11 Nisan 2021 - Pazar / 18:46
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Gençlerimizin sevincini, gururunu biz de hissediyoruz

2017-2018 Akademik Yılı Amasya Üniversitesi Eğitim Fakültesi mezuniyet töreni bu yıl da coşku içinde kutlandı...
Bu haber 2 yıl önce eklenmiş

2017-2018 Akademik Yılı Amasya Üniversitesi Eğitim Fakültesi mezuniyet töreni bu yıl da coşku içinde kutlandı. Üniversitemiz spor salonunda yapılan mezuniyet töreni coşkumuza Vali Dr. Osman Varol, İl Emniyet Müdürü Fahri Bulut, Rektörümüz Prof. Dr. Metin Orbay, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Kandemir, kamu kurum kuruluş temsilcileri, öğretim elamanları, personelimiz, öğrenciler ve öğrenci yakınları katıldı.

Hoşça Kal Üniversitem, Hoşça Kal Amasya!’

Mezun öğrenciler adına bir konuşma yapan Cem Danacı şu cümlelerle duygularını ifade etti:

‘’Bugün burada dünyadaki en kutsal fakat en büyük sorumlulukları da beraberinde getiren öğretmenlik mesleğine adım atmanın haklı gururunu ve tatlı heyecanını yaşamaktayız. Öğretmenlik, belki de meslekler içinde en kutsal olanıdır. Öğretmenlik sayesinde sadece bilgi aktarmayız. Öğrencilerimize yaşamanın güzelliklerini, ayakta durmayı, sevmeyi ve sevilmeyi öğretiriz. Öğretmen, bir ulusun en önde giden yol göstericisidir. Öğretmen, elindeki eğitim meşalesi ile toplumun karanlık yönlerine ışık tutan ve toplumu karanlıktan çıkarmaya ant içmiş bir neferdir.

Mezun olan tüm arkadaşlarıma mesleki hayatta başarılar diliyorum. Üzerimizdeki sosyal sorumluluklarımızı göz ardı etmeyen; ülkemiz, milletimiz ve tüm insanlık için faydalı işler yapan ve en önemlisi gelecek nesillere örnek teşkil eden birer öğretmen olacağımızı ümit ediyorum.

Huzurlarınızdan ayrılırken bugüne kadar bizleri yetiştirebilmek için emeklerini esirgemeyen Rektörümüz Prof. Dr. Metin Orbay'a, saygıdeğer hocalarımıza, bu dört yılımı güzelleştiren sevgili arkadaşlarıma ve her zaman yanımda olan aileme sonsuz teşekkürü bir borç bilirim.

Konuşmamı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün sözleriyle sonlandırmak istiyorum. "Eğitimdir ki, bir milleti ya özgür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır; ya da milleti esaret ve sefalete terk eder. Hoşça kal Üniversitem, hoşça kal Amasya!’’

Amasya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Geleneği Oluştu

Salonu dolduran coşkulu kalabalığı selamlayarak konuşmasına başlayan Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Kandemir, Türk milli eğitiminin öğretmen kadrosuna dört yüz elli civarında öğretmen göndermenin onur ve gururunu yaşadıklarını kaydetti.

Kandemir konuşmasını şöyle sürdürdü:

‘’Bugün itibariyle Amasya Üniversitesi Eğitim Fakültesi olarak, öğrencilerimizin yetiştirilmesi sürecinde bize verdiği desteklerinden dolayı rektörümüz Prof. Dr. Metin Orbay'a; bilgi, birikim ve tecrübelerini öğrencilerimizle paylaşıp onlara verdikleri hizmetler ve yaptıkları katkılarından dolayı hocalarımıza; öğrencilerimize her konuda yardımcı olan akademik ve idari çalışma arkadaşlarıma; öğrencilerimizin ebetteki her zaman yanında olan onların anne, baba ve yakınlarına çok teşekkür ediyorum.

Yine stajlarımız aşamasında ve diğer faaliyetlerimizde verdikleri destekler için Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Hüseyin Güneş'e ve bize her konuda yardımcı olan Belediye Başkanımız Cafer Özdemir'e teşekkür ediyoruz.

