20 Şubat 2019 - Çarçamba / 11:06
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

İ. Hakkı Göztaş anısına söyleşi ve resim sergisi düzenlendi

Mimarlık Fakültesi tarafından geçtiğimiz şubat ayında kaybettiğimiz Amasyalı Mimar İ. Hakkı Göztaş anısına bir program düzenlendi...
Bu haber 8 ay önce eklenmiş

Mimarlık Fakültesi tarafından geçtiğimiz şubat ayında kaybettiğimiz Amasyalı Mimar İ. Hakkı Göztaş anısına bir program düzenlendi.

Amasya Üniversitesinin misafir öğretim elemanı olup tecrübelerini gençlerle paylaşan ve fakültenin birçok etkinliğine destek veren Göztaş’ın anıldığı programa Rektörümüz Prof. Dr. Metin Orbay, Baro Başkanı A. Melik Derindere, Mimarlar Odası Amasya Şubesi Başkanı Hüsamettin Seçilmiş, Samsun Mimarlar Odası Başkanı İshak Memişoğlu, öğretim elemanları, öğrencilerimiz ve Göztaş’ın dostları, yakınları katıldı.

Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı Öğretim Üyesi Dr. Bige İlhan; Göztaş’ın çok başarılı, saygılı, dürüst, görgülü, kibar, bilge, duygusal, içten, hassas, güvenilir, dost, samimimi ve bir o kadar da mütevazı ve vakur bir insan olduğunu söyledi.

İlhan; ‘’İ. Hakkı Göztaş; ben, çalışma arkadaşlarım ve bölüm öğrencilerim için çok şey ifade ediyor. Her deneyimimizde onun bilgeliğinden, hayata karşı tutumundan, çok şey öğrendik. Amasya’yı; memleketini çok seven Hakkı Göztaş’tan dinlemek, öğrenmek, anlamak büyük bir zevkti. Bu sohbetlerini çok özleyeceğiz. Bazı insanlar vardır, anarken güzel bir tebessüm bırakır yüzlerde, eksikliği hep hissedilir. İşte Sevgili Hakkı Göztaş da bizim için bir tebessüm...’’  dedi.

Anma programında bir konuşma yapan Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay; İ. Hakkı Göztaş’ın Mimarlık Fakültesinin kuruluşundan bugünkü geldiği aşamaya kadar çok katkı sağladığını; fakültenin kurumsallaşmasında büyük emekleri olduğunu söyledi.

Göztaş’ın Amasya deyince duygulanan, dolu dolu konuşan tam bir beyefendi olduğunu söyleyen Orbay; ‘’Meslek etiğiyle dolu bir insandı. Hiçbir mecburiyeti olmamasına rağmen öğrencilerimize her zaman destek oldu, arşivini açtı. Şehirlerin makineleşmesine karşı olan, şehrin ruhuyla yaşaması gerektiğine inanan bir insandı. Biz de üniversite olarak, şehrin bu ruhla korunması noktasında gerekli duyarlılığı gösteriyoruz. İzinden gidecek genç mimar arkadaşlara da başarılar dilerim. Ruhu şad olsun.’’ cümlelerini kaydetti.

Mimarlar Odası Amasya Şubesi Başkanı Hüsamettin Seçilmiş yaptığı konuşmasında ‘’Onunla çalışmak, söyleşmek hepimize keyifli dakikalar yaşatırdı. Sohbetlerinde birdenbire konunun içine bir fıkra yerleştirir çevresindekileri gülümsetir, karamsarlığa asla müsaade etmezdi. O mimardı, arkeologdu, edebiyatçıydı, sanat tarihçiydi. Okurdu, araştırırdı, paylaşırdı. Kent adına her türlü aktivitede bilgi dağarcığında ne varsa paylaşır, maddi ve manevi desteğini asla esirgemezdi. Güzel bir dosttu, güzel bir insandı.’’ cümleleriyle duygularını ifade etti.

Samsun Mimarlar Odası Başkanı İshak Memişoğlu ise ‘’Mimarlık mesleği usta çırak, abi kardeş ilişkisiyle ilerleyen bir meslektir. Dolayısıyla o bizim abimizdi. Hakkı Abi’nin meslek alanında yapmış olduğu çalışmalar ve mesleğin örgütlenmesine yaptığı katkıları çok yakından biliyorum. Hakkı Abi derin bir insandı, yaşama dair anlamlı saptamaları tespitleri vardı. Mimarlıkla yaşamı çok anlamlı bir biçimde örtüştürdüğünü ve yaşamın içerisinde mimarlığın ne olduğunu, mimarlığı kaybederken yaşamdan neler kaybettiğimizi bize çok iyi anlattı.’’ dedi.

Memişoğlu şöyle devam etti:

‘’Hakkı Abi’nin Amasya özelinde de çok ciddi kaygıları vardı.  Çünkü insanlar mekanları yaratıyorlar, inşa ediyorlar; fakat onun içine girdikten sonra artık mekanlar insanları yönlendirmeye ve şekillendirmeye başlıyor. Dolayısıyla bu manada mimari mekânın ne kadar önemli olduğunu çok anlamlı bir biçimde bize aktarmıştı. Kaygılarının da ne kadar hakkı olduğunu zamanla gördük. Geçmişten gelen birikimlerimizin zaman içerisinde   ona hiç eklemlenmeden, onunla bir bağlantı kurmadan yeni bir kulvara taşıdığımızda nasıl savrulduğumuzu gördük. Bu, Hakkı Abi’nin sadece tarihi binalara duyduğu sevgiden kaynaklanan bir şey değildi; bu anlayışı yaşamla bağını kurma noktasında önemsiyordu. Hakkı Abi yaşam içerisinden fiziksel olarak aramızdan ayrıldı ama fikirleri ölümsüz. Bu fikirlerini de öğrencilerine o kadar güzel aktarmış ki bu program vesilesiyle buna bir kez daha şahit olduk. Hakkı Abi’nin bize bıraktığı fikirler çok değerli, bu fikirlere tutunup onları geleceğe taşımak çok önemli. Önemli olan. geleneğe eklemlenmek.’’

Sanat Tarihçi Muzaffer Doğanbaş yaptığı konuşmada Hakkı Göztaş ile yirmi beş yıldır tanıştıklarını Göztaş’ın her şeyden önce bir gönül mimarı olduğunu ve örnek bir Amasyalı olduğunu söyledi.

Hakkı Göztaş’ın eşi Firdevs Göztaş ise Göztaş’ın tüm insanları sevdiğini; gençlere her zaman önem ve değer verdiğini; gençlere hata yapma şansı da verilmesi gerektiğini söylediğini ifade ederek programda emeği geçen herkese teşekkür etti.

Mimar Hakkı Göztaş anısına konuşmaların ardından sergi gezilerek toplu hatıra fotoğrafı çekildi.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Kadim Kentin Yeni Kültür Rotası: Sofular..  
  31 Mart Gecesi Zaferi Birlikte Kutlayacağız..  
  Bakan Ersoy, Amasya Müzelerini Ziyaret Etti..  
  Telefonla veya Mesajla Para Talep Edenlere İt..  
  Başkan Özdemir ve AK Parti Teşkilatından Neza..  
  Umreye gidenleri dualarla uğurladık..  
  Bakan Ersoy, Turizm Sektörü Temsilcileri ile ..  
  534 Yıllık Cami Yeniden İbadete Açıldı..  
  Kültür ve Turizm Bakanı Valiliği Ziyaret Etti..  
  Bakan Ersoy’dan Belediye Başkanlığına Ziyaret..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.