tunç Çağına, Hititler’ den Friglere, Kimmerlere, İskit, Medler, Pers egemenliği, Mitridates Krallığı, Roma egemenliği, Bizans dönemi, Büyük Selçuklu dönemi, Danişmendliler, Osmanlılar ve Türkiye Cumhuriyeti’nin Kale Şehri olarak medeniyetlere kucak açmış, krallar ve sultanların hâkimiyetlerini birbirine devrettiği, 7’ si sultan olmuş 12 Osmanlı şehzadesinin valilik yaptığı Amasya, Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün önderliğinde Cumhuriyet’e giden yolun en önemli yapılanma kararlarının alındığı ve Cumhuriyetimizin ilk yazılı belgesi Amasya Tamimi’nin tüm yurda duyurulduğu kent olarak tarihimizde yerini almıştır.

Amasya’nın doğası, kültürel birikimi, bu topraklarda yaşayan insanları sanata, bilime yönlendiren bir enerji kaynağı olmuştur.“İslam yazı sanatını zirveye taşıyan hattat” olarak tanımlanan Amasyalı Şeyh Hamdullahları, zengin bitki örtüsüyle hastalarına şifa dağıtan Lokman Hekimleri, Sabuncuoğlu Şerefettinleri, Şair Mihri Hatunları, Coğrafyacı Strabonları, Kralları ve İmparatorları sunmuştur dünyaya bu “Şehzadeler Şehri”… Sayısız öykülere şiirlere konu olan Ferhat ile Şirin aşkına şahitlik etmiştir. Tarihin, bilimin, musikinin kültür ve sanat değerlerinin harmanlandığı şehrimiz için Fransız araştırmacı G.PERROT ‘nun 1861 yılında “Amasya Anadolu’nun Oxford’udur”  diye yazması şehzadelerin eğitimleri için özellikle seçilen ilimizin önemini bir kez daha vurgular niteliktedir.

Gelişmeye son derece açık olan turizm, geliştikçe kendisiyle beraber diğer alanların gelişimine de hız kazandıran öncü bir sektördür.

Bu sebeple Amasya; turizm hedefini, her geçen gün daha da yükseğe taşımak zorundayız. Hedeflerimizi gerçekleştirmemiz için de turizmde; yeni bakışlar, projeler, işbirliği ve iletişim ortamı oluşturulmasında, hepimize görevler düşmektedir.

İlimizi, ziyaret eden turist sayısı her yıl artarak devam etmektedir. Geçen yıl yerli ve yabancı turist sayımız 615.907’dır.            Bu yılki hedefimiz 700 bin turist sayısına ulaşmaktır. 2017 yılı üç aylık konaklama sayısı 60.000 iken 2018 yılı konaklama sayısı 67.000 kişidir. 2017 yılı üç aylık ziyaretçi sayısı 40.000 iken 2018 yılı konaklama sayısı 52.000 kişidir.

İlimizin Turizm’de markalaşma yolunda ivme kazanmasında bizden desteklerini esirgemeyen, Sayın Valimiz Dr. Osman VAROL’a, Belediye Başkanımız Cafer ÖZDEMİR’e, Amasya Üniversitesi Rektörümüz Metin Orbay’a, İl Genel Meclisimize, Sivil toplum kuruluşlarımıza, kamu kurum ve kuruluşlarımıza ve tüm basın mensuplarına teşekkürlerimi sunuyorum.

Bu yılki turizm sezonumuzun, ülkemiz ve ilimiz için verimli ve bereketli geçmesi temennisiyle, sektörün değerli çalışanlarına ve yatırımcılarına başarılar diliyorum ve hepinizin Turizm Haftası’nı kutluyorum.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  YHKB Encümen Toplantısı Yapıldı..  
  İl Güvenlik ve Asayiş Toplantısı Gerçekleşti..  
  Yerli ve Milli İslam’a Talip Değil, Allah’ın ..  
  OKA Mart Ayı Toplantısı Yapıldı..  
  Çanakkale’de Çok Müthiş Bir Mücadele Ortaya K..  
  Türk Eğitim Sen Genel Sekreteri Musa Akkaş, A..  
  Gençler 18 Mart Şehitleri Anma Programı Düzen..  
  Türk Dünyası Basın Sempozyumu..  
  Bakan Mustafa Varank Vatandaşlarla Sohbet Ett..  
  Kamu Sen Amasya İstişare Toplantısını Gerçekl..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.