Ayrıca üniversitemizi gerçek anlamda sahiplenen ve daima yanımızda hissettiğimiz değerli Vali Dr. Osman Varol'a teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Amasya Eğitim Fakültesi de 1974 yılından beri kırk dört yıllık eğitim geçmişine sahip bir okuldur. Dolayısıyla bu süreçte bir Amasya Eğitim Fakültesi geleneği ve kültürü oluşmuştur. Bu gelenek ve kültür, sevgi ve hoşgörü temelli olup benimseme üzerine kuruludur. Bilimsel ağırlığı, geleneği ve kültürünün katkılarıyla Amasya Eğitim Fakültesi ülkemizde bir marka olmuş fakültedir. Bizlerde bu fakültede çalışmanın ve öğretmen yetiştirmenin haklı gururunu yaşıyoruz.

Amasya eğitim fakültesi kampüsü, içinde bulundurduğu eğitim kurumlarıyla ile birlikte tam bir eğitim merkezi haline gelmiştir. Sevgili anne, baba ve öğrenci yakınlarımız; bize emanet ettiğiniz bu çocuklarımıza bu eğitim merkezinde farklı ufuklar açmak suretiyle onları donanımlı bir şekilde yetiştirmeye çalıştık. Anneler günü arifesinde bu genç öğretmenlerimizin mezuniyet belgesi annelerimize anneler günü hediyemizdir.

Bizim eğitim Fakültesi olarak yaptığımız iş öğretmen yetiştirmektir. Bu işin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Sorumluluğumuzun ne kadar ağır olduğunun farkındayız. Öğrenci yetiştirme aşamasında yapılacak hatanın telafisi yoktur. Bu yüzden öğrencilerimize diyoruz ki, ülkemizin çok önemli olan genç nüfus oranının dünyada eşi ve benzeri yoktur. Bu nedenle her bir kademede bu insanlarımızın eğitiminde hata yapma lüksümüz olamaz. Eğitimini vermek üzere yanında olduğumuz çocuklar bizim çocuklarımızdır. Onları en donanımlı şekilde yetiştirmek ve bilim çağının gereklerini yerine getirmek zorundayız. Türk milletinin bütün öz değerlerini üzerinde bulunduran şanlı bayrağımızı her zaman ve her yerde, ulusal ve uluslararası her ortamda dalgalandırmak boynumuzun borcudur. Bu duygularla mezuniyetinizi kutluyor, görevlerinizde başarılar diliyorum.’’

Vurur Yüze İfadesi, Hayat Yeni Başlıyor Bi Tanesi

Mezuniyet törenlerine katılarak gençlerimizin sevincini, heyecanını paylaşan Rektörümüz Prof. Dr. Metin Orbay, yine gençlerin elindeki dövizleri diline doladı. Bir dövizde yazan ‘Vurur Yüze İfadesi, Mezun Olduk Bi Tanesi’ cümlelerine gönderme yapan Orbay gençlerce uzun süre alkışlandı.

Orbay mezunlarımızın hayatlarının dört yılını Şehzadeler Şehri Amasya’da geçirdiklerini söyleyerek Amasya’nın sıradan bir şehir olmadığını, 8 bin 500 yıllık bir mirası taşıdığını; ilim, irfan ve eğitim şehri olduğunu söyledi. Gençlerden Amasya’nın geçmişten günümüze taşıdığı bu mirası yaşatmalarını isteyen Orbay; eğitime verdikleri destek ve katkıdan dolayı valimize, emniyet müdürümüze, milli eğitim müdürümüze ve tüm kurum müdürlerine, öğretim elemanlarına, idari personelimize teşekkür etti.

Gençlerimizin Sevincini, Gururunu Biz De Hissediyoruz

Mezun olan öğrencilerimize ‘genç eğitimcilerimiz’ diye seslenen Vali Dr. Osman Varol; gençlerin sevincini, heyecanını paylaştığını söyleyerek şu cümleleri kaydetti:

‘’Genç eğitimcilerimiz salona girdiği anda büyük bir duygu yoğunluğu yaşandı. Çünkü uzun bir dönemden sonra büyük bir emek ve gayret verdikleri dönemi bitirerek, hayata atılacaklar. Bunun için duydukları sevinci cidden hissedebiliyoruz.

