30 Kasım 2020 - Pazartesi / 02:04
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Amasya İl Özel İdaresinden “Köyümde Tiyatro Var” projesi

İlimizde düzenlenen “Köyümde Tiyatro Var” isimli Sosyal Sorumluluk Projesi köylerimizde sergilenmeye başladı. ..
Bu haber 2 yıl önce eklenmiş

İlimizde düzenlenen “Köyümde Tiyatro Var” isimli Sosyal Sorumluluk Projesi köylerimizde sergilenmeye başladı. Geleceğin mimarları olan çocuklarımıza sanatı sevdirmek ve gelişimine katkıda bulunmak amacıyla başlayan projemiz büyük ilgi görüyor.

Çocuk tiyatroları geçmişten günümüze çocukların eğitiminde ve kişisel gelişimlerinde çok önemli ve güvenilir bir yere sahip olmuştur. Birkaç saatlik zaman dilimi içerisinde çocuklara farklı dünyaların kapılarını açan, onların kaliteli vakit geçirebilmelerine olanak sağlayan tiyatrolar, bu yönüyle anne-babaların da etkinlik listelerinin her zaman başını çekmektedir. Faydası sayılamayacak kadar fazla olan çocuk tiyatrolarının çocukların gelişimlerine, dolayısıyla toplumun geneline sunduğu pozitif katkıları ile en önemli sosyal ve kültürel etkinlik olmuştur. Köylerimize olumlu hava katarak, öğrenmenin ve kişisel gelişimin ana temasını oluşturmuştur. 

Projenin amacı il ve ilçe merkezlerinde okuyan öğrencilerin avantajlarından yararlanamayan köy okulları öğrencilerini tiyatro ile buluşturmak. 30 köy okulunun yer aldığı proje ile toplamda 4.580 öğrenciye ulaşılması hedefleniyor. 

İlkine 2015-2016 Eğitim-Öğretim Sezonunda başlatılan “Köyümde Tiyatro Var” Sosyal Sorumluluk projesi 3 yıldır aralıksız olarak sürdürülmektedir. Özel İdarelerin görevinin sadece köylerimiz için yol, su, bakım, onarım vb. işler olarak değil sosyal alanda da hizmetlerinin olduğunu yapmış olduğu sosyal çalışmalar ile görmekteyiz. Proje kapsamında 12’si merkez köy okulları, 18’i ilçe köy okullarından oluşan 30 seanslık bir plan gerçekleştirildi. Geçen sene 4.300 öğrenciye ulaşmışken bu seneki hedef 4.580 öğrenci. Bu yıl oyunun temasını “Duyarlılık ve Değerler” eğitimi üzerine belirlenerek köylerimizde ki içmesuyu ve tarımsal sulama kaynaklarının verimli kullanımı ve saygı ana konumuzu oluşturdu.

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri A. Faruk AYKUTLU; “Köyümde Tiyatro Var” projesi ile çevresiyle iletişim kurmakta zorlanan çocuklar başta olmak üzere genel olarak tüm çocuklara özgüven duygusu kazandırmanın yanında, oyun esnasında kendini oyunun akışına bırakan ve bir anlamda oyunun bir parçası olan çocuklar sahnedeki oyuncuları model alır ve onlarla empati kurarak Çocukların gözlem yoluyla öğrenmesini sağlar”, oyun içerisinde korktukları doktor, karanlık, köpek, fare gibi korkulan bu nesneler ile kurulan ilişki onların bu fobilerinin azalmasına katkı sağlayarak“Korkularıyla başa çıkabilmeyi öğretir”, Tiyatro deneyimi yaşayan bir çocuk eleştirel düşünme, neden-sonuç ilişkisi kurma gibi hayatın her alanında faydalanacağı becerilerini geliştirir, Tiyatroda seyredilen her oyun çocuklara hayata dair farklı konularda yeni şeyler öğretmekte, onların “Kişisel gelişimlerine doğrudan katkı sağlamaktadır”. Tiyatro çocuklara yaşadığı toplumun  bir üyesi olma bilincini aşılar, olaylara farklı açılardan bakabilme becerisi kazandırır, İşbirliği ve dayanışmayı öğretir, estetik algıyı geliştirir ve sanata olan ilgiyi arttırır, çocuğun duygusal gerginliklerden uzaklaşmasına bireysel sorunlarına çözüm üretmesine yardımcı olur, ışık, ses ve sahne düzenlemesi ile onların farklı duyularına hitap eder, tüm bu kazanımlar ile temel amacımız olan “Topluma sağlıklı ve faydalı bireyler kazandırmış olur.”  Böylesine önemli olan projemizin faydalı olması diliyor bu projenin hayata geçmesine vesile olan başta Sayın Valimiz Dr. Osman VAROL olmak üzere emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

Amasya İl Özel İdaresi 'Köyümde Tiyatro Var' Adlı Sosyal Sorumluluk Projesi Kapsamında Oyun Oynanacak Okullar Listesi:

Albayrak İlköğretim Okulu, Aydınca İlköğretim Okulu, Ezinepazar İlköğretim Okulu, Uygur İlköğretim Okulu, İlyas İlköğretim Okulu, Büyük Kızılca İlköğretim Okulu, Kayabaşı İlköğretim Okulu, Doğantepe İlköğretim Okulu, Ovasaray İlköğretim Okulu, Yeşilyenice İlköğretim Okulu, Boğaz İlköğretim Okulu, Fındıklı Toki İlköğretim Okulu, Suluova Şeker İlköğretim Okulu, Şehit Mehmet Bilgin İ.Ö.O., Şehit Aydın Korkmaz İ.Ö.O., Suluova Zübeyde Hanım İ.Ö.O., Kayadüzü İlköğretim Okulu, Yakacık İlköğretim Okulu, Sarıbuğday İlköğretim Okulu, Şehit Mehmet Kapusuz İ.Ö.O., Hamamözü Atatürk İ.Ö.O., G.Hacıköy Işık İlköğretim Okulu, G.Hacıköy Kemalpaşa İ.Ö.O., G.Hacıköy Şehit Ahmet Çıtak İ.Ö.O, Göynücek Atatürk İlköğretim Okulu, Göynücek Atatürk İlköğretim Okulu, Taşova Özkan Ağış İ.Ö.O., Uluköy Ş.M.Düzgün İ.Ö.O., Belevi İlköğretim Okulu, Özbaraklı İlköğretim OkuluYorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Akıllı Şehir Yolculuğu Başladı..  
  Topyekün Mücadele Etmek Zorundayız..  
  Kasım Ayı 2. Olağan Meclis Toplantısı Yapıldı..  
  Gazetelerde İmam Hatiplere Bakış 2019 Raporu ..  
  YEDAŞ, Ağır Kış Şartlarına Hazır..  
  Başbuğ’un Anısına Fotoğraf Sergisi..  
  Çocuk Koruma Kurulu Toplantısı Gerçekleşti..  
  Kadına Yönelik Şiddet Bir İnsan Hakkı İhlalid..  
  24 Kasım Öğretmenler Günü Anketinin Sonuçlar..  
  Sarı, Öğretmenlerle Birlikte Fidan Dikti..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Ünv. Eğitim Arş. Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.