26 Mayıs 2019 - Pazar / 04:42
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Süper Fikirler yarışmada buluştu

Amasya Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulumuz tarafından bu yıl beşincisi düzenlenen ‘Süper Bir Fikrim Var!’ isimli ödüllü proje..
Bu haber 1 yıl önce eklenmiş

Amasya Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulumuz tarafından bu yıl beşincisi düzenlenen ‘Süper Bir Fikrim Var!’ isimli ödüllü proje yarışmasında ödüller sahibini buldu. Finalde öğrenciler tarafından geliştirilen otuz dört proje yarıştı. Amasya Üniversitesi öğretim elemanlarından oluşan jürinin yaptığı değerlendirmeye göre ilk 10’a giren projelere ödülleri verildi.

Amasya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Telhat Özdoğan, ödül alan, almayan bütün yarışmacıları proje danışmanlarını tebrik ederek; ‘’Öğrencilerimizi özgün ve yaratıcı projeler üretmeye teşvik etmeye çalışıyoruz. Tüm gayretimiz gençlerimizin çağın gereksinimlerine uygun kendi bilgi, beceri ve yeteneklerini geliştirilmesine katkı sağlamaktır. Bu yıl beşincisi düzenlenen ‘Süper Bir Fikrim Var!’ isimli ödüllü proje yarışmasının artık gelenekselleştiğini söyleyebiliriz. Önümüzdeki yılın süper fikirleri şimdiden projelerini şekillendirmeye başlayabilirler.’’ ifadelerini kullandı.

Yarışma finalinde konuşan Amasya Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Hasan Tanak, “Amasya Üniversitesi ailesi olarak öğrencilerimize fikirlerini sunabilecekleri, inovatif düşünme yeteneklerini ortaya koyabilecekleri bir platform oluşturmaya çalıştık. “Yeni Fikirler, Yeni Ürünler” parolasıyla düzenlediğimiz bu etkinlikle öğrencilerimizin teorik bilgilerini uygulamaya dökmelerini, onlara bilim ve ar-ge dairesinde teknoloji geliştirmenin önemini kavratmayı amaçlıyoruz. Öğrencilerin bir yıllık emekleri sonucunda birbirinden ilginç otuz dört proje ortaya çıktı. Her ne kadar ilk on dereceye giren proje ödüllendirilse de bizim nazarımızda hepsi ödülü hakkediyor. Tüm projeler, tüm fikirler ülkemiz açısından müthiş kıymetlidir. Yarışmaya katılım sağlayan tüm öğrencilerimize ve proje danışmanı öğretim elemanlarımıza teşekkür ediyorum. Ayrıca yarışmaya katkılarından ötürü Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay’a, Amasya İl Sağlık Müdürü Dr. Öner Nergiz’e ve Amasya Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Mürsel Kuloğlu’na bir kez daha şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

Yarışmada birincilik Elektrik Üreten Kasis Sistemi adlı projeye verilirken proje danışmanı Öğr. Gör. Suat Şahin, “Öğrencilerimizle bir yıldır bu proje üzerine yoğun bir şekilde çalıştık. Günümüzde elektrik enerjisinin verimli ve etkin bir şekilde kullanılmasının yanında doğaya zarar vermeyen yenilenebilir enerji kaynaklarının da etkin bir şekilde kullanımının önemi daha da artmıştır. Bu bağlamda öğrencilerimizle tasarladığımız bu projede otomobillerin kinetik enerjisinden bir mekanik enerji elde ederek bu enerjiyi elektrik enerjisine çevirip trafik lambası aydınlatması, ikaz lambalarının aydınlatılması gibi küçük güçlü uygulamalar için bir kaynak geliştirdik. Bu projenin uygulama alanları AVM girişleri, resmi daireler, güvenlik kontrollerinin olduğu binaların girişleri, döner kavşak girişleri gibi yerler olarak düşünülmüştür. Proje önümüzdeki yıllarda daha da geliştirilerek gücü daha da arttırılabilir bir sistem olarak tasarlanmıştır. Öğrencilerimizin enerji verimliliği ve enerjinin etkin kullanımı kavramlarını anlamaları açısından yararlı bir proje olduğunu düşünüyorum. Proje ekibinde yer alan öğrencilerimizi tebrik ediyorum.” ifadeleriyle projeyi tanıttı.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Amasya Şehitliği Ziyaret Edildi..  
  Orbay’dan Veda Ziyareti..  
  Söz Verilen Bilgisayar Yonca’ya Teslim Edildi..  
  Şehit Aileleri ve Gaziler Onuruna İftar Veril..  
  Milli Mücadelenin 100. Yılında 100 Genç YEPAŞ..  
  Vali Varol’dan Başsağlığı Ziyareti..  
  “Süt İçiyorum Sağlıklı Büyüyorum"..  
  Haşim Hatipoğulları Güven Tazeledi..  
  Özgür-Der Amasya ve İHH Temsilciliği Gönüllül..  
  Posta Pulları Sağlık Sloganlarıyla Tasarlandı..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.