Ayrıca çok yoğun bir şekilde gurur duygusunu hissedebiliyoruz. Çünkü uzun yıllar boyunca emek vererek sonuna geldikleri eğitim hayatlarını tamamlayacaklar. Hem kendileri hem de aileleri bunun haklı gururunu yaşıyorlar.

Aynı zamanda ailelerimizde bir hüzün de hissediliyor. Çünkü evlatları artık tamamen bağımsız ve özgür olmaya yaklaştı. Üniversite hayatlarında birçoğu fiziksel olarak evlerinden ayrılmıştı. İlerleyen yıllarda da bağımsız birer birey olarak hayatlarına devam edecekler.

Bunların hepsi güzel ve temiz olaylar ve duygular. Ben tüm genç öğretmenlerimizin hayatları boyunca hep güzel ve temiz olaylar, duygular yaşamalarını temenni ediyorum.

Bugünün bir başka güzel yanı birçok genç eğitimci ile birlikte olmamız. Ben her bulunduğum ortamda en çok önem verdiğim kamu hizmetinin, eğitim olduğunu dile getiriyorum. Çünkü eğitim hizmetini layıkıyla yerine getirebilirsek diğer alanlardaki iş yükümüz gerçekten azalıyor. Bu sebeple sizlerin her zaman iyi birer eğitimci olma bilinciyle hareket etmenizi temenni ediyorum.

Rektör Hocamızın da dediği gibi hayat sizler için yeni başlıyor. Daha zorlu günler daha çetin sınavlar sizleri bekliyor. Ancak ben sizlerin azimle, gayretle bütün bu zorlukların üstesinden geleceğinize canı gönülden inanıyorum. Birçoğunuzun öğretmen olarak ya da özel sektörde edindiği bilgileri kullanarak ülkemize katkıda bulunacağınızı biliyorum.

Ayrıca burada şehit meslektaşlarınız anısına pankart açtığınızı görüyorum. Bu gerçekten çok güzel bir davranış. Memleketimizin her köşesinde, zorlu koşullarda, canla başla çalışan eğitimcilerimize de kolaylıklar diliyor ve teşekkürlerimi iletiyorum. Tüm geç eğitimcilerimizin mezuniyetini kutluyor hepinize hayatta başarılar diliyorum.”

Mezuniyet programı ödül töreniyle devam etti. Eğitim Fakültesi birincisi Matematik Eğitimi Anabilim Dalından Cem Danacı oldu. Danacı ödülünü Vali Dr. Osman Varol’un elinden aldı.

Okul ikincisi ise Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Anabilim Dalından Kardelen Karabüber oldu. Karabüber’e ödülünü Rektörümüz Prof. Dr. Metin Orbay verdi.

Okul üçüncüsü ise Okul Öncesi Eğitimi Anabilim Dalından Simge Demir oldu. Demir’e ödülünü Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Kandemir verdi.

Törenler bölümler bazında dereceye girenlere başarı belgeleri ve çeşitli ödüllerin verilmesi, kep töreni ve yemek ikramının ardından son buldu.

Üniversitemiz halk oyunları ekibinin gösterileri salondan bol bol alkış aldı. Mezunlarımız eğitim şehitlerinin isimlerinin yazılı olduğu pankart açılar.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  UNESCO Hazırlık Toplantısı Yapıldı..  
  Başkan Sarı’ya TEMA Vakfı’ndan Teşekkür..  
  Şehit ve Gaziler Anısına Fidan Dikildi..  
  Bizler Vatan Nöbetimizin Başındayız: Hodri Me..  
  Polis Haftasını Kutluyorum..  
  YEDAŞ "Samsun Okuma Vakti" Projesi'ne Destek ..  
  Alanya Belediyesi..  
  Nevşehir Belediye Başkanlığı..  
  Konya DKMP İl Şube Müdürlüğü..  
  Devlet Desteğiyle Güç Katacak..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Ünv. Eğitim Arş. Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.