24 Ocak 2019 - Perşembe / 01:03
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

LED ekran üretim firmalarına teknik ziyaret

Aralarında Amasya Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Metin Orbay, KUSİ İl Temsilcisi ve firma akademik danışmanı Doç.Dr. Arif Gök ..
Bu haber 9 ay önce eklenmiş

Aralarında Amasya Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Metin Orbay, KUSİ İl Temsilcisi ve firma akademik danışmanı Doç.Dr. Arif Gök ve Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof.Dr. Mehmet Kara’nın da bulunduğu bir heyet tarafından Çin Halk Cumhuriyetinin Shenhzen ve Guangzhou bölgelerindeki LED üretim firmalarına teknik ziyaret, Shenzhen ve Guangzhou üniversiteleri de Mevlena Değişim Programı kapsamında akademik işbirliği gezisi düzenlendi. Ziyaretlerde KOBİGEL-KOBİ gelişim destek programı kapsamında Amasya Üniversitesi tarafından proje hazırlama ve sürdürme desteği verilen TAGLIG firmasının üretim ve satışını gerçekleştirdiği LED sektöründe “Üretim ve İhracattaki Teknoloji Seviyesinin artırılması” ve “Katma Değerli Ürün” yapısına geçişi gibi konularda önemli incelemeler ve görüşmeler gerçekleştirildi.

Ziyaretlerin oldukça verimli geçtiğini vurgulayan Amasya Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Metin Orbay, “LED ekran üretimini yapan toplam dört firmayı ziyaret ettik. Bunlardan ilki LED ekran üretimi konusunda Shenzhen bölgesinin en büyük firması. Burada LED dizgi makinalarının montajı, PCB tasarımı ve Kalite Kontrol testlerini inceledik. Ziyaret edilen ikinci yer LED ekranlarda kullanılan plastik çerçevelerin üretiminin yapıldığı Plastik Enjeksiyon imalat firmasıdır. Burada da Enjeksiyon kalıplarının imalatı, Enjeksiyon makinalarının çerçeve basımı ve kalite kontrol aşamaları incelenme fırsatı bulduk. Üçüncü ziyaretimiz ise LED ekran kabinlerini üreten başka bir firma oldu. Bu firmada CNC makinaları kullanılarak talaşlı imalat yöntemi ile alüminyum enjeksiyon kalıplarından çıkan kabin gövdelerinin hassas işlenmesi gerçekleştirilmektedir. Pnömatik fiksatörler ile sabitlenen kabinler istenilen tolerans aralıklarında şekillendirilebilmektedirler. Son ziyaret ettiğimiz firma ise yüksek teknolojinin uygulandığı bir LED kılıflama fabrikası oldu. Bu firmada mikron düzeyinde boyutlara sahip LED Chiplerin kullanıma hazır hale getirilmesi için kılıflamaları gerçekleştirilmektedir.” dedi.

Mevlana Değişim Programı kapsamında Shenzhen ve Guangzhou üniversitelerini de ziyaret ettiklerini ifade eden Orbay, Guangzhou Üniversitesinde bulunan ve Mimarlık bölümünde tahsiline devam eden Amasya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğrencisiyle de görüştüklerini sözlerine ekledi.

Bilgi: Shenzhen, Güney Çin’in Guangdona eyaletinde ve Hong Kong’un tam kuzeyinde yer alan dünyanın en hızlı büyüyen şehirlerinden biridir. Şehir bomboş dağlık bir araziden 1980’lerde Özel Ekonomik Bölge (SEZ) projesinin pilot uygulama alanına dönüştürmüştür. Bu bölgelerin amacı batılı şirketlerin iş yapabileceği güvenli alanlar yaratmak olmuştur. Çin olumlu ticaret politikaları ve ucuz iş gücü ile dünyanın her yanından şirketleri ve girişimcileri Shenzhen’in fabrikalarına çekmeyi başarmış ve SEZ projesi amacına ulaşmıştır. SEZ’den önce Shenzhen’de 300 bin kişi yaşarken şu an nüfusu 20 milyonun üstünde ve dünyanın en kalabalık 15. şehri olarak bilinmektedir. Aynı şekilde şehrin limanı dünyanın en işlek limanlarından biridir. Shenzhen, Çin Halk Cumhuriyeti’nin Silikon Vadisi olarak da anılmaktadır.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Yeni Doğanlara “Hemşehrilik Beratı”..  
  Amasya Genç Kızılay’dan “Sıfır Atık Projesi”..  
  Jandarmadan Kaçak İçki Operasyonu..  
  7. Geleneksel Kaz Tiridi Etkinliği Düzenlendi..  
  Amasya TSO Heyeti Türkiye Ekonomi Şurasına Ka..  
  Bölgenin En Büyük Camisinin Temeli Atıldı..  
  Hükümlülere Yarıyıl Tatilinde Kamu Hizmeti..  
  Başkan Özdemir, Vatani Göreve Hazırlanan Genç..  
  “Seçim Bölge Güvenlik Toplantısı” Samsun’da G..  
  Vakıflar Bölge Müdüründen ziyaret..